Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.10.27. 08:18

Ennek a szettnek semmi értelme, se előnye....Csillagászati vonatkozásban meg pláne. Egy kis tisztességes eq is használható horizontálissa, hisz a fej buktatható 90 fokig; könyebb is, olcsóbb is. Egy eq platform 40x40-es alapterületű; ezen egy tripod alig terpeszt, plusz magassan van a tengelykeresz+távcső miatti súlypont= stabilítási probléma és borulékonyság! Az eq platfor jó találmány, de nem olyan mint a disznózsír hogy mindenre jó... :) Ez egy új termék és el kell adni. Félő, hogy ez is a High-Tech forradalomnak köszönhetően, megjelenik majd az okos platfor, mindenfajta világító vackokkal horror árért.
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.10.27. 09:27

gyuri17 írta:
2020.10.27. 08:18
Ennek a szettnek semmi értelme, se előnye....Csillagászati vonatkozásban meg pláne. ...
Ezzel nem értek egyet. Főleg a második mondatoddal: "Csillagászati vonatkozásban meg pláne." Egy EQ platformra hol van még szükség a csillagászaton kívül??? :shock:

Egy ekvatoriális platform Pole Master-rel maximum 5 perc alatt bőven szubívperces ("normál" EQ mechanika kb. 20"-es, de itt a korlátozott elfordíthatóság miatt csak kb. 30-40"-es) pontossággal pólusra állítható (tudom, mert használom - mármint a Pole Master-t), és - ha igényes kivitelezésű a platform - BÁRMIT elvezet, amit rátesznek, legalábbis cca. 1m alatti fókuszok esetén szinte biztosan (főleg egy nagyobb alapterületű változat); akár vezetőtávcsöves vagy adott esetben OAG-es támogatással is. De TDM-mel még az se kell, bár igaz, sajnos az nem olcsó; viszont az egyre drágább MGEN-nel már kezd hasonló árfekvésbe kerülni...
Természetesen a magas súlypont - pl. a képen látható felállításban is - és a véges görgőpálya lekorlátozza a vezethető időtartamot, de csupán ennyi a probléma, nem több. Kisebb tripod kell rá (van olyan is).
Ráadásul nincs hosszú lába, ami a káros lengéseket/rezgéseket 99%-ban okozza; sőt, kialakításából adódóan brutál merev távcső-támasz.

A korrektség jegyében azt hozzá kell tennem, hogy a gyakorlatban sohasem teszteltem ilyen ekvatoriális platformot, ezért a fentieket csak eddigi műszaki tapasztalatomra alapozva írom, de nagyon csodálkoznék, ha nem így lenne (és hangsúlyozva, hogy nem gagyi változatról beszélek, hanem egy precízen tervezett és kivitelezett platformról, és szilárd/merev aljzatra helyezve! - az alábbi fotón látható elég komolynak tűnik).

De nem akarom rangsorolni a mechanikákat, mindegyiknek van előnye/hátránya, és sok mindentől függ, hogy egy adott műszerhez vagy észleléshez melyik tűnik optimálisnak.
(Ja, és nem optimálsabbnak vagy legoptimálisabbnak, mert olyan nincs!!! Az "optimális" szó nem fokozható! Csak egyetlen optimális - azaz legjobb - létezik az adott feltételek között - kivéve, ha mindenben tökéleseten egyenértékűből van több, azaz egyformán legjobb is; bocsánat a nyelvészkedős off miatt, de ez a téma nagyon a bögyömben van, és most az eszembe jutott. Nagyon sokszor hangzik el helytelenül...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.10.27. 10:38

gyuri17 írta:
2020.10.27. 08:18
Ennek a szettnek semmi értelme, se előnye....Csillagászati vonatkozásban meg pláne. Egy kis tisztességes eq is használható horizontálissa, hisz a fej buktatható 90 fokig; könyebb is, olcsóbb is. Egy eq platform 40x40-es alapterületű; ezen egy tripod alig terpeszt, plusz magassan van a tengelykeresz+távcső miatti súlypont= stabilítási probléma és borulékonyság! Az eq platfor jó találmány, de nem olyan mint a disznózsír hogy mindenre jó... :) Ez egy új termék és el kell adni. Félő, hogy ez is a High-Tech forradalomnak köszönhetően, megjelenik majd az okos platfor, mindenfajta világító vackokkal horror árért.
Csupáncsak azért kerestem ki ezt a képet , mert jól demonstrálja , hogy az EQ platform nem csak a dobsonok alá jó , hanem bármely AZ mechanika alá tehető , tehát relatíve sokoldalú eszköz . Költséghatékony kiegészítő lehet egy AZ-hoz ragaszkodó embernek ... és mivel ez a házilag építős topic , persze a házilag épített verzióról beszélek elsősorban . Magam is hosszú hezitálás után jutottam erre a felismerésre , mikor felvetődött bennem , hogy a flex-dobsonomat normál alutubusba átszerelve felapplikálom egy EQ állványra . Aztán arra jutottam , hogy költségek tekintetében csupán 1/3-addal több egy TMS Asztro platform és azt bármelyik meglévő és építendő dobsonom ill AZ állványom alá betehetem .
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.10.27. 21:06

Végh Zoli írta:
2020.10.27. 10:38
Aztán arra jutottam , hogy költségek tekintetében csupán 1/3-addal több egy TMS Asztro platform és azt bármelyik meglévő és építendő dobsonom ill AZ állványom alá betehetem .
Megkérdezhetem, hogy milyen EQ-állvánnyal kalkuláltál? A legolcsóbb szettet fetételezve is, egy EQ3 mechanika alu háromlábon 87.000 Ft. Ha követés is kell rá, akkor ehhez jön még 34.600 Ft-ért egy léptetőmotoros óragép. Összesítve tehát 121.600 Ft szemben az én platformom (jelenlegi) 83.000 Ft-os árával.
Ha a teherbírást is figyelembe vesszük, a platformom 300-as Dobsonig megfelelő (többen is használják már ekkora távcsőhöz, köztük én is). Sőt, biztos vagyok benne, hogy nagyobb távcsöveket is elbírna, mivel egy 460/1900-as távcső alá is gyártottam ennek a megnyújtott változatát. De ha egy 300/1200-as távcsőnél maradunk, teherbírásban ez már EQ6-ot kíván, ami bőven 400 ezer Ft felett van. Az EQ-platform súlya 9 kg, az EQ6-nál csak a két ellensúly 10 kg, a teljes mechanika 20 kg felett van (gondolom). De ami szerintem bőven a platform, és a Dobson mellett szól, az a kényelem. Egy jó észlelőszékkel ezzel az összeállítással a kihuzat mindig kényelmes pozícióban lesz. Nem kell rágörnyedni, aláfeküdni, tubust forgatni, újrakollimálni stb. EQ-állványokkal ez az élmény soha nem valósul meg.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.10.27. 23:14

htamas.hun írta:
2020.10.27. 21:06
Végh Zoli írta:
2020.10.27. 10:38
Aztán arra jutottam , hogy költségek tekintetében csupán 1/3-addal több egy TMS Asztro platform és azt bármelyik meglévő és építendő dobsonom ill AZ állványom alá betehetem .
Megkérdezhetem, hogy milyen EQ-állvánnyal kalkuláltál? A legolcsóbb szettet fetételezve is, egy EQ3 mechanika alu háromlábon 87.000 Ft. Ha követés is kell rá, akkor ehhez jön még 34.600 Ft-ért egy léptetőmotoros óragép. Összesítve tehát 121.600 Ft szemben az én platformom (jelenlegi) 83.000 Ft-os árával.
Ha a teherbírást is figyelembe vesszük, a platformom 300-as Dobsonig megfelelő (többen is használják már ekkora távcsőhöz, köztük én is). Sőt, biztos vagyok benne, hogy nagyobb távcsöveket is elbírna, mivel egy 460/1900-as távcső alá is gyártottam ennek a megnyújtott változatát. De ha egy 300/1200-as távcsőnél maradunk, teherbírásban ez már EQ6-ot kíván, ami bőven 400 ezer Ft felett van. Az EQ-platform súlya 9 kg, az EQ6-nál csak a két ellensúly 10 kg, a teljes mechanika 20 kg felett van (gondolom). De ami szerintem bőven a platform, és a Dobson mellett szól, az a kényelem. Egy jó észlelőszékkel ezzel az összeállítással a kihuzat mindig kényelmes pozícióban lesz. Nem kell rágörnyedni, aláfeküdni, tubust forgatni, újrakollimálni stb. EQ-állványokkal ez az élmény soha nem valósul meg.
Az EQ állvány megvan hozzá , egy egyedi építésű , igen nagy teherbírású tengelykereszt . Az átalakításnál csak a tubus költségeivel kalkuláltam :hegesztett alucső , festék , új kétsebességes kihuzat (ha már átépítem ) , meg a forgatós tubusgyűrűk .
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.10.28. 08:57

Végh Zoli írta:
2020.10.27. 23:14
Az EQ állvány megvan hozzá , egy egyedi építésű , igen nagy teherbírású tengelykereszt . Az átalakításnál csak a tubus költségeivel kalkuláltam :hegesztett alucső , festék , új kétsebességes kihuzat (ha már átépítem ) , meg a forgatós tubusgyűrűk .
Értem, mindesetre jól döntöttél.
Egyébként én az alu tubust sem látom indokoltnak, főleg flex tubus esetén. A sűrűsége harmada az acélnak, de a merevség, hegeszthetőség miatt vastagabb alapanyag kell. És jóvál drágább is. A saját példámon illusztrálva, a 0,55 mm-es horganyzott lemezből készült 350 mm átmérőjű nyers tubus 1200 mm-es hosszban, korcolva, helyenként forrasztva, mindkét végén két sor zitnivel kb. 6000 Ft volt. Ennek az alu megfelelője 2 mm-es lemezből készülne hegesztve. Az ára (hallomásból egy kisebb átmérőjű, használt alu tubus alapján) minimum 20.000 Ft, és a majdnem 4x falvastagság miatt még nehezebb is lenne.
További előnye a horganyzott acél tubusnak, a forraszthatóság. Egy sima gázlámpával, de egy erősebb forrasztópákával is fel lehet forrasztani a szintén horganyzott anyákat, vagy csavarokat is. Én körmös anyákkal tettem ezt. A körmöket levágtam.
Az sem elhanyagolható, hogy mágnessel sok minden felrakható az acél tubusra. Térképlap, kisebb lámpa stb.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.10.28. 10:36

htamas.hun írta:
2020.10.28. 08:57
Végh Zoli írta:
2020.10.27. 23:14
Az EQ állvány megvan hozzá , egy egyedi építésű , igen nagy teherbírású tengelykereszt . Az átalakításnál csak a tubus költségeivel kalkuláltam :hegesztett alucső , festék , új kétsebességes kihuzat (ha már átépítem ) , meg a forgatós tubusgyűrűk .
Értem, mindesetre jól döntöttél.
Egyébként én az alu tubust sem látom indokoltnak, főleg flex tubus esetén. A sűrűsége harmada az acélnak, de a merevség, hegeszthetőség miatt vastagabb alapanyag kell. És jóvál drágább is. A saját példámon illusztrálva, a 0,55 mm-es horganyzott lemezből készült 350 mm átmérőjű nyers tubus 1200 mm-es hosszban, korcolva, helyenként forrasztva, mindkét végén két sor zitnivel kb. 6000 Ft volt. Ennek az alu megfelelője 2 mm-es lemezből készülne hegesztve. Az ára (hallomásból egy kisebb átmérőjű, használt alu tubus alapján) minimum 20.000 Ft, és a majdnem 4x falvastagság miatt még nehezebb is lenne.
További előnye a horganyzott acél tubusnak, a forraszthatóság. Egy sima gázlámpával, de egy erősebb forrasztópákával is fel lehet forrasztani a szintén horganyzott anyákat, vagy csavarokat is. Én körmös anyákkal tettem ezt. A körmöket levágtam.
Az sem elhanyagolható, hogy mágnessel sok minden felrakható az acél tubusra. Térképlap, kisebb lámpa stb.
Flex a mostani tubus (gyári ,nehéz) ezt cseréltem volna le hegesztett alura (kb negyvenezer , viszont pontos és profi kivitel éa meglévő csőátmérőre készíthető ) . Szép lett volna meg jó is , de racionálisabb és több célúbb a platform .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.10.28. 19:47

gyuri17 írta:
2020.10.25. 23:12
...Az Azimuth mehákkal az a bajom, hogy zenitbe idegesítően rossz a mozgatásuk. Elsősorba ezért nem használok Dobsont sem; kényelmesebb egy tengej mentén követni és ha később szeretném óraművel ellátni, akkor még van rá lehetőség...
Néhány évvel ezelőtt magam is nagyon idegenkedtem a Dobson-szerelésektől, mert

- nem tudtam az eq-platform létezéséről
- komolytalannak, ugyanakkor túl nagynak tartottam őket
- 2 tengely mozgatása kell a követéshez.
- nehézkesnek gondoltam a kiegyensúlyozatlanság problémájának megoldását.

Szóval távcsővásárlás előtt egyszerűen "átlapoztam" őket. Megvettem tehát a 254/1200-as Newtonhoz az eq5-ös mechanikát, amely

- remegett a durván 36 kg terhelés (15 kg feletti tubus+15 kg ellensúly+6 kg mechanika) alatt, mint a nyárfalevél
- a zeniten és környékén alkalmatlanná tette a nézelődést (épp ott, ahol a legjobb nézelődni), mivel a tubus a túl nagy átmérője miatt ütközött a tripoddal
- miatt észlelésenként kb. 3x kellett kollimálni a főtükröt a mindenféle irányú tubusmozgásnak köszönhetően
- alkalmas volt ugyan arra, hogy egyetlen tengelye mentén tudjam követni az objektumokat, azonban a hozzá vásárolt léptetőmotoros óragép 5 léptetés/sec mozgása miatt beremegett a kép 200x-os nagyítás felett, ezért alig használtam azt, inkább a RA finommozgatóját tekergettem.
- szinte elvégezhetetlen tornamutatványokra "kényszerített" a vizuális észlelés során, hacsak nem akartam elforgatni a tubust - és ezzel együtt jó eséllyel újrakollimálni a főtükröt.

Tegnapelőtt a Dobsonnal 3 órán keresztül bámultam a Marsot. Közben csak okulárcsere okán szakítottam meg az észlelését, valamint 2x1 percre, amikor jelzett a platform, hogy vége a követésnek. Kollimálni most sem kellett és kényelmesen egy műanyag széken ücsörögve egy hungarocell melengette a hátsómat...
Zenitben is tudok vele kényelmesen navigálni. Persze ehhez szinte nélkülözhetetlen egy lézer irányzék és egy amicis kereső.
A zsámoly a tubussal együtt mindössze 24 kg.
Feleannyi ideig tart a ki-és elpakolása a cuccnak, mint az eq5 esetében.
A tubus függőleges tárolásának nincs plusz helyigénye.

Elismerem, egy jó zsámolyhoz sok kísérletezésre van szükség, de mindenki megtalálhatja a maga számára testreszabott konstrukciót.

Tehát vizuális észleléshez el nem cserélném semmi másra ezt a rendszert.

Elnézést kérek az offtopicért, de itt került elő ez a téma. :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2020.10.29. 19:14

Lovász András írta:
2020.10.28. 19:47
Zenitben is tudok vele kényelmesen navigálni. Persze ehhez szinte nélkülözhetetlen egy lézer irányzék és egy amicis kereső.
Ezt egy picit bővebben fejtsd már ki. Az amicis keresőt értem, a lézert, hogy kell elképzelni meg minek?
Mondjuk valamelyik nap is bebizonyosodott, hogy a kereső távcső nem nekem való. Nem boldogulok vele. Azt start pointert könnyebben használom.
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.10.30. 07:23

Vadkan írta:
2020.10.29. 19:14
Lovász András írta:
2020.10.28. 19:47
Zenitben is tudok vele kényelmesen navigálni. Persze ehhez szinte nélkülözhetetlen egy lézer irányzék és egy amicis kereső.
Ezt egy picit bővebben fejtsd már ki. Az amicis keresőt értem, a lézert, hogy kell elképzelni meg minek?
Mondjuk valamelyik nap is bebizonyosodott, hogy a kereső távcső nem nekem való. Nem boldogulok vele. Azt start pointert könnyebben használom.
Kereséshez először a lézert használom. Ez egy a tubussal párhuzamosított célzó, ami megmutatja, merre néz a távcső. Vörös lézerről van szó, mert az a téli hidegben is működik. 2 nyomógomb van a vezérlőjén: az egyik addig működteti, amíg nyomom, a másikat elég megnyomni röviden, ezután még 7 mp-ig világít a lézer (ezáltal nem tudom bekapcsolva felejteni). A csillagkörnyezet geometriája alapján közvetlenül az objektumra célzok, amely 10-ből 9-szer azonnal a LM-ben van (gyakran nem is kell a legkisebb nagyítást használnom, mert annyira pontos a módszer, hogy a 180x-os adó okulár LM-jében is benne van az objektum). Vagy ha számomra új (és ráadásul halvány) objektumról van szó, akkor a legközelebbi szabadszemes csillagra célozva a keresőtávcsővel az objektumhoz navigálok.

Értem én, hogy István miért írta, hogy a zenitben nehéz a navigálás egy AZ mechanikával, vagy Dobsonnal: mert nehéz megsaccolni, hogy az adott objektum picit a zenit előtt van-e, vagy esetleg már elhagyta azt? Nyomtatott térképpel valóban nehéz ilyenkor tájékozódni, de pl. egy Stellarium program segít ebben. Az eq platform pedig szépen áthidalja a zeniten való átfordulás (a zeniten áthaladó objektumot AZ mechanikával csak úgy tudjuk követni, ha 180 fokal elfordítjuk azt) maceráját. Amúgy az nálam mindig be van kapcsolva.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”