Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

zsoldos
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:55

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: zsoldos » 2012.09.01. 23:39

dgy írta:Csak nem kell a vita egyik résztvevőjét előkelő és tévedhetetlen kívül- (és felül-)állónak tekinteni, aki kívülről ítéli meg (és el) az egész problémakört, és mond róla elsöprően elmarasztaló véleményt. Főleg, mert ezt nem is teszi.

Lehet, hogy az anytropikus elv téves, és tudománytörténeti szerepe negatív. De az antropikus problémakör igenis létezik, Smolin szerint is. Szó sincs róla, hogy "szó sincs róla". Mert íme: Smolin cikkében, meg itt is - szó van róla. És még lesz is, sokáig.

dgy


Csak nem kell olyanokat számonkérni rajtam, amiket nem írtam. Smolin cikkét egy példának hoztam fel csak, hogy ne legyen olyan egyoldalú a javasolt irodalom.

Ha már ennyire tetszik a "szó sincs róla": azt erre az állításra írtam: "A természet törvényei, a világegyetem állandói valami különös oknál fogva pont úgy vannak belőve, hogy mi létezhessünk benne."

Az Univerzum állandói nyilvánvalóan nincsenek sehogyan se - és senki által - belőve. Azért létezünk, mert ilyenek az állandók, és nem azért ilyenek az állandók, hogy mi létezhessünk. Remélem világos a különbség.

És problémakört ettől még csinálhatnak belőle.
Puskas
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.08.19. 10:41

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Puskas » 2012.09.05. 23:38

Kedves Egybegyűltek!
Habár néhány hozzászólással feljebb már leírtam néhány gondolatomat, van még valami, amit szeretnék megosztani a Seti kutatással kapcsolatban:
Megpróbálom megfogalmazni, bár nem vagyok a szavak embere. Tehát azt várják a kutatók, hogy jöjjön egy mesterséges jel, aminek a küldőjével lehetne komázni. Nos, jelenleg ez szerintem nem fog menni, mert ha van valaki igazán intelligens ott kinn, akkor az tudni fogja, hogy sok olyan problémája van az emberiségnek, amit nem tud megoldani, (pl. világhatalmi kérdés, vagy, hogy az erősebb ország ne támadja már le a gyengébbet egy kis erőforrásért). Vannak olyanok is, amiket meg lehetne oldani anélkül. hogy összedőlne a világ, de azokat meg nem akarja. Csak pár példa:
1:Az etióp paraszt 9 Forintért leszed egy kis adag kávét, amit itthon megveszel kb. 500-ért. A két érték külömbségének nagy része az, hogy a leszedett áru akár több ezerszer is gazdát cserél a tőzsdén, mielőtt átlépi az országhatárt, olyanoknak termelve busás hasznot, akik nem is találkoztak az áruval. Közben fekete munkásunk épp, csak megmenekíti családját az éhenhalástól..
2:A versenyszférában szakmai konkurensek emberi mivoltukból kikelve gyalázzák egymást, ami - reményeik szerint - később csak egy-egy rossz emlék lesz a ragyogó karrier építésének rögös útján.
3:Nevenincs faluban egy kissebbséghez tartozó ember roncs bicaján karvastagságú faágakat tol haza a havas úton. Munkája nincs, pedig elmenne, de nem veszik fel. Tudja, hogy csak a hazatolt fa menti meg gyerekeit a megfagyástól, és semmi esélye sincs még csak a nyomorszintről sem feljebb jutni.
4:Egy munkahelyen sok ember gályázik. Kevés a fizetés. Ahelyett, hogy a családjuk eltartására koncentrálnának, egymásra irígyek, állandóan megy a piszkálódás.
5:Sorolhatnám még hajnalig..
Amikor várják az idegen bolygórendszerből származó jelet, általában magasabb szintű intelligenciát remélnek. Vajon egy ilyen személy nem azt gondolná, hogy az ember a legnyomorultabb a galaxisban? Szellemi, fizikai koldus. Akar valaki ilyennel barátkozni? Szerintem nem.
Jobb lenne, ha a koldulás helyett inkább valamit adni tudnánk mi is nekik. Hogy a megismerkedés után azt mondhassák: Érdemes ezekkel találkozni! Koldulás alatt itt azt értem, hogy az idegenekkel akarják megoldatni az emberiség nehézségeit. Ennél nincs is jobb módszer, hogy valaki nevetségessé tegye magát: Próbáld megoldani valaki baját, úgy, hogy ő semmit sem akar ebben tenni.
Mindezeket nem azért írtam, mert lenézném az ezzel foglalkozókat. Valójában tisztelni tudom azokat, akik egy nehéz témában sok kutatást végeznek, sok időt, energiát áldozva, sokaktól csak megmosolygást kapva. Ameddig viszont a fentebbi sorokban nem lesz kézzelfogható változás, addig nincs az az őrült, aki ide merne jönni, ha valóban értelmes!
És még valami: A Contact c. filmben az volt a történet alapja, hogy a Hitleri TV adás eljutott megfelelő távolságra. Ők ebből azt látták, hogy a bajuszos ember üzenetet küldött. Aztán teltek a hónapok, és a bajuszos ember népirtást csinált, lebombázta szomszédait. Később kipróbálták az atommaghasadást - a japánokon., aztán beállt a hidegháború, az önmegsemmisítés határára sodorva fajunkat. Egy valóban értelmes személy ott kinn, mit gondol az emberiségről, ha ezt a (Földi) TV csatornát nézi?
Ezért nem csodálkozom, hogy a kapcsolat keresés eredménye mindig ez: "A hívott számon előfizető nem kapcsolható".
Ferenc
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.06. 08:12

Kedves Ferenc!
A hozzászólásod eleje is már telis tele van feltételezéssel, mondatonként több is. A feltételezésnek pedig legalább két kijárata van. Ezzel csak arra szeretnék rávilágítani, hogy az általad felvázoltak egyetlen lehetséges történés, folyamatsor a rengeteg közül. A SETI az összes többire koncentrál és ez így - úgy gondolom - rendben is van.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.09.06. 19:33

Nekem más bajom van Ferenc hozzászólásával kapcsolatban. Az amit leírt, rengeteg igazságot tartalmaz, de ezt csak mi látjuk, mi láthatjuk Földlakók. Gondoljunk arra, hogy ha lenézel egy utasszállító gépről, csak gyönyörű dolgokat lehet látni utazómagasságból! Onnan nem látszik az ember, fényévekről pedig még úgysem.
Az pedig komolytalan, hogy az idegenek Hitler propaganda filmjeit nézik...
Tehát, ha az idegeneknek ez a véleménye a Földlakókról, amit Ferenc leírt, akkor már, így vagy úgy, de köztünk vannak! Az pedig...
Szerintem.
Továbbra is állítom, hogy a legfeltűnőbb "életjelet" magunkról, a sok atombomba robbantással adunk az idegen civilizációknak. Ez pedig mások számára, még érdekes is lehet...
Üdv,
L.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.06. 20:57

Dlajos írta:Nekem más bajom van Ferenc hozzászólásával kapcsolatban. Az amit leírt, rengeteg igazságot tartalmaz, de ezt csak mi látjuk, mi láthatjuk Földlakók. Üdv,
L.


Ilyen gondolatokat olyan ember ír, aki az "igazságot" csupán a médiából ismeri. Még féligazságnak is gyenge.
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.07. 02:33

Ez nagyon jellegzetes, és semmi mással nem összetéveszthető.

Ha 100 fényéves gömbön belül bárkinek van SETI-je, már tud rólunk.

Ami bökkenő az az, hogy ez esetben hozzájuk az összes földi rádiósugárzó egy szuperpozíciója jut el. Ez nem túl érthető. Mégpedig azért nem, mert sok, jellemzően frekvenciamodulált analóg jel szuperpozíciójáról van szó. Ennek úgy néz ki a spektruma, mint egy táncoló tűsor!

Az a baj, hogy ebből a masszából nagyon látszik, hogy a Földön rengeteg kis frekvenciamodulált sugárzó kezdett el adni, de ebből kivenni pl. a Kossuth rádiót, 60 fényévről? Hát, ahhoz nagyon kell antenna...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.09.07. 15:11

Na látod, Te is tudod a(z egyik lehetséges) választ a kérdésedre. ;)
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.09. 15:08

Vizi Péter írta:Na látod, Te is tudod a(z egyik lehetséges) választ a kérdésedre. ;)


Ok, de ha mi fognánk ilyet 60 fényévről, az biztos, hogy jövőre már épülne is az űr-rádióteleszkóp 100 méteres tükörrel.

Szerintem a mi civilizációnk extrém extrovertált, és ez azért van, mert növekedésben van. De nem volt mindig ilyen, Kína társadalmi rendszere például majdnem 2000 éven át teljesen statikus volt. Az egy introvertált civilizáció volt, nem is jutott semmire: hiába volt nálunk 100, ha nem 1000 évvel korábban puskaporuk, papírjuk, könyvnyomtatásuk és rakétáik, az ópiumháborúba mégis fabárkákkal mentek az acél hadihajók ellen.

Én azt gondolom, hogy egy civilizáció, aki elég jó ahhoz, hogy tudja fogni a jeleinket, vagy a miénkhez hasonlóan extrovertált, vagy sohasem lesz meg rá a fejlettsége, hogy megépítsen és az égre irányítson rádiótávcsöveket még akkor sem, ha egyébként képes volna rá.
Gyurka46
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2011.08.13. 10:01

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Gyurka46 » 2012.09.13. 15:11

Nem tudom, hogy állunk egy esetleges kapcsolat lehetőségével, a jel-zaj viszony szempontjából.

Ha a legközelebbi csillagot veszem, ami kb. 4 fényévnyire van, és feltételezem, hogy erősen koncentrált, csupán 1 ezrelék a sugárnyaláb szórása, akkor hozzánk érve az adás egy 40 milliárd km átmérőjű felületen érkezik, amit mondjuk 100 m átmérőjű antennával fognánk.
A felületek között kb. 23 nagyságrend a különbség, ennyiszer kevesebb energia jut a vevőre, mint amennyivel adták a jelet. Ehhez képest itt van szomszédságunkban a Nap, amely széles sávban sugároz, valószínűleg egy keskeny frekvenciasávba is sokkal több energia jut az információt hordozó jelnél.

Mivel a vett jel teljesítménye a távolság négyzetével csökken, amit távolodva tőlünk további csillagok sugárzása is zavar, nem látok sok esélyt arra, hogy információhoz jussunk.
És akkor még nem is említettem, hogy el kell találniuk a mi naprendszerünket.
További nehézség, hogy ki kell találnunk, miféle kódolással dolgoznak, milyen jelrendszert, logikát követnek.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.09.13. 20:32

Gyurka46 írta:Mivel a vett jel teljesítménye a távolság négyzetével csökken, amit távolodva tőlünk további csillagok sugárzása is zavar, nem látok sok esélyt arra, hogy információhoz jussunk.
És akkor még nem is említettem, hogy el kell találniuk a mi naprendszerünket.
További nehézség, hogy ki kell találnunk, miféle kódolással dolgoznak, milyen jelrendszert, logikát követnek.


Khmm..

Akkor mi van a Voyager szondákkal? Ugye már igen csak messze vannak, és gyanítom, hogy a kimenő teljesítménz alatta van a 10W-nak.. Mégis vidáman veszik a mérési jeleket, és még tervezik pár évig.. És nem is a 300 méteres aceribói antennával.. Szóval a speciálisan megválasztott freki, és irányított jel igenis átvihet csillagászati távolságokat.. különen bele se kezdtek volna a SETI-be.. :D
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”