Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.12.17. 23:31

Én véletlenül asztali gépen néztem, így hallottam, csinálhatna még ilyen videókat, amiken ügyködik egyéb témában is, nagyon izgalmasak ezek.

Közben nekem meg bővült a repertoárom gépügyileg, van egy kék 6W-os dióda lézerem, azzal tudok csinálni, ami belefér a tudásába, távcső témában, ha van olyasmi, amit meg lehetne csinálni ezzel ötlet, ne sajnáljátok tőlem.

Hirtelen ami eszembe jut mondjuk rovátkákat égetni, beosztásokat körre, műszernek pozíció beállításhoz, ilyesmik, vagy feliratok nyilván, kivágás anyagból alakok stb.

Apodizáló maszkot lehetne vágni vele pl.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.18. 06:37

tobe_ írta:A videóban mondja, hogy a lambda se annyi, amennyi. :)


Nincs sok tapasztalatom a gyári optikákkal, de ami van, azt mondatja velem, hogy szinte sosem annyi, amennyi... Ebből aztán pl. olyan megállapítások születnek, hogy egyik rendszer sokkal jobb a másiknál, mert mondjuk mindkettő 1/10 lambdás, mégis egyiknek gyengébb a képe. Pedig szimplán csak jobb az egyik optika. Ez kétszeresen is előállhat, merthogy nem biztos, hogy jó érték van a tükörre írva, másrészt meg a lambda érték nem minden.

Chip!
Szerintem ez nagyon korrekt hozzáállás Attila részéről, főleg, hogy ezek szerint még nem is látta a tükröt. Garanciát csak akkor szoktak érvényesíteni ha biztosan a termék a hibás, és biztosan nem a felhasználó hibájából keletkezett a "baj".
Ha valaki valamit csinál, abban meg mindig benne van a hiba lehetősége is.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.12.18. 22:23

Sidius írta:
tobe_ írta:A videóban mondja, hogy a lambda se annyi, amennyi. :)


"Nincs sok tapasztalatom a gyári optikákkal, de ami van, azt mondatja velem, hogy szinte sosem annyi, amennyi... Ebből aztán pl. olyan megállapítások születnek, hogy egyik rendszer sokkal jobb a másiknál, mert mondjuk mindkettő 1/10 lambdás, mégis egyiknek gyengébb a képe. Pedig szimplán csak jobb az egyik optika. Ez kétszeresen is előállhat, merthogy nem biztos, hogy jó érték van a tükörre írva, másrészt meg a lambda érték nem minden..."


Mélyen lehangolók az Attila által feltett videók és kommentjeik, valamint Sidius megállapítása.
Az ember valahol belenéz egy távcsőbe ami nagyon megtetszik neki, gyűjt rá nem is keveset, megveszi valahol egy szaküzletben ahol agyba-főbe dicsérik a kiváló optikai és mechanikai kivitelezését majd kiderül, hogy hiába gyűjtött az ugyanolyan típusú áhított távcsőre, mert az a korábban megismerttel köszönő viszonyban sincs.
Vagy a megadott gyári paramétereket alulról sem közelíti a műszer.
Azt értem, hogy nincs két egyforma távcső ugyan abból a szériából sem, de a kolléga aki a 250EFt-os tükröt vette biztosan nem szitát akart venni.
Valahol ebben ludasak szerintem a kereskedőink is. Egy a gyártótól független laborral be kellene vizsgáltatni a műszereket és a silányakat nem átvenni. Ha ezt tömegével megtennék a gyártót lehetne rákényszeríteni a minőségre. /De nem teszik meg egyesével sem, nem hogy tömegesen./
Nyilván a bevizsgálás költsége jelentkezne az árban.
A választott optika biztosan jelent némi információt a minőséggel kapcsolatban, de azt nem tudja megmondani, hogy 1-2 év múlva az a tükör még produkálja az újkori mért paramétereket.
Egyszóval elkeserítő a végkicsengés.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.19. 07:33

Itt off, de azért röviden mégis ide kívánkozik:
Azért ne felejtsük el, hogy a kereslet kielégítését célozza a tömegtermelés, aminek sikerrel meg is felel. Szerintem adott minőségi kategóriát a gyárnak kell inkább garantálni, nem a kereskedőnek, de ez még a fölső kategóriánál is csak többnyire sikerül. A távcsövek jórészt azért használhatók, de nagyon neves gyárak is betliznek néha.
Gondoljunk bele: egy db 200-as jó korong ára nagyjából 30-50 E HUF, de a gyár olcsóbban veszi/készíti. Azonban még mindig csak egyedi gyártással lehet biztosan szavatolni egy egyenletes minőséget. Magamból kiindulva, (nem áll szándékomban csak egyedi gyártás magamnak, vagy barátoknak) egy 1000-es fókuszú tükör, ha minden jól megy, kb. 40 munkaóra+anyag, egy 800-as kb. 70 óra +anyag, egy 600-as kb.150 óra. Én ekkor tudom elérni a legjobb minőséget, amire garanciát is vállalhatnék. Ehhez még tudni kell, hogy ezek az órák akkor igazak, ha semmi váratlan sem jön közbe megmunkáláskor.
Szóval hiába adnék bele apait-anyait, elméletben sem tudnám eladni a tükröket, mert jelenleg egy 200/1000-es, használható darab olyan 70 E. Ft körül újonnan is kapható.
Azonban egyediben a föntebbiekre még rájön a gőzölés, ami gyakorlatilag egy szertartás, iszonyú drága rezsi anyagokkal. Sajnos a legtöbben nem tehetik meg, hogy válogassanak, de van akit nem is érdekel, hogy mi különbség lehet tükör meg tükör között, (a segédtükröt még nem is említettem) és ebből egyenesen következik a föntebb már említett L/10-es "legenda"...

Most pedig visszatérve a topik témájához, meg kell vallani, hogy a gőzölés (is) egy igen kényes művelet, aminek sikere sokszor hónapok után dől el, a "tartóssági teszten". Elég csak arra gondolni, hogy mennyire lehetetlen vegyi értelemben tisztára sikálni egy felületet. Az egész optika "keskeny ösvény", mert könnyen elhibázza aki csinálja, de nem feltétlenül azonnal jön rá, hanem mondjuk gőzölés után vagy akár sokkal később. Magam is sikeresen beleestem már ebbe.

Egy (szerintem) szép kép a glimmelésről, amikor néhány kV feszültség segít megszabadulni a még jelenlévő molekulák egy részétől: :) A tükör a sötétlő ellipszisnek látszó konzol alján, arccal lefelé.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.12.19. 19:27

Az 1950 körül gyártott gép belsejének egy része, sok helyen már modernizálva:

A két barna hengeres csatlakozó a nagyfeszültség kimenete a búra alá. Tőlük balra kicsit lentebb fehér sorkapoccsal a saját fejlesztésű Peltier hűtés, (két vízcső megy bele) a kép jobb alsó sarkában pedig a Penning nyomásmérő szenzora. Ezek mind a diffúziós szivattyúra vannak felszerelve, amely "lefelé lógó" hengeres rész.
A bal alsó sarokból a jobb középig futó tengely a vákuumszelepek vezérműtengelyéhez fut, ezen keresztül, kézzel elforgatással válthatók a munkamenetek a gőzölőn.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.06.30. 18:08

Sziasztok!

Nagyon hosszú ideje, nem írtam, a fórumba. Most csak szeretnék megosztani pár gondolatot.
Az apropója, pedig a, hogy úgy érzem, olyan mérföldkőhöz értem, amit érdemes megosztani, ill. szerintem innen, már csak lefelé van.
2008-ban kezdetem el foglalkozni érdemben a távcsőtükör gőzöléssel meg egyáltalán a vákuumozással. Akkor sikerült ugyanis egy vákuumgőzölőt venni. ( Ezt a gépet most Jani, használja, ahogy látom jól működik).
Ahogy teltek az évek és fejlesztettem folyamatosan, "nőttek" a vákuumkamrák, meg szaporodtak a gépek.
Ill. a gőzölési technológiám is elérte az ebben a műfajban használt egyik legmagasabb szintet.
A közelmúltig volt/van egy Balzers 500 és egy 501-es gépem,ez két 50cm-es kamra.
Az egyik csak széles sávú zöld antireflexiós réteget, a másik csak az IBAD-97 tükröző réteget csinálta.
Úgy adta a sors, hogy néhány hónappal ezelőtt sikerült megvásárolni álmaim netovábbját, egy 70cm-es gőzölőt.
Ez egy Leybold A700 Q. Ún. box coater, minden tekintetben, felülmúlja a másik két elődöt. Teljesen PC ill. PLC vezérelt, természetesen elektronsugaras gőzölővel, és ion bombázással. Ezentúl ezzel készül, minden, az AR, és a z IBAD-97 is.
A legnagyobb tükör 65cm és 8cm vastag ami belefér. Tovább nem szaporítva szót, megosztanék két képet. Az egyiken egy 42cm-es tükör van a kamrában, jól szemléltetve annak méreteit, a másikon meg maga a gép. Ill. most van két 50cm-es gőzölőm eladó.
Derült eget, mindenkinek!
IMG_20170629_172337k.jpg

IMG_20170630_173908k.jpg
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.30. 20:23

Nem volt túlszaporítva a szó, nagy öröm lehet egy ilyen gépet működtetni, reméljük lesz olyan amatőr kolléga is, aki akkora tükröt csiszol, hogy éppen csak beleférjen a gépedbe. :)
Sidius

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.07. 10:34

Nem valami sokat jártam az utóbbi hónapokban a fórumon, csak most fedeztem fel ezt a beszámolót. De nagyon jó olvasni, még ha rövid is. Írhatnál még bővebben! :)
Tényleg jól felfejlődtél, szívből gratulálok hozzá!
Én "lefelé" megyek, most áll tervezés alatt egy a segédtükrök részére készülő, kis méretű gőzölő -hagyományos, csónakos rendszerű- 200 mm belső átmérővel. Izgi a helyzet, mert egyetlen gyári szerelvénye a vákuumszivattyú lesz, azt nem éri meg csinálni. A diffúziós és minden más szerelvény saját termék lesz, még a nyomásmérő rendszer is. Persze kicsit még odébb van a próba. :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.07. 10:45

Schneyolo írta:...Tovább nem szaporítva szót, megosztanék két képet. ...


Érdekes látvány egy vákuumgőzölő kamra a nappaliban, a függöny előtt... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.07.07. 19:52

Köszönöm!

Attila,
Helyesbítenék, a reaktorteremben van, de máshol csak előszobának hívják :D :D :D

Jani, nekem most rendkívül sok vákuumtechnikám van eladó. Szivattyútól, a kamrán, át a vastagságmérői, deposition controllerig.

Igyekszem, kihasználni a lehetőségeket, de erre azért én sem gondoltam. Van itt egy video a youtubon, szerintem ez beszédesebb nálam. De szívesen válaszolok ha, bármi érdekel.
https://youtu.be/ODB-xnwpBLA
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”