Hogyan készül házilag egy főtükör?

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Gyulai MN

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.09. 20:36

Bozsoky írta:Sziasztok!

Sok éve már kb 6-8 biztosan, hogy Palival órákat beszéltünk erről a rendszerről és a lehetőségekről. Látok benne fantáziát, de:
A lényeg, hogy nem fog menni, ne is próbáljátok. Ha lenne 5 felesleges millám és célgépparkom és nem lenne fontos a család és a havi megélhetés, akkor esetleg foglalkoznék a témával, de nem lepődnék meg, ha pár korongot összetörnék és 3 év múlva jelentkeznék a listán, hogy sikerült. :-)

Akkor inkább egy Yolo. Azzal is van elég gond, de egy Katadioptrikus távcső.......

:-)


Akkor ez mi?: http://www.unioptik.t-online.hu/hun/csi ... index.html
robzon
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.03.26. 13:39

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: robzon » 2012.01.09. 20:39

Sziasztok, én mint laikus hiányolom a cikkből a korrekciós lemez és a tükör rádiuszának összefüggését, és azt hogy mennyire kell pontosnak lennie ezeknek a méreteknek. Egy newton távcső készítése ebből a szempontpól sokkal könnyebb mivel ott nem probléma az sem ha 10-15cm-el odébb kerül a fókusz mint ahogy terveztük.
Erről tud valaki valamit?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Gyulai MN

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.09. 20:45



Várjuk minden amatőrtársunk jelentkezését akinek MAK-GYU-NEW távcső van a birtokában egy élménybeszámolóra. :!:

(Nem hazai gyártású Mak.Newtonról tudok)
Bozsoky
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2011.01.23. 11:29

MN

Hozzászólás Szerző: Bozsoky » 2012.01.10. 10:00

A link más tészta. Almási Csaba dolgozik az adott cégnél. De ő nem amatőr, hanem hivatalosan is üvegcsiszoló optikus. Csak a hirdetést látod a linken. Úgy tudom nem valósult meg a projekt. 1db-ért biztosan nem érte volna meg. Rengeteg optikát készített. Persze, hogy voltak köztük kevésbé sikeresek is (még mielőtt a csalódottabbak felhoznák), azonban többségben igen jók, szépek lettek. Neki van normális optikai műhelye és ipari gépei a feladatokhoz. Aluzás, kvarcréteg, T réteg stb. Tudom Jani ne mond.... én is meglepődtem.
Régebben többször voltam náluk. Ebből csak azt szeretném kihozni, hogy neki megvannak a feltételei egy ilyen MN elkészítéséhez és a tapasztalata is megvan a gyártáshoz, ha valaki pontosan megmondja neki, hogy mit milyenre, mekkorára és miért, akkor jól megcsinálja. Ha jól emlékszem anno a Gyulai Pali útmutatásával Csaba elkészített több GPU lencsét. Én láttam és észleltem egy ilyen magyar optikával.
Kaposváron a Maczó András amatőrtársunk birtokában volt még pár éve (talán ma is) egy GPU 102/620-as olajréses apokromát. Igen gondos és igényes szerelésben, beállítva. Apokromát! Ha jól számolom, ott 6 felületet kell nagyon jól elkészíteni gömbre. Egy 80 ezerFt/db-os oklival teszteltük a távcsöveket egy helyi találkozó alkalmával a Zselicben. Egyszerűen kerestem, de nem találtam hibát az intra-extra képben és a felbontásban sem. Gyönyörű volt a látvány vele. Pali kiszámolta, Csabi elkészítette és az eredmény fantasztikus lett. De miért?
Azért, mert a lencsék készítésénél, annak ellenére, hogy sokkal kevésbé érzékenyek bizonyos hibákra, mint a tükrök, vannak magasszintű követelmények, amiket otthoni, egyszerű környezetben nem fogsz tudni megcsinálni.
A felületek párhuzamcsiszolásánál és a rádiuszok pontosságánál nagyok a követelmények.
10 éve egy 1200-as fókuszú (2400mm görbületi sugár) szerszám 25cm-ben 15-20ezer körül mozgott. Sima vasszerszám. Tükrökhöz használták. A MN-t 20cm átmérőben már elkészíteni, leszerszámozni (főleg a lencsékhez), korrigálni a peremek párhuzamcsiszolását igen nagy gondosságot és felszereltséget igényel. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen manőver felszerszámozása gyémánt szerszámokkal komoly összeg. Akkor érné meg, ha legalább 50-100db-ot készítenének komplett távcsövekben gondolkodva. De ki az a hazai matőr, aki mindezt megfizetné a mai kínai árak mellett?
Úgy tudom, egyenlőre még nem készült ilyen hazai MN. Ha mégis, szóljatok, szívesen belenéznék.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: MN

Hozzászólás Szerző: András » 2012.01.10. 11:48

Bozsoky írta:AAndrás amatőrtársunk birtokában volt még pár éve (talán ma is) egy GPU 102/620-as olajréses apokromát. Igen gondos és igényes szerelésben, beállítva. Apokromát! Ha jól számolom, ott 6 felületet kell nagyon jól elkészíteni gömbre. Egy 80 ezerFt/db-os oklival teszteltük a távcsöveket egy helyi találkozó alkalmával a Zselicben. Egyszerűen kerestem, de nem találtam hibát az intra-extra képben és a felbontásban sem. Gyönyörű volt a látvány vele. Pali kiszámolta,


Jánosom, a gpu még mindig itt figyelget mellettem a szobában, és szerintem jódarabig ez így is marad.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára András 2012.01.15. 19:52-kor.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.12. 12:10

Én dolgozom egy ilyen GY.M.N távcsövön, már az ötödik felület polírozásánál tartok. Pali volt olyan kedves és megtervezte, sőt amikor elbénáztam áttervezte. Sajnos időről időre föl kell függeszteni a munkát más, fontosabb dolgok (megélhetés) miatt, ezért már nagyon elhúzódik. Ez nálam egy minimális költségvetésű projekt ezért minden elem táblaüvegből készül. Talán az idén sikerül befejezni, majd beszámolok az eredményről.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.12. 12:16

Thomas írta:Én dolgozom egy ilyen GY.M.N távcsövön, már az ötödik felület polírozásánál tartok. Pali volt olyan kedves és megtervezte, sőt amikor elbénáztam áttervezte. Sajnos időről időre föl kell függeszteni a munkát más, fontosabb dolgok (megélhetés) miatt, ezért már nagyon elhúzódik. Ez nálam egy minimális költségvetésű projekt ezért minden elem táblaüvegből készül. Talán az idén sikerül befejezni, majd beszámolok az eredményről.


Szerintem ezt mindannyian örömmel várjuk.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2012.01.12. 13:31

Erre a beszámolóra én is kíváncsi leszek! Esetleg nem akarsz írni egy rövid ismertetést, hogy mégis hogyan alakul a dolog, mi az amin eddig keresztül mentél? Esetleg paramétereket?
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.12. 18:49

A történet röviden.
Régóta szerettem volna távcsövet készíteni. Amikor olvastam Gyulai Pali írását
a GY.M.N. távcsőről úgy gondoltam itt az idő. Sok felület, sok tapasztalat.
Elkezdtem Csiszolni egy 1000 mm fókuszú gömbtükröt 150 mm átmérővel.
Minden létező hibát elkövettem de hála Berente Bélának aki a tanácsival átsegített
a holtponton és sikerült egy jó gömbtükröt polírozni.
Írtam Gyulai Palinak aki volt olyan kedves és megtervezte a tükörhöz a távcsövet
sőt újra tervezte amikor a görbületi sugár rövidebb lett a kelleténél.
A két korrekciós tag, ha nagyon lassan is de végül elkészült, itt tartok most.
Talán az idén nyáron össze tudom rakni és kiderül mit alkottam olyan hosszú ideig.
Keresek képet az üvegekről.
Thomas
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.03.30. 09:53

Re: Hogyan készül házilag egy főtükör?

Hozzászólás Szerző: Thomas » 2012.01.12. 18:56

2korr1tükör.JPG
Itt vannak az elkészült korongok.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”