Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.07. 12:05

gyuri17 írta:
2020.08.07. 09:28
Ezt nézd csak András! - én is befejlesztettem és a kopatilitási gondokat is megoldottam. :) Screenshot_20200807-091141.png
Wow! Mi ez? Egy Zeiss?
Látom, ragályos a 2 szemes észlelés! :D
Gratula!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.07. 12:48

Ankalimon írta:
2020.08.07. 10:29
Köszi András az infókat.

Nagyon várom a beszámolót halványabb mélyegekről...
Az M81 (Bode galaxis) ugyanúgy diffúz, mint egy szemmel, de nem látom halványabbnak, viszont nagyobbnak igen, mert 2 szemesen minden kb. másfélszer nagyobbnak tűnik. Tehát elég a kisebb nagyítás, ami viszont több fényt produkál, ez a lényeg!
A két szem kiegészíti egymást, kvázi jobban egyben látod az egész objektumot. Egy szemmel egyszerre csak egy-egy részletre tudok figyelni, kettővel viszont átlátom az objektumot.

Az M82 (Szivar galaxis) több részlettel szolgál, mint egy szemmel nézve. Az M97 (Bagoly köd) két "szeme" egy szemmel inkább csak felsejlik, míg BB-vel határozottan látszik. A Sas köd, Lagúna köd, Trifid köd ugyanannyit mutat 2 szemmel, mint eggyel, csak kényelmesebb, átláthatóbb, látványosabb az előbbi módon. A korábbi hozzászólásomban említetteken kívül ezek jutottak eszembe most.

Próbáld ki: vezess egy szemmel (ne sokáig!), olvass egy szemmel, vagy csak nézz meg valami új dolgot egy szemmel, azután pedig kettővel! Elképesztő a különbség!
14 magnitudó fölött biztosan jobb, mint az egy szemes észlelés, alatta még nem próbáltam...

1,3x-os fényútkorrektorral és az általam beszerzett adapterrel biztosan nem kapnék fókuszt (pár mm marad az ütközésig) egy 0 mm-es fényúttal rendelkező szűkítővel talán igen; ki kell próbálni.

István, kapsz fókuszt a newtonodban az alacsony építésű fókuszírozóddal, ha betolod a binobenéződet?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.07. 13:57

Magam is utánanéztem ennek a kérdésnek régebben a neten többször is, és a legtöbben azt írták (amit magam is tapasztalok a saját bino benézőmmel), hogy - bár az tényszerűen igaz, hogy az egy szembe jutó fény feleződik (és akkor még az egyéb reflexiós és extinkciós/abszorbciós fényveszteségekkel nem is számoltunk...) -, de az agyunk a kétszemes látás esetén hatékonyabban működik.

Ezért én sem láttam érdemleges fényességkülönbséget a sima/mono okli ("monokli"... :lol: ) és a bino-benéző képe között, még mélyeges objektumok esetén sem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.07. 21:15

Attila írta:
2020.08.07. 13:57
Magam is utánanéztem ennek a kérdésnek régebben a neten többször is, és a legtöbben azt írták (amit magam is tapasztalok a saját bino benézőmmel), hogy - bár az tényszerűen igaz, hogy az egy szembe jutó fény feleződik (és akkor még az egyéb reflexiós és extinkciós/abszorbciós fényveszteségekkel nem is számoltunk...) -, de az agyunk a kétszemes látás esetén hatékonyabban működik.

Ezért én sem láttam érdemleges fényességkülönbséget a sima/mono okli ("monokli"... :lol: ) és a bino-benéző képe között, még mélyeges objektumok esetén sem.


MDA
Attila, sikerült kezdened valamit a bino-benéződdel, hogy ne kettőzzön (az okulár mozgatható annyira, hogy párhuzamosítható legyen)?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.07. 21:29

Lovász András írta:
2020.08.07. 21:15
Attila, sikerült kezdened valamit a bino-benéződdel, hogy ne kettőzzön (az okulár mozgatható annyira, hogy párhuzamosítható legyen)?
Meglehetősen hosszú a prioritási listám, és a bio-benézőm nincs benne az első tízben. :oops:
De nincs elfelejtve... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.08.08. 09:16

Attila írta:
2020.08.07. 21:29
Lovász András írta:
2020.08.07. 21:15
Attila, sikerült kezdened valamit a bino-benéződdel, hogy ne kettőzzön (az okulár mozgatható annyira, hogy párhuzamosítható legyen)?
Meglehetősen hosszú a prioritási listám, és a bio-benézőm nincs benne az első tízben. :oops:
De nincs elfelejtve... ;)


MDA

Ha annyira meggyőző lenne, kizártnak tartom, hogy ne kerülne be abba a listába. :?
Ismerve a perfekcionizmusodat és jobbító szándékaidat törekednél rá, hogy használhasd.
( Csak azért, hogy az ellenhuhogók is szóhoz jussanak.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.08. 10:35

Adrás, a kérdésed hogy sikerül kapnom fókuszt az alacsony kihuzattal, a válaszom igen. Mivel az okulárok is legalább 20mm fókusszal bírnak, ezért szabad az erősebb nyújtás. Másrészt csak bolygór használom, így nem zavaró az 1,5 kilépőpupilla... Mélyégre meg jobb az egyszemes megoldás nekem. :) A Zeiss mikroszkóp benéző előnye - oklikkal együtt- az olcsósága volt, ami a döntést megkönyítette.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.08. 19:04

gyuri17 írta:
2020.08.08. 10:35
Adrás, a kérdésed hogy sikerül kapnom fókuszt az alacsony kihuzattal, a válaszom igen. Mivel az okulárok is legalább 20mm fókusszal bírnak, ezért szabad az erősebb nyújtás. Másrészt csak bolygór használom, így nem zavaró az 1,5 kilépőpupilla... Mélyégre meg jobb az egyszemes megoldás nekem. :) A Zeiss mikroszkóp benéző előnye - oklikkal együtt- az olcsósága volt, ami a döntést megkönyítette.
Bolygóhoz, Holdhoz binóval ideális az 1,5 mm kilépő pupilla szerintem.

Úgy volt, hogy egy nagyításom lesz vele (a 140x-es), de amikor egyszer kíváncsiságból Laci 1,6x-os fényútkorrektotával együtt "belógattam" a kihuzatba és megnéztem vele pár galaxist, rögtön tudtam, hogy ez nekem kell! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.08.09. 09:30

D.Laci írta:
2020.08.08. 09:16
Ha annyira meggyőző lenne, kizártnak tartom, hogy ne kerülne be abba a listába. :? ...
Laci,

igaz is, meg nem is, amit írtál. :?

A műszerem egy okulárral is gyakorlatilag - számomra - tökéletes képet ad, így valóban nem sürgető a téma.
Ugyanakkor tényleg sokkal kényelmesebb és élvezetesebb a bino-benéző használata, ez - megint csak számomra - vitán felül áll.
Harmadrészt a jelenlegi állapotában sem használhatatlan a WO benéző, azaz nem "látható módon" kettőz, de nincs tökéletesen összelőve a két szem, tehát most is csak inkább "fárasztó", vagy kényelmetlen, semmint használhatatlan.
Végül: jelenleg "nincs érkezésem" az okulárkészletem - akár csak egy részének - megduplázására; ezért kell a prioritási lista. :oops:

Tehát a rendbetétele tényleg meg fog történni, ez biztos, de a fentiek miatt nem holnap.


MDA

u.i.: az viszont nagyon bosszant, hogy újként vettem a boltban, mégsem tökéletes a beállítása...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.08.11. 09:21

Ankalimon írta:
2020.08.07. 10:29
...Nagyon várom a beszámolót halványabb mélyegekről...
Tegnap este végre csillagászati objektumokon is felavathattam az új binobenézőmet. Párás volt a levegő, a szomszéd dombot (kb. 1 km) egyáltalán nem láttam. Többször legyezgetnem kellett az okulárokat. Tehát az átlátszóság gyengécske volt.

Mivel a 2 szemes és az egyszemes rendszer között jelentős súlykülönbség van, valamint macerás az átszerelésük, ezért csak egy objektum esetén tettem összehasonlítást (NGC 6946). Azonban a nagyítások különbsége miatt lehet, hogy ez sem mond sokat. Egyszemesen (50x-es) azonkívül, hogy kisebbnek látszott az objektum, világosabb volt az ég háttere és a galaxis is, de a közöttük lévő kontrasztot nem láttam erősebbnek (BB-vel 76x-ost használtam). Mindkét esetben sokat segített az elfordított látás, viszont 2 szemmel sokkal informatívabb volt ezzel a módszerrel az objektum. Nem tudom, ki hogy van vele, de amikor 1 szemes megfigyeléskor elfordított látással közelítek egy halvány ködhöz, abból az irányból mintha mindig "összenyomódna", tehát a határa mintha arrébb tolódna (bocs, tudom, ez nagyon pongyola). 2 szemmel viszont ezt nem vettem észre.

A gyenge átlátszóság miatt az M 51 spirálkarjai csak egy idő után kezdtek "előjönni", egyre határozottabban. Mostanában nem kerestem fel, a késő tavaszi ideális pozíciójához képest most "gyengébb" látványt nyújtott.

Az Omega köd viszont markánsan emelkedett ki a környezetéből a binóval. Mi lenne, ha a zeniten lenne...?

Az M11 (Vadkacsa halmaz) ezzel a nagyítással igen látványos és 2 szemmel mintha még inkább "kiugrana" a közepéből az a fényesebb csillag (nem tudom, hogy az a halmaz része-e, vagy csak optikailag "tartozik hozzá"? :roll: ) Egy biztos: még soha nem láttam olyan fotót, amely ezt akár csak megközelítően visszaadná...

Bár közben a Hold is felkelt, a Kék Hógolyó köd (7662) nagyon "ütős" volt a binóval. A két oldalán lévő felfényesedés, ami egy szemmel "bevillanni" szokott, az 2 szemmel folyamatosan, határozottan látszott. Ezen a ponton nagyítást emeltem (140x) és szinte 3D-ben lebegett!

A fő látványosságok azonban természetesen a bolygók voltak. A gyenge átlátszóság szerencsére viszonylag jó nyugodtsággal (7-8/10) párosult, így a Jupiteren 19 sávot számoltam meg, a Szaturnusz gyűrűjén nagyon szépen "körbefutott" a Cassini-rés, tűélesen lebegett a térben. A Marson rengeteg részlet látszott és amit már említettem az NGC 7662-nél is: amit egy szemmel csak sejtek és időnként villan be "mintha látnám", az 2 szemmel végig határozottan látszik! Ez a legfőbb erőssége.

Megint eszembe jutottak a rajzolók; nekik egy BB aranyat ér!
Ja és egy fotó:
Bino kicsomagolva.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”