Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.29. 13:06

kann írta:Csak tömeg gyártás?Azért ne túlozunk. Az nem visz előre.


Nem túloztam, jórészt tömeggyártást végeznek számjegyvezérléssel.

Motorblokk? Sajnos az is tömeggyártás és a legpontosabb munkált felülete is két-három nagyságrenddel elmarad a minimálisan megkövetelt optikai pontosságtól.
Jelenleg -ha már forgácsolunk- egy egyetemes gépen minden további nélkül elérhető ugyanaz a pontosság mint a CNC-n, sőt nagyobb is, csak több idő kell hozzá.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.12.29. 18:42

Sziasztok

Szerintem ,mindenkinek igaza van... ;)
Optikai feluleteket nem lehet befejezni esztergapadon.
De az elso/ durva megmunkalast igen.
En nagyon gyanitom hogy a kinai tomeg gyartot optika esztergalva (is) van.
Temesvaron lakik es dolgozik egy optikus ,mar nem amator ,regota profi .
A neve Octavian Stanescu,roviden Tavi.
A megmunkalast sokszor esztergalasal kezdi ,ugy nevezet ''diamond generation'' vagyis gyemant forgacsolasal.
Itt van a blogomon egy cik angol nyelvben a Tavi tavcsoveirol :

http://observoergosum.blogspot.ro/2011/ ... nescu.html

A 450 mm-es korong egy gyemantal esztergalt oriasi lencsebol volt gyartva.
Persze , kovetkeztek mas joval finomab modszerek .

Udv ,Mircea
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.12.29. 21:28

Mircea írta:
Persze , kovetkeztek mas joval finomab modszerek .

Udv ,Mircea


Na ez az a megmunkálási fázis, ami a kínaiaknak kimarad. :lol:
kann
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.12.28. 17:28

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kann » 2014.12.29. 21:49

Javasolnám,hogy lépjünk előre,Durva esztergálás meg van.Akkor itt ,vége is a történetnek.Ha már optikai pontosság.

Csak több idő kell hozzá .Hatalmas probléma mivel az idő pénz, a versenytársak meg leelőznek. stb.stb
Megjegyzem a problémát felveted,de érdemi megoldást nem javasolsz.Számító gép vezérelt bármi nagyság rendekkel jobb ,mint ha te nézzed szemüvegen át,na most jó lesz.
Milyen szerszámok kellenek,aki fő tükröt akar csiszolni,hogy arról is essen szó ami az alap téma.

Írtad,nagyság rendek.Te feladod?Mivel,szerinted ezek a nagyság rendek gyakorlatilag,lehetetlené teszik az érdemi eredményt.Ha már!Optikai tükör pontosság.

Olyat ne írjunk,hogy nem lehet.Mivel megoldást keresünk,nem mást.

Motor blokk,úgy jó ahogy van.Nyilván,de ezt is tudtuk.

Érdemben nem írtál semmit. Én írok.Veszünk egy optikai tükröt.A megfelelő méretere kivágjuk.Már akinek van hozzá gépe.De a "szomszédnak van"Nem csiszolunk semmit,úgy ahogy van beépítjük a távcsövünkbe.Este kipróbáljuk.Valószínű ,alig látunk valamit. De , a főtükröt leszámítva a távcsövünk jó.

Kivesszük a tükröt.Meg kell csiszolni.Csiszoljuk.Hogy mérünk?Leginkább sehogy. Gyakran vissza tesszük a tubusba.Szerencse,vagy jó,vagy nem?Ennek MÓDSZERNEK A HÁTRÁNYA,HOGY PÉNZBE KERÜL A TÜKÖR.Persze előtte gyakorlunk. Ki zárjuk a hiba lehetőségeket.

A helyesírásom jó.

Gyakorlatilag te kizárod a lehetőségét,hogy sikerüljön.Akkor miért írod,hogy házilag ha szerinted kudarc az ötlet,már eleve az?Ennyit az elméleti dolgokról.

Gyakorlat az amit leírtam.Ki kell tapasztalni,Ha nem jó tovább csiszolunk,vagy kidobjuk a "darabot"
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.12.29. 22:16

A többieknek: (akik még nem marták szét magukat ettől a fogyatékos szövegtől)
Mivel dögunalom egy 31 centis korong polírozása, csináltam közben egy tesztsorozatot különféle polírozóanyagokkal. Holnap összefoglalom a tapasztaltakat, és felteszem ide.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.29. 23:50

OK, várjuk. :)
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.30. 11:30

Ez érdekesnek ígérkezik! Várom/várjuk!
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2014.12.30. 12:30

Sidius írta:
Nem túloztam, jórészt tömeggyártást végeznek számjegyvezérléssel.


Bocs, hogy belevau. Ez az állítás nem igaz.. CNC gépeket bizony alkalmaznak egyedi preciziós megmunkálásra. Pl szerszámgyártás, stb.. De a preciziós, itt nem az optika precizitást jelenti!

Sidius írta:Motorblokk? Sajnos az is tömeggyártás és a legpontosabb munkált felülete is két-három nagyságrenddel elmarad a minimálisan megkövetelt optikai pontosságtól.
Jelenleg -ha már forgácsolunk- egy egyetemes gépen minden további nélkül elérhető ugyanaz a pontosság mint a CNC-n, sőt nagyobb is, csak több idő kell hozzá.


Ez viszont részben igaz! Mert ugye bonyolult 3D-s felületek nem érhetők el hagyományos gépeken..

Egy szónak is 100 a vége, CNC-n nem lehet optikai felületet készíteni.. Vagyis a "kommersz" CNC gépeken, amin a kereskedelemben kapható általános esztergákat-marókat értem.. Viszont egy dologra alkalmas lehet: szuroktárcsához megfelelő közelítő görbületü szerszámot készíteni...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.30. 12:40

Alumíniumból, ha esztergálok szuroktárcsának való korongot megfelelő görbülettel, arra tapad a szurok egyébként ? Önteni is tudnék alapanyagot hozzá lehet.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.30. 13:15

attila dezső írta: Nem túloztam, jórészt tömeggyártást végeznek számjegyvezérléssel.

Szerintem most már nem értem, mi nem igaz ebben, főleg hogy leírtad ugyanazt. Kb. 95-5 arányban tömeggyártás-egyedi gyártás az arány.

attila dezső írta:bonyolult 3D-s felületek nem érhetők el hagyományos gépeken..

De most ez pontossági diskurzus volt.

tobe_ írta:Alumíniumból, ha esztergálok szuroktárcsának való korongot megfelelő görbülettel, arra tapad a szurok egyébként? Önteni is tudnék alapanyagot hozzá lehet.


Jó hírem van Tobe!
Én egy ideje szinte mindig alumínium polírtárcsát használok és nagyon bevált.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”