Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.01.25. 00:43

Hát ezt én sem értettem elsőre, de ha belül van egy vashenger, akkor elképzelhető, viszont azt nem látni a képen. A másik módszer, meg lehet, hogy csak "mágneses elven működő mérő" asztali talpa van az alulemezre rácsavarva, és annak van egy "vákuumtalpa", amit azzal a kis karral lehet rászivatni a tubus oldalára. Persze az is lehet, hogy a tubus csak ilyenre lett festve, hogy úgy nézzen ki, mint egy "karboncső" ??? :o :o
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2018.01.25. 05:43

Köszönöm az elismerő szavakat!
Csak a kezemet figyeljék mert csalok! :) A karbon tubusoknál nincs látható illesztés, folytonos az anyag az egész kerületen. Ez egy régi GSO acél tubus. Amikor vettem ütott-kopott volt a festése. Az autós dekor fólia olcsóbb és gyorsabb volt mint átfesteni. UV-álló, hőálló és ez a minta elfedi a kissebb felületi hibákat is. Hát így fogja a mágnes a karbon tubust... :)
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.26. 08:29

Nagyon tetszik ez a forgatási módszer, valamit majd én is merítek belőle! :)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.01.26. 09:46

TZ írta:Nagyon tetszik ez a forgatási módszer, valamit majd én is merítek belőle! :)


Ilyenkor látszik, hogy mennyire hasznos a Csillagváros! :)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.01.26. 11:15

Zsolti82 írta:Köszönöm az elismerő szavakat!
Csak a kezemet figyeljék mert csalok! :) A karbon tubusoknál nincs látható illesztés, folytonos az anyag az egész kerületen. Ez egy régi GSO acél tubus. Amikor vettem ütott-kopott volt a festése. Az autós dekor fólia olcsóbb és gyorsabb volt mint átfesteni. UV-álló, hőálló és ez a minta elfedi a kissebb felületi hibákat is. Hát így fogja a mágnes a karbon tubust... :)


:D Jót nevettem ... hát igen , néha messze kerül egymástól az elméleti okoskodás a gyakorlati trükköktől . Jó anyag a karbonmintás fólia szép lett a tubusod . Jómagam is épp most újítok fel egy régebbi , ütött kopott , átmázolt GSO tubust , de én maradtam a festésnél , szakmámból adódóan az nullás költségvetéssel kivitelezhető , épp elég lesz a velúr tapétára költeni .
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.01.30. 20:32

Üdvözlök Mindenkit!

Első alkalommal írok, segítséget kérek Tőletek!
Egy Meade LXD 55 Schmidt Newton 10” tubust szeretnék elhelyezni, 250 mm-es Sky Watcher GOTO Dobson állványon. Az állvány még nincs meg. Fő a kényelem, csak vizuális megfigyelésre használnánk a távcsövet.
Az állványba illeszthető eredeti SW tubus külső átmérője: 285,5 mm. A Meade tubus külső átmérője: 292,8 mm.
A pogácsákon biztosan alakítanom kell, de ezt még meg tudom oldani. Viszont kérdés, hogy magában az állványban elfér-e egy 7,3 mm-el nagyobb átmérőjű tubus.
Sajnos nem találtam a környezetemben ilyen méretű SW Dobson állványt, hogy a belső méreteket ellenőrizzem. Ha volna valakinek, és segítene, nagyon örülnék.
Örömmel veszek minden tanácsot. Lehetnek a dolognak olyan buktatói, amire nem is gondoltam.
József
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2018.02.02. 11:35

Szia!
Bár nem tudok adatokkal szolgálni, de nem hiszem, hogy ennyire szoros lenne a tubus a mechanikában, jó eséllyel be tudod építeni- legalábbis méretileg nem hiszem, hogy akadálya lesz. De szerintem ahol forgalmazzák mindkettőt, ott tudnak segíteni adatokkal.
Egyébként nemsokára pont lesz egy cikk erről a Meteorban. Nem a konkrét két típus összeházasítása, de Dobson összeházasítás a téma.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1704
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2018.02.02. 11:49

BasaJ írta:Üdvözlök Mindenkit!

Első alkalommal írok, segítséget kérek Tőletek!
Egy Meade LXD 55 Schmidt Newton 10” tubust szeretnék elhelyezni, 250 mm-es Sky Watcher GOTO Dobson állványon. Az állvány még nincs meg...
Sajnos nem találtam a környezetemben ilyen méretű SW Dobson állványt, hogy a belső méreteket ellenőrizzem. Ha volna valakinek, és segítene, nagyon örülnék.
Örömmel veszek minden tanácsot. Lehetnek a dolognak olyan buktatói, amire nem is gondoltam.
József


Szia!
Nekem MEADE LXD75 10" van ami az 55-ös modell megerősített tubusos változata.
Szerintem a vásárlás előtt mindenképpen érdeklődj pl. Leventénél /makszutov.hu /, aki biztosan segít a méretek dolgában./ pl. Bezák Tibinek van pont ilyen műszere, ő is nagyon segítőkész, masszív mechanikát szerkesztett a távcsöve alá./
Én NEQ6-Pro-n használom nagy megelégedettséggel. Nagyon jó mély egező tubus, becsüld meg mert ritka jó optika a Szkájvacserek dömpingje közepette!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2018.02.02. 16:44

Ha már említve lettem :)
A 10" SN nagyon jól érzi magát nálam dobsonként, többet van úgy, mint EQ állványon. Sajnos kevés a szabad időm, ritkán jutok ki az ég alá, akkor igazi felüdülés 2" oklival 'tejutazni'. A konkrét kérdésben viszont nem tudok segíteni, mert saját építésű zsámolyon használom.
Ismerősömnek van klasszikus 250mm SW dobsonja, de nem tudom mennyi eltérés van a GoTo változathoz képest. Tényleg a forgalmazóknál kéne tájékozódni.

Apropó, ha pogácsát teszel rá és szét kell szedni a tubust, akkor pár apróságot már el is lehet követni vele, hogy jobban tartsa a jusztírt, hűlés közben ne legyen gömbi hibája, stb.
Velúrozást viszont NE csinálj! A zárt tubus sokkal lassabban hűl miatta, és a kinti hidegtől áthűlő korrekciós lemez belülről fog párásodni.
Avatar
BasaJ
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2017.04.25. 13:23

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: BasaJ » 2018.02.03. 14:22

Szervusztok!
Köszi, a hozzászólásokat.
Kértem segítséget az importőrtől, voltam a BTC-ben, de sajnos bemutató darabot nem tartanak SW 250-es GO TO flex - ből. A 250-es SW tubus külső kerületét sem flex tubuson mértem meg. Viszont megadták Szöllősi István elérhetőségét, aki nemrég vásárolt ilyen távcsövet. Szerintem ebéd után fel is hívom. Egyébként szeretem a MEADE SN távcsövet. Ahogy Laci írta, jó az optika, a tubus minőségére valóban figyelhettek volna, bár nekem még nem esett ki egy csavar sem. (Főleg belül nem.) Kicsit több mint egy éve, kompletten, új, gyári állapotban került hozzám, GO TO mechanikával, állvánnyal, tároló dobozokkal, stb. Szerencsém volt. Magánimportban behozták, egyszer kipróbálták, és nem használták, mert nehéz volt szállítani. Sajnos a tubushoz gyárilag adott mechanika nagyon alulméretezett. A mechanikát szerintem el fogom adni.
Közben azon kezdtem gondolkodni, hogy nem számolgatom a millimétereket.
Egyszerűen egy 300-as GO TO zsámolyba szerelem ezt a tubust, méghozzá tubusgyűrűkkel együtt, és a gyűrűk csatlakoznak az egyedileg, akár fémből legyártott pogácsákhoz. Itt ugyanis nem lesznek ívelt felületek. Volna előnye a dolognak bőven. Leginkább az, hogy nem kellene megbontanom a tubust. A gyűrűkön további rögzítési lehetőségeket is kialakíthatok. A tubus a gyűrűkben mozgatható, az okulár helyzete, tubus forgáspontja változtatható. A tengelycsonk akár golyóscsapágyazást is kaphatna, mert elfér a csapágyház… stb, stb. Gondolom, el tudjátok képzelni. Ti láttatok már ilyen megoldást?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”