Oldal: 1 / 1

Egymással versenyző fotonok igazolhatják Einstein elméletét

Elküldve: 2009.11.03. 07:46
Szerző: Guest
Egy távoli gammavillanás két eltérő energiájú fotonja 7,3 milliárd éves
utazás után kevesebb mint egy másodperces különbséggel érte el a Fermi
űrteleszkópot. A kis eltérés ismét csak az Einstein-féle
relativitáselméletet igazolhatja.

»» Az eredeti cikk ide kattintva olvasható el.

Re: Egymással versenyző fotonok igazolhatják Einstein elméletét

Elküldve: 2009.11.03. 16:44
Szerző: amai
Két jelenségre szeretném felhívni a cikk olvasóinak figyelmét.
Az egyik az, hogy az interstelláris illetve az intergalaktikus tér nem üres. Valamennyi részecskét tartalmaz, ami olyan hosszú úton, mint amit a cikk említ, lassíthatja a fotonokat. (A fény sebessége csak vakuumban éri el a maximot, annál minden anyagban lassabban halad.) A lassítás mértéke valószínűleg fordítottan arányos a fotonok energiájával. Azaz, minél nagyobb energiájúak, annál erősebb kölcsönhatásba kerülnek az interstelláris illetve intergalaktikus részecskékkel, és annál jobban lelassulnak.
A másik oka a 0,9 másodperces késésnek az is lehet, hogy azok a folyamatok, amik az eltérő hullámhosszúságú fotonok emisszióját kiváltották, nem azonos távolságra voltak tőlünk. Egy óriáscsillag esetében 270 000 km-es távolságkülönbség nem minősíthető extrémnek. (Persze ez utóbbi feltevés igazolásához jobban kellene ismernünk a gammavillanást létrehozó folyamatot.)

Re: Egymással versenyző fotonok igazolhatják Einstein elméletét

Elküldve: 2009.11.04. 12:56
Szerző: gusztibacsi
És az hogy van, hogy ha a 2,1mp hosszú gammavillanásból érkező két foton beérkezése közt van 0,9mp, akkor egyből tuti, hogy ez a téridőfodrozódás miatt van, és nem mert nem is egyszerre indultak ? :D

Most komolyan kérdem, mert nem értek hozzá, de nagyon érdekel hogyan nézzük meg mikor született egy foton. Vagy legalábbis honnan tudjuk, hogy két foton egyszerre indult?