Bino-benézők

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.14. 10:42

kazi írta:
2021.11.14. 10:09
Ennél a fajta benezonel a kép nagy része mono, csak középen van egy sáv, amit mindkét szemmel látsz.
Mivel eddig sem a szomszéd csajt néztem a fürdőszoba ablakon át a zuhanyozófülkében, hanem legalább néhány CSE-re lévő bolygókat, vagy fényévekre lévő objektumokat, így kevéssé zavar ez a probléma...
Sokkal inkább az a kérdés, hogy a képosztás mennyire szimmetrikus, azaz az átmenet észrevehető-e?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 10:44

Lovász András írta:
2021.11.14. 07:19
... ráadásul egyenes állású képet ad!!! :o
Laci, szerintem ez még Neked is tetszeni fog! :)
Reménykedem és köszönöm a bíztatást!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 10:46

Attila írta:
2021.11.14. 08:53
D.Laci írta:
2021.11.13. 21:38
Ha megkérdezhetem, mi adta az utolsó lökést Attila?

D.Laci
Szia Laci!

Kicsit hosszabb lesz a magyarázat, bocsi...

Igazság szerint már eddig is hezitáltam, hogy megtartsam-e, mivel alig használtam.

Nem vitatom, hogy nagyon jó két szemmel nézni az eget (sőt, mindig úgy kellene!), de amióta megvettem a Bresser 20x80ED binokliját (és azt a saját tervezésű bino-állványomon használom... ;) ), ez az igényem nagyrészt "kielégítődött"; nagyon szuper, full kényelmes így ez az összeállítás a rezzenéstelen képpel, akár zenitben is. Így ez adta az "első lökést"....

MDA

Köszi Attila az őszinte hozzászólást!
Nem a legolcsóbb ilyen jellegű eszköz, bízom abban, hogy az ár bizonyos mértékig a minőséget is jelzi.
Annak idején a WO benéző készletemet hetven ezer fölötti áron vettem és az akkor is tényleg jó cuccnak számított.
Most ez csupaszon többe kerül, mint a WO komplett készlete.
Az okulárokon gondolkodom még.
CBO Takahashi okulárokat írt, amivel elégedett, én ha ortho, akkor BCO párokat gondoltam nem tudom van-e értelme elmenni a nagyobb látószög irányába és azért jóval többet fizetni.
A legkényelmesebb a Hyperion zoom páros lenne, ennek az új Mark IV verziójának házkialakítását, már direkt bino-benézős használatra keskenyítették.
Ha van javaslatotok, esetleg tapasztalatotok, szívesen veszem, fölöslegesen nem akarok költeni a kísérletező kedvemre.
Köszönettel:

D.Laci
ui.: Nem tudom ennél az optikai kialakításnál mennyire léphet be a kettőzés, egyáltalán létre tud-e jönni?
Amit belinkeltél Attila a Bresser-től, szerintem 1-1-ben ugyanaz, mint az Astroshop Omegon-ja, még a táska is hozzá, sőt az ára is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.11.14. 11:09-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.14. 11:07

D.Laci írta:
2021.11.14. 10:46
...
CBO Takahashi okulárokat írt, amivel elégedett, ...
Laci!

A Takahashi, Pentax, TeleVue a top kategória; nem csodálom, hogy Zsolt is elégetett a sajátjával.
Persze nem kritikátlanul, mert ezek között is találni "taposóaknákat", (pl. a Radian állítólag nem a legjobb sorozata a TV-nek).
És mivel ezek már tényleg drága darabok, mindenképp érdemes kipróbálni, de min. alaposabban körüljárni vásárlás előtt.



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 11:34

Attila írta:
2021.11.14. 11:07
D.Laci írta:
2021.11.14. 10:46
...
CBO Takahashi okulárokat írt, amivel elégedett, ...
Laci!

A Takahashi, Pentax, TeleVue a top kategória; nem csodálom, hogy Zsolt is elégetett a sajátjával.
Persze nem kritikátlanul, mert ezek között is találni "taposóaknákat", (pl. a Radian állítólag nem a legjobb sorozata a TV-nek).
És mivel ezek már tényleg drága darabok, mindenképp érdemes kipróbálni, de min. alaposabban körüljárni vásárlás előtt.



MDA
Ezt magam is tanúsíthatom, volt Radian-om, hamar megváltam tőle. ( A SW SkyPanorama 7mm különb képet adott.)
A nálam optikában jártasabbak (ami nem nehéz dolog), biztosan meg tudják mondani, hogy ez az optikai kialakítás hajlamos-e a prizmás rendszereknél oly zavaró kettőzésre, vagy más olyan jellegű aberrációra, amire figyelni kell a tesztelésénél.

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2021.11.14. 11:48-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 11:45

kazi írta:
2021.11.14. 10:09
Ennél a fajta benezonel a kép nagy része mono, csak középen van egy sáv, amit mindkét szemmel látsz.
... és ez miért is baj, ha az a két kép rendesen össze van rakva?
Azért a japán Ohara lantán üveganyag és a 99%-os dielektrikus tükör használata elég bizalomgerjesztő.
Ami számomra nagyon szimpatikus, hogy a távcső és az okulár fókuszával 1:1-ben lehet számolni, a korrektor nem viszi el.
A prizmás benézőket használók, sok esetben panaszkodnak, hogy a korrektor kényszerű használata jelentős képromlást eredményez.
De jelen esetben most egy olyan eszközről beszélgetünk, amelybe még nem néztünk bele.
Adjuk meg a lehetőséget a bizonyításra, aztán vagy bejön, vagy nem.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.11.14. 13:49

Ezzel a kialakítással nekem egyetlen aggályom van: az összetartó sugárkúp kettévágásával nem egy kör, hanem 2 félkör alakú, "csonka" sugárkúp jut külön külön a szembe. Ez nem "gáz" a diffrakciós kép szempontjából?

A központosított szorítás nagyon jó dolog, a sajátom is ilyen. Lehetővé teszi az okulárok kismértékű állítását.
Laci! A BCO-k mintha ehhez lennének tervezve. Csak becsusszantom őket és tökéletesen párhuzamosítottak! A Barium-oknál előfordul, hogy kicsit játszadoznom kell velük, mire megtalálom a helyes pozíciójukat.

De! A helyedben a Baader zoom okulárból vennék még egyet, ha a benéző maga beválik és elnyerte a tetszésedet. Jobban jársz, mintha ortho-kból tankolsz be. Kényelmesebb a betekintése és ha tényleg pontosan sikerül megtalálni a pozíciójukat, akkor a 2 szemes észlelés élménye lesöpör minden optikai hiányosságot (nem mintha egy Baader zoom-nak lenne)! Aki már megtapasztalta a nemcsak "kb. pontos", hanem a TÉNYLEG PONTOS binó által nyújtott élményt, az többé nemigen fog visszatérni az egyszemes észleléshez. Ugyanis akkor és csakis akkor teljesül a részletek megsokszorozódásának feltétele.

Remélem, nemsokára üdvözölhetlek a "binó-fanok" táborában! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.11.14. 14:12

D.Laci írta:
2021.11.14. 10:46
CBO Takahashi okulárokat írt, amivel elégedett, ...
Szia Laci!

Én nem többes számban írtam a Takahashi okulárokról, hanem konkrétan a Takahashi MC Abbe ortho-t írtam, azt még lehet kapni. És az nagyon jó képet ad bolygókra pl.

Viszont nem ez a "high end" ortho kategória vége.

Azok a Zeiss ZAO-II ortho illetve a 0,96"-os Pentax SMC ortho okulárok. Egyiket sem gyártják már. Előbbi jóval 1000 EUR feletti ára mellett kb. a beszerezhetetlen kategória ( egy db okulár annyi mint másnak a távcsöve...), a Pentax olcsóbb kb. 250-300EUR, de azt is brutál nehéz beszerezni.
Nem véletlenül, hiszen a komolyabb észlelők mind ismerik ezek legendás minőségét és nem nagyon válnak meg tőlük. De ha valahogyan mégis szert tesz ezekre az amatőr, na az az "életem végig" kategória.

Csatolom ezek képeit.

Zeiss_ZAO_II_Pentax_SMC_0_96_ortho_series.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 14:30

Lovász András írta:
2021.11.14. 13:49
Ezzel a kialakítással nekem egyetlen aggályom van: az összetartó sugárkúp kettévágásával nem egy kör, hanem 2 félkör alakú, "csonka" sugárkúp jut külön külön a szembe. Ez nem "gáz" a diffrakciós kép szempontjából?

A központosított szorítás nagyon jó dolog, a sajátom is ilyen. Lehetővé teszi az okulárok kismértékű állítását.
Laci! A BCO-k mintha ehhez lennének tervezve. Csak becsusszantom őket és tökéletesen párhuzamosítottak! A Barium-oknál előfordul, hogy kicsit játszadoznom kell velük, mire megtalálom a helyes pozíciójukat.

De! A helyedben a Baader zoom okulárból vennék még egyet, ha a benéző maga beválik és elnyerte a tetszésedet. Jobban jársz, mintha ortho-kból tankolsz be. Kényelmesebb a betekintése és ha tényleg pontosan sikerül megtalálni a pozíciójukat, akkor a 2 szemes észlelés élménye lesöpör minden optikai hiányosságot (nem mintha egy Baader zoom-nak lenne)! Aki már megtapasztalta a nemcsak "kb. pontos", hanem a TÉNYLEG PONTOS binó által nyújtott élményt, az többé nemigen fog visszatérni az egyszemes észleléshez. Ugyanis akkor és csakis akkor teljesül a részletek megsokszorozódásának feltétele.

Remélem, nemsokára üdvözölhetlek a "binó-fanok" táborában! :)
Köszönöm András!
Az észrevételedet és a javaslatodat egyaránt.
Megfogadok minden építő jellegű tanácsot, túl sok pénzt vesztegettem már hiábavalóan a nem eléggé körüljárt témák kapcsán.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Bino-benézők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.14. 14:38

cbo írta:
2021.11.14. 14:12
D.Laci írta:
2021.11.14. 10:46
CBO Takahashi okulárokat írt, amivel elégedett, ...
Szia Laci!

Én nem többes számban írtam a Takahashi okulárokról, hanem konkrétan a Takahashi MC Abbe ortho-t írtam, azt még lehet kapni. És az nagyon jó képet ad bolygókra pl.

Viszont nem ez a "high end" ortho kategória vége.

Azok a Zeiss ZAO-II ortho illetve a 0,96"-os Pentax SMC ortho okulárok. Egyiket sem gyártják már. Előbbi jóval 1000 EUR feletti ára mellett kb. a beszerezhetetlen kategória ( egy db okulár annyi mint másnak a távcsöve...), a Pentax olcsóbb kb. 250-300EUR, de azt is brutál nehéz beszerezni.
Nem véletlenül, hiszen a komolyabb észlelők mind ismerik ezek legendás minőségét és nem nagyon válnak meg tőlük. De ha valahogyan mégis szert tesz ezekre az amatőr, na az az "életem végig" kategória.

Csatolom ezek képeit.


Zeiss_ZAO_II_Pentax_SMC_0_96_ortho_series.jpg
Szia Zsolt!
Bocsánat, ha pongyolán fogalmaztam a Takahashi okulárok ügyén.
Ahogy olvastam az írásod, rögtön meg is kerestem a BTC honlapján ezeket az okulárokat.
Még az áruk is elég baráti.
Sajnos amit írsz, a Zeiss és Pentax nem az én kategóriám árban, ha még egyáltalán hozzáférhető is lenne.
Nekem abból kell főzni, amit meg tudok fizetni.
Köszönöm az információkat!

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”