A fénynél gyorsabban?

makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.08.06. 19:10

DGy-előadások szorgalmas nézegetése során négy módját találtam a fénysebesség túllépésének:

1) féregjárat. Itt lokálisan nem lépjük túl c-t, mégis globálisan igen, mert olyan a téridő geometriája. Ha bemegyek a wormhole-ba, megteszek 1 másodperc alatt 10 métert és kijövök az alfa centaurinál, akkor 0.4 fényév/másodperc -cel mozogtam. A bökkenő ott van, hogy wormhole-t csinálni annyira életszerű, mint időgépet, és ha lehetne is, irtózatos energiák kellenének hozzá és nem is lenne stabil.

2) fázissebesség. Ha van egy fényév átmérőjű tartályod, és 1 másodperc alatt körbeforgatsz benne egy lézerpointert, akkor a pötty a tartályon pi fényév/másodperccel fog mozogni. Ez azonban nem igazi sebesség, csak fázissebesség. Sehol sem ment anyag fénynél gyorsabban.

3) az univerzum akármekkora sebességgel tágulhat, őt nem köti a limit. Ez azért van, mert nem az univerzum tágul, hanem a tér geometriája változik, mindenhol, lokálisan.

4) ha van valamekkora törésmutatójú átlátszó anyagod, abban a fény ugye lelassul. A törémutató n, akkor c/n-re csökken (nem nagyon trükkös anyagokban n 1-nél valamivel, de nem sokkal nagyobb érték). Gyémántban például még 200ezer km/s alá is le tud menni a fénysebesség. Ha valami mégis gyorsabban mozog ebben a közegben a fénynél, az Cserenkov-sugárzást fog kibocsátani addig, amíg le nem lassul c alá. Itt azonban nem a tényleges vákumbeli fénysebesség csökken le, csak kvantummechanikai ok miatt a fotonok sebessége lassul le a közeggel kölcsönhatva. Ugyanez a kölcsönhatás eredményezi a Cserenkov-sugárzást is.

-------

Szóval a lényeg az, hogy 1000c-vel röpködő star trek űrhajó nincs és a mai tudomány alapján nem is lesz. Ha mégis lesz, annak a mai tudományhoz nem lesz köze, mai tudomány alapján tehát kár lenne rajta agyalni. Vannak viszont ennél szerintem sokkal érdekesebb témák is, amik a mai tudomány alapján sem tűnnek oly lehetetlennek. Szerintem ilyen például a Higgs-mező gyakorlati alkalmazása, vagy a fúziós reaktor. Vagy a VASIMR. Vagy olyan csillagközi űrhajó magfúziós VASIMR-ral, ami talán már csak párszáz év technikai fejlődésre van, és akár 100 év alatt el tudna jutni az alpha centauriig. Szerintem ezek csodálatos és hihetetlen izgalmas dolgok. Ilyen projekteken dolgozni valószínűleg már nem annyira, a szép eredmény általában igen hosszú, kemény munkából jön össze, ahol az egyes ember általában csak valami, nem különösebben érdekes részletkérdésen dolgozik sokat, miközben az egész projekt fölött folyamatosan ott lóg a költségvetési Damoklész-kard.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.08.07. 09:41

Olyan béna látni ezeket a kijelentéseket, hogy "1000c-vel száguldó Star Trek űrhajó nincs és nem is lesz".
Emlékszel mit mondott Bill Gates? "640Kb Should be enough for everyone" hát persze...

Ha minden így működne, még mindig a fákon laknánk és banánt zabálnánk, de szerencsére nem.

Egy klaszikussal zárom a kommentem:
"Mindent , amit fel lehet találni, azt már feltalálták." (Charles H. Duell, az amerikai szabadalmi hivatal vezetője 1899)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.07. 10:39

márpedig a kijelentés szerintem helyes. 1000c-vel repülő űrhajó sosem lesz (eleve nem lehetne ilyen sebességre gyorsítani semmit aminek akármennyi tömege van, csak ha lenne a zsebünkben egy Végtelen Energia Zsebtelep). meg végtelen idő állna rendelkezésünkre. ez azért nagyon nem olyan, mint a 640k-s számlakapus hasonlatod.

a dolgot viszont ha úgy közelíted meg, hogy nem a fénysebességet hajszolod, hanem inkább csak egy adott távolságot akarsz áthidalni valamilyen jelenleg még maximum elméleti síkon megfogalmazott dologgal (pl térhajlítás, féregjárat, stb), akkor viszont lehet igazad. de attól még, hogy pl "térhajlítással" fél másodperc alatt utazol 30 fényév távolságot, attól az űrhajód még nem lesz a fénysebességnél gyorsabb (sőt, az is lehet, hogy a földi inerciarendszerben egyszerűen csak áll). szóval max arra van némi esély, hogy egyszer legyen olyan technológiánk, amivel adott távolságot olyan gyorsan küzdjünk le, ami külső szemlélő számára c-nél nagyobb sebességre utal. csak épp ehhez a gyorsulás/lassulás kevés, nem a hajót kell megmozgatni, hanem a teret. (vagyis nem mohamednek kell a hegyhez menni, hanem mégiscsak azt a hülye hegyet kéne közelebbhozni mohamedhez) a tér pedig folyamatosan változik, szóval valami ember által reprodukálható módja is csak van.

szvsz.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.08.07. 11:07

Harminc éve még számítógépünk sem volt, hogy tudsz ennyire határozottak kijelenteni dolgokat, hogy "soha"?
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.08.07. 11:30

Kukac írta:Harminc éve még számítógépünk sem volt, hogy tudsz ennyire határozottak kijelenteni dolgokat, hogy "soha"?


akkor hagyjuk... :|
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.08.07. 12:01

Kukac írta:Olyan béna látni ezeket a kijelentéseket, hogy


Olyan rossz látni ezeket a béna, szalmabáb-érveléseket.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.08.07. 13:00

Miért ne utazhatnánk 1000c-vel? ~160-200 éve tudományosan be volt bizonyítva, képletekkel alátámasztva, hogy levegőnél nehezebb mesterséges tárgy a levegőbe nem emelkedhet. Ma be van bizonyítva, képletekkel alátámasztva, hogy tömeggel rendelkező test nem érheti el a c-t. És? Meddig? :) Szerintem minden relatív, plusz csak idő és pénz kérdése.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.08.07. 14:00

200 éve a mesterséges repülés jegyei sem mutatkoztak meg a fizikában, nyomuk sem volt. Ma pedig már nagyon is van.
Az, hogy miről tudjuk hogy nem lehet, és mit nem ismerünk, nekem üres összehasonlítás. Mi a különbség? 200 éve tényleg tudományosan alá volt támasztva a repülés tényének lehetetlen mivolta. Matematikailag. Ezért az emberek úgy tudták. Ma meg máshogyan tudják.
Nem tudom, mi volt anno a pontos megfogalmazás, ami a "levegőnél nehezebb"-dolgot illeti. Azt tartanám valószínűnek, hogy eleink a sűrűséget vették alapul, nem a tömeget vagy súlyt, de valóban nem tudom. Hoppá, elnézést kérek, hogy visszafelé haladtam a válaszokkal. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.07. 14:18

>>200 éve tényleg tudományosan alá volt támasztva a repülés tényének lehetetlen mivolta<<
Sok, később megcáfolt elmélet született. Ezekre hivatkozni könnyű azt állítani, hogy semmi sem helyes, amit ma tudunk.
De mi van akkor, ha bővülő ismereteink ellenére kiderül, hogy a mai fizika helyes alapokon nyugszik? Netán nem cáfolják meg a relativitáselméletet, amiről létrejötte óta egyre csak azt bebizonyító tapasztalatok, mérések, kísérletek születtek?
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: A fénynél gyorsabban?

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.08.07. 20:19

Kukac írta:Olyan béna látni ezeket a kijelentéseket, hogy "1000c-vel száguldó Star Trek űrhajó nincs és nem is lesz".
Emlékszel mit mondott Bill Gates? "640Kb Should be enough for everyone" hát persze...

Ha minden így működne, még mindig a fákon laknánk és banánt zabálnánk, de szerencsére nem.

Egy klaszikussal zárom a kommentem:
"Mindent , amit fel lehet találni, azt már feltalálták." (Charles H. Duell, az amerikai szabadalmi hivatal vezetője 1899)


Nem azt mondtam, hogy sose lesz, hanem azt mondtam, hogyha lesz, akkor az nagyon nem a mai tudomány alapján lesz. Ebből kifolyólag a mai tudomány alapján ezen agyalni értelmetlen, lángoló tekintettel követelni a tudományon a térszerű pályán mozgó részecskéket meg butaság.

Esetleg amin lehetne agyalni, az az, hogyha esetleg a távoli jövőben mégis találnának erre is megoldást, akkor az hogyan működne. Például, ha egy, a kuiper-öv és az alfa centauri közti "csőben" úgy lenne megváltoztatva a metrika, hogy a cső hossza "belülről" nézve csak 10 méter legyen... bár ez már olyasmi, mint a wormhole, amiről már írtam.

Talán, ha lenne működő kvantumgravitációs elmélet, akkor azzal talán lehetne találni módszert a metrika lényeges változtatására hardcore nanotechnológiás (pikotechnológiás?) eszközökkel... ez izgi, de mivel QG-ről egyelőre nincs semmi, szerintem sokkal érdekesebb téma a fúziós VASIMR.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”