Táguló világunk anomáliái

dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Táguló világunk anomáliái

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.01.20. 12:32

Amúgy remélem jók lettek a válaszaim, mert nem vagyok szakértő

Nem lettek jók...
:(
dgy
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Táguló világunk anomáliái

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.01.20. 21:25

Köszi, hogy próbáltál segíteni, de szerintem sem lettek jók. Mert annyit én is tudok, hogy két ellentétes irányú foton sebessége is csak fénysebesség egymáshoz képest, mert relativisztikusan kell összeadni őket. A fény egyébként mindenhonnan mérve fénysebességgel terjed, erre épül a speciális relativitáselmélet. Persze nem tudom, hogy ezt hogy kell elképzelni, hogy a két foton is csak fénysebességgel távolodik, meg azt sem tudom, hogy van-e egyáltalán olyan ember, aki el tudja ezt képzelni, és van-e olyan, aki az univerzum tágulását el tudja képzelni szemléletesen. A másik dolog, meg hogy mivel a tér összes pontja egy pontból "szaladt szét" az ősrobbanáskor, ezért nyugodtan vehetjük úgy, hogy mi vagyunk a középpontban, mert minden pontból úgy látszik, mintha onnan távolodna az összes kvazár, és minden pontban jelen volt az ősrobbanás, mert a tér minden pontja az ősrobbanással jött létre, és távolodott el egymástól, mert nem egy meglévő térben robbant fel az energia-anyag. Ennyit tudok. De az is érdekes kérdés, hogy mért van az, amit Stephen W. Hawking Az idő rövid történetében olvastam, hogy bár mai tudásunk szerint az univerzum nyílt, és örökké tágulni fog (mégpedig egyre gyorsabban ugye), de amennyiben zárt, tehát 3 dimmenziós véges, de határtalan lenne a tér (görbült tér), akkor se lehetne megcsinálni azt, hogy elindulunk a Földről egy űrhajóval nyílegyenesen, és lám egyszer csak visszajutunk a Földre az ellentétes irányból, mert mire "körbeérnénk" addigra már bekövetkezne a nagy reccs. De kérdem én, ha a nagy reccs előtt összehúzódik az univerzum, akkor a távolság is kisebb lesz, amit még meg kell tenni, hogy körbeérjünk. Szóval akkor mért is van ez, hogy a fénynél gyorsabban kéne utazni, hogy még a nagy zutty előtt körbeérjünk? A fénysebesség arányos az univerzum méretével???? A másik meg ennek kb. az ellentéte, hogy mért vannak (illetve lehetnek) olyan objektumok a 13,7 milliárd fényévre lévő kozmikus horizont mögött, amiknek még ma sem ért el a fénye a Földik (és a gyorsulva tágulás miatt nem is fog, de ez most lényegtelen), ha az ősrobbanás után közelebb volt hozzánk, mert még kisebb volt az univerzum. Akkoriban még a fény is lassabban terjedt? Lehetséges, hogy azért terjedt lassabban, mert nagyobb volt az univerzum átlagsűrűsége, és mint ahogy a nagyobb sűrűségű anyagok törésmutatója is nagyobb, és lassabban halad benne a fény, azért????
Sárki
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2011.12.10. 17:09

Re: Táguló világunk anomáliái

Hozzászólás Szerző: Sárki » 2012.01.21. 10:05

pasnaat írta:Köszi, hogy próbáltál segíteni, de szerintem sem lettek jók. Mert annyit én is tudok, hogy két ellentétes irányú foton sebessége is csak fénysebesség egymáshoz képest, mert relativisztikusan kell összeadni őket.

Na látod ezt sajna nem tudtam. De miért van ez így? Tudsz vmi könyvet/vmi előadást neten ami magyarázatot ad? Mert józan paraszti ésszel (megfelelő ismeretek hiányában) nem tűnik logikusnak a dolog.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Táguló világunk anomáliái

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.01.22. 02:55

Szerintem ez sosem fog logikusnak tűnni, mert ilyet nem lehet elképzelni. (Ha valaki el tudja, szóljon, és magyarázza el nekem is.) De a képletet megtaláltam egy régi könyvemben: v=(v1+v2)/(1+v1*v2/c^2). Vagyis a sebességek összegét le kell osztani az 1+sebességek szorzata/fénysebességnégyzet nevezővel, és így pont fénysebesség jön ki a két foton egymáshoz mért sebességéből is. De a kérdéseimre továbbra is válaszokat várok.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Táguló világunk anomáliái

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.01.24. 11:26

Na látom így senki nem fog válaszolni, egyenként teszem fel akkor a kérdéseimet: Először is, mért kellene a fénynél gyorsabban utazni, hogy egy zárt univerzumban "körbeérjünk" mielőtt bekövetkezik a Nagy Reccs, hiszen a Nagy Reccs előtt csökken az univerzum mérete, tehát a még megteendő távolság is lerövidül.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”