Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.25. 12:40

Tegnap, hogy olyan tiszta volt az ég kivittem a 20 centis és 15 centis készülő tükreimet is, de a képük a Jupiteren egy homályban látszó bolygó volt még, fejleszteni kell még azokat majd bár a 15 centisnek a képe egy nagyobb fókuszú valami dia film vetítő lencséjéből levő okulárral kis nagyítással élesnek mondható képet ad így is, mélyegezni lehetne vele ennyi nagyítással így is lehet.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.26. 19:56

Béla! Még sanyargatod egy kicsit azokat a korongokat, aztán majdcsak kikerekedik! :)
Amúgy remélem mindenki erősen dolgozik az üvegein... Én most leálltam, mechanikailag vagyok elfoglalva, de két hete kaptam kb. 10 kg 8-as táblaüveget 1-2 tenyérnyi darabokban a helyi üvegestől... Kiad egy pár segédtükröt, de még csak nézegetem a "cserepeket".

Utólag is Szép Karácsonyt, és előre is Eredményes Új Évet Kívánok Mindenkinek!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.27. 08:26

Sziasztok!

Jövő év januári, februári szakköri foglalkozásra (bemutatás céljára) keresek Foucault tesztert és hozzá tükör tartót. Kérem aki tudna külcsön adni, vagy készítene egyet költség térítés ellenében - kérem jelentkezzen!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.12.28. 09:30

Kellemes Ünnepeket kívánok én is mindenkinek!!!

Jani, olvaszd össze az üvegeket, öntészetben jártas vagy! :)
Gábor, szívesen kölcsönadom a sajátomat, bár kissé köhögősen meg, ugyanis a rugó nem elég erős, hogy visszanyomja a mozgó részt /így kézzel kell/ és kissé fejnehéz ez a része, hajlamos megbillenni. Majd keresek róla fényképet és ha megfelel, szólj!

Sajnos most nem csiszolok, állnak ezek a dolgaim...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.28. 13:55

TZ írta:Kellemes Ünnepeket kívánok én is mindenkinek!!!

Jani, olvaszd össze az üvegeket, öntészetben jártas vagy! :)
Gábor, szívesen kölcsönadom a sajátomat, bár kissé köhögősen meg, ugyanis a rugó nem elég erős, hogy visszanyomja a mozgó részt /így kézzel kell/ és kissé fejnehéz ez a része, hajlamos megbillenni. Majd keresek róla fényképet és ha megfelel, szólj!

Sajnos most nem csiszolok, állnak ezek a dolgaim...


Szia Zoli!

kereslek a részletek végett magánba :-)
üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
kann
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.12.28. 17:28

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kann » 2014.12.28. 20:16

Cnc gép,a kézenfekvő megoldás.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kann 2014.12.28. 22:32-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.12.28. 20:22

kann írta:Cnc, gép.Vagy,egyéb módon,hogy?iGAZ a gép nem házilag.De majdnem.


Egyéb módon.

Fogalmazhatnál értelmesebben is.
Sidius

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.12.29. 09:00

kann írta:Cnc gép,a kézenfekvő megoldás.


Mire? Főtükör készítésre? Mert arra alkalmatlan. A Foucault-műszerhez meg nincs rá szükség.
A CNC jobbára egyszer használatos termékek tömeggyártására használatos technológia és összességében csak kevés esetben alkalmazzák komoly, időtálló termék előállítására, pedig alkalmas lenne rá.
kann
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2014.12.28. 17:28

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: kann » 2014.12.29. 10:05

Kérlek,amit te írsz az nem érv.Alkalmas rá. És vannak alkalmas szakemberek is.Jó,ezt tudtuk.Így új informáci ót nem közöltem.

Csak tömeg gyártás?Azért ne túlozunk. Az nem visz előre.

Megmunkálásra ,csak is CNC. Kérlek az autó komoly termék,azon belül a blok,(motor)stb, komoly mert emberek élete függ tőle.Nem lehet optikai tükröt esztergálni?Ennek utána kell nézni,biztos lehet.Más kérdés,hogy mennyire éri meg,anyagilag? DE utána nézek. Akkor a CNC gép,mint téma ennyi.Ha nem nézek utána,kérdezek meg szakembereket,akkor nem vagyok képben.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2014.12.29. 12:29

kann írta:Nem lehet optikai tükröt esztergálni?Ennek utána kell nézni,biztos lehet.


Igazad van, lehet főtükröt esztergálni is, marni is, sőt önteni is.

A probléma a minőséggel lesz. A lefejtő csiszolással készült tükrök kb 3-4 nagyságrenddel jobbak, mint
a többi tesznológia. Mivel a helyesírásod katasztrófa, segítek megérteni. A 3-4 nagyságrend, az 1000x -10.000x JOBBAT jelent.

Tehát lehet próbálkozni, csak nem érdemes.

utóírat: A CNC nem esztergálást jelent automatikusan, csak arra terjedt el leginkább. Computer(ized) Numerical Control, azaz számítógépesített jelvezérlést jelent, amivel marógépet, de még festőgépet is lehet vezérelni. De akár polírozni is lehetne egy tükröt CNC vezérléssel, csak ez nem túl praktikus, mert ahogy előttem írták többen, nem arra van kitalálva, egy egyedi készítésű dolgokat gyártsunk vele, hanem gyorsan, tömegesen, sok egyformát.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”