Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Levente » 2017.01.21. 23:05

Üdv Szabolcs.
Ha a legnagyobb látómezőt akarod elérni 1.25"-ös kihuzattal akkor 24 mm-es Hyperion.
http://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/ ... ion-okular
A Hyperion zoom okulárnak csak 8 mm-en 68°-os. a látómezeje, 24 mm-en csak 50°-os.
Levente
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.22. 12:08

A zoomok soha nem érik el a márka egyedi fokuszainak optikai értékét, vagy hogy is mondjam. A sima okulár a zoomértékűhez képest mindig nagyobb látomezejű fényerősebb és kontrasztosabb . A Carl Zeiss is nem hiába ajánl a zoom helyére egyedi fokuszokat okulárban. A zoom mindig megalkuvás tervezésileg is. http://www.chuckhawks.com/comparison_zoom_eyepieces.htm
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.01.23. 17:26

géza írta:A zoomok soha nem érik el a márka egyedi fokuszainak optikai értékét, vagy hogy is mondjam. A sima okulár a zoomértékűhez képest mindig nagyobb látomezejű fényerősebb és kontrasztosabb . A Carl Zeiss is nem hiába ajánl a zoom helyére egyedi fokuszokat okulárban. A zoom mindig megalkuvás tervezésileg is. http://www.chuckhawks.com/comparison_zoom_eyepieces.htm



Szia Géza!
Amit leírtál az igaz.
A kiinduló feltétel az én értelmezésemben az, hogy adott műszerből 1 db okulár vásárlásával hozzuk ki a legtöbbet mély égre.
A link amit feltettél nagyon olvasmányos és jó kis összehasonlítás, még rangos gyártók zoom-jai is szerepelnek benne.
Azt mondom, hogy látni kellene mindegyik képét ahhoz, hogy véleményt mondjunk róluk. /Saját szemmel./
Én az SW és Soligor képét láttam /óccsó kategória/ a Baaderrel szemben. Zongorázni lehetne a különbséget, amit nem tudok, úgy hogy inkább gitároznám.
A paraméter amit a papír mond az egy dolog. Mint a zenében, hallani kell azt az eszközt. A csöves erősítőm amelyiknek a torzítása 0,1% 20W-on, sokkal zeneibben szól mint a korábbi laboratóriumi paraméterű méregdrága félvezetős erősítőm amely 0,003%-ot tudott 120W-on.
A Baader látómezejét is vesd össze az összehasonlításban szereplő oklikkal. Nem ugyanaz.
Különben Te írtad korábban valahol, hogy a Baader termékeiben még nem csalódtál. Ha nem is a csúcs, de egyenletesen megbízható minőséget ad.
Szóval visszakanyarodva az alapkérdéshez ennyi lett volna a hozzáfűznivalóm.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.23. 20:48

A nagy látoszőg sokat jelent, drága . Az égi kedvencemhez igazodo egyet érdemes megkockáztatni. A zoomom sokat használom, ha terepezem hirtelen, kis sulyt cipelve, elég is... mert csak azt akarom nézni, amit lehet vele. Ha mégis tőbbet látok a vártnál, kis diadal. A legpraktikusabnak mégis az okulártárcsát tartom. Az már "zoom érzés", annak a gyengeségei nélkűl, adott helyre paszithato ebbe egy nagylátoszőgű. Valahogy igy képzelem a dolgot. Nincs nagylátoszőgűm, Hyperion 68 fok főlé értve. Az a 68 pedig sokat jelent.
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.03. 18:09

Üdvözletem.
Tanácsukat szeretném kérni okulárvásárláshoz a Tal125/f9 távcsömhöz,mivel a meglévő Plössek nem elégitenek ki .
Két féle készletet szemeltem ki,a Magellán aw -ét,és a Sw Gold Line-ot.
Melyik lenne mefelelöbb ?
Előre is köszönöm.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.08.03. 18:27

devil írta:Üdvözletem.
Tanácsukat szeretném kérni okulárvásárláshoz a Tal125/f9 távcsömhöz,mivel a meglévő Plössek nem elégitenek ki .
Két féle készletet szemeltem ki,a Magellán aw -ét,és a Sw Gold Line-ot.
Melyik lenne mefelelöbb ?
Előre is köszönöm.

Mekkora nagyításon szeretnél nagyobb látómezőt elérni?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.03. 18:29

Erre akkor lehet kielégítő választ adni, ha a preferált megfigyelési területet is megtudhatjuk mert az okulár ehhez szokott igazodni. Mit jelent a nem kielégítő kifejezés?
(De ha már csak dönteni kell a kettő között, akkor Levente többet segíthet, mert nekem egy sincs belőlük, de soha nem is próbáltam ezeket.)

Viszont ha már itt tartunk, engem is kíváncsiság gyötör, amit az MTT-n szerintem megpróbálok kielégíteni, de akárki véleménye érdekel:
202/600-as Newton. Explore Scientific, vagy Nagler okulár? Nem láttam még egyiket sem, de nagy jóstehetség nem kell, hogy azt mondjam, valószínűleg egyik se tud teljesen korrigálni a peremeknél. De mekkora különbség lesz? Mert az árban van különbség, jó nagy.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.03. 19:20

Sidius írta:Erre akkor lehet kielégítő választ adni, ha a preferált megfigyelési területet is megtudhatjuk mert az okulár ehhez szokott igazodni ... 202/600-as Newton. Explore Scientific, vagy Nagler okulár? ...


Amikor a fagyi visszanyal.
Mire, és mekkora nagyítással?

Nekem ES 24 mm, 68° van, az kis nagyításhoz kiváló.
Hasonló nagyítású Nagler-el simán pariban van, és a Nagler nagyobb látómezeje nekem már felesleges volt (teljesen szubjektív, de összehasonlításon alapuló vélemény).

Viszont a 11 mm-es Naglert simán veri a 11 mm-es TV plössl.
Szintén szubjektív, és szintén összehasonlításon alapuló vélemény.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Sidius

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.03. 19:28

mephi írta:Amikor a fagyi visszanyal.

Valóban! :lol:
De a legkisebb hasznos nagyításra, legfeljebb a kétszeresére -tehát nagy látómezőre- gondoltam, merthogy ilyesmi illik a szakramentumhoz. :) Nagy nagyításon még az Igen Szuper bárium is elketyeg valahogy. Nem is olyan rosszul, tekintve, hogy ez a tükör is kizárólag a tengelyen hajlandó jól leképezni.
Ezeket az összehasonlításokat milyen objektívvel tetted?

Hanem :idea: :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
Te nem következtettél a nyílásviszonyból arra, hogy ez kifejezetten "ködös" instrumentum! "Ez a döfi nekem!" Két hét múlva 1 hideg sör mint tavaly?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: mephi » 2017.08.03. 21:21

Sidius írta:...
Ezeket az összehasonlításokat milyen objektívvel tetted?


Nagler 24 mm CFF-eken (Debrecen-Agóra, Hortobágy-Fecskeház, pontos paramétereket nem tudok fejből), Nagler 11 mm Zeiss AS 100/1000-en.

Sidius írta:...Te nem következtettél a nyílásviszonyból arra, hogy ez kifejezetten "ködös" instrumentum! "Ez a döfi nekem!" Két hét múlva 1 hideg sör mint tavaly?


Jogos! Oda-vissza jár a sör, és viszem az ES 24 mm-t kipróbálásra, :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2017.08.03. 21:38-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”