Tükör ezüstözés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.26. 22:22

Nem is tudom, miért probléma a salétromsav egyáltalán.
Tulajdonképpen csak a régi ezüst lemarásához kellhet, de azt lehet, hogy viszi a vasklorid is.
Az üveg felületének tisztítása ezüstözés előtt másképpen is megoldható szerintem.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.27. 00:30

berenteb írta:Nem is tudom, miért probléma a salétromsav egyáltalán.


Én is azt mondom, ha van AgNO3, akkor nem tudom elképzelni, mire kellhet még, aminél nem helyettesíthető a salétromsav.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.12.27. 16:28

Kimondtad a kulcsszót Zoli: HA van ezüstnitrát...
De nincs. Szakadt ezüstláncom viszont több is :lol: Csak meg kell etetni a salétromsavval...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.28. 00:06

Csak azt tudom mondani megint: ha akad egy kémiailag képzett társunk, elmondhatja,hogy a kálium zavar-e, vagy sem. Ha nem, ott az AgNO3 (KNO3 keverékében) a gyógyszertári cuccban. Ha nem akad, meg kell próbálni... Egy kémcsőhegyni oldat lötyögtetése, és látjuk, lesz-e tükör a cső belén, vagy sem. Minimális mennyiségű anyaggal ki lehet próbálni.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.28. 10:34

Szerintem ha valaki ezüstnitrátot kér a gyógyszertárban, akkor ha kap, - akkor
azt adnak neki, nem lapis infernalis-t (pokolkövet).
Még a 80-as évek elején bementem egy gyógyszertárba, és mondtam egy
vegyszer latin nevét,(nem AgNO3-volt) meg se kérdezték mire kell, ki vagyok, - már adták is.
Szóval a fellépés is fontos lehet. Az AgNO3 az argentum nitricum latinosan.
Azóta biztosan szigorodtak a szabályok, de próba-szerencse.
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2009.12.28. 19:24

Béla! Mint szakavatottól kérdezném: gyakorlatilag mire elegendő 1 gramm kristályos ezüstnitrát? egy 20 centis tükröt kiad? (már ha ügyes vagyok, és nem cseszem el :-) )
Bepróbálkozok a gyógyszertárban, már úgyis terveztem. Köszi a tippet, latin nevén kérem a dolgot ;)
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.28. 20:47

Kedves István!

I gramm ezüstnitrát nagyon kevés! Én nem szoktam kimérni a vegyszereket, csak úgy
szemre adagolom óket. Az ezüstnitrát elég súlyos anyag mondjuk a konyhasóhoz képest,
ezért úgy gondolom, hogy 1 gramm ezüstnitrát nem elég 20 cm es tökörhöz, talán még
10 cm-eshez sem. Ráadásul azzal is számolni kell, hogy elsőre valami miatt nem is sikerül
az ezüstözés.
Szerintem legalább 50 gramm anyagot kellene beszerezni ahhoz, hogy ha szerencséd van, akkor
az első ezüstözés után még maradjon is anyagod.
Mi van ha gyakorlat hiányában elhasználod az 50 grammot anélkül, hogy egyszer is
jó ezüstfelületet állítanál elő?
Az ezüstnitrátot kérjed nyugodtan magyarul, ha nem akarnak adni, akkor sehogy se adnak.
Az ezüstnitrát mérgező anyag, de végül a konyhasó is az. Az ezüstnitrát halálos adagja 30 gramm körül van.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.12.30. 14:26

astrohist írta:Ez őrület! Kiskamasz koromban szabadon vettem minden engedély nélkül tükör-ezüstözési vegyszereket, még ezüsnitrátot is, ami pedig tényleg robbanás veszélyes.
- BQ


Tisztelt Lajos!

Elnézést, hogy most szólok hozzá egy 3 héttel ezelőtti beíráshoz, de nem bírom ki, hogy ne tegyem ;)
Amikor MI kiskamaszok voltunk, akkor nagyon más világ volt!! Én legalábbis nem hallottam terrorizmusról, Interneten bárki által olvasható robbanóanyag receptekről és hasonlókról!
Bocsáss meg, de szerintem nem az az őrület, hogy most nem lehet kapni szabadon ezüstnitrátot, hanem hogy milyen világot értünk meg :shock: :shock:

egy Astrohisttől valamivel fiatalabb
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.30. 17:56

Sok igazság van abban, amit Vaskúti György barátom ír.
Nekem az a véleményem, hogy aki durrogtatni akar, az nem feltétlenül ezüstnitráttal
kezdi, ami fajlagosan elég drága vegyszer.
Aki ilyesmi után érdeklődik, az úgyis megtalálja a kevésbé drága megoldásokat. :-)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Tükör ezüstözés

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.30. 20:52

OFF:
Kiskamasz koromban amit csináltam, ma főbe lőnének érte. (Igaz, mást nem is veszélyeztettem.)
ON:
Kísérletezni pár cseppel kezdjetek (pl. tárgylemezen)! Ha műxik, jöhet az optika.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”