Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.03. 17:03

EmThor írta:
Vizi Péter írta:200/1200 dobson.


Nagyon mondjátok ezt a 200/1000-est. EQ5-ös newton is stabilnak tűnik, ill 200/1200-as dobsonnak pedig rendkívül egyszerűnek tűnik a kezelése. A kertben meg van kis szék, nagy szék, kerti asztal, nem gond a betekintés. 200/1200-as látom van 99e-ért újonnan, az kedvezőbb, mint 150-ért.


Azt ugye érted, hogy a 200-as dobson az egyben mechanika is? Kapsz egy 200-as tükröt tudussal, meg egy zsámolyt egyben. Viszont, ez így nem követi az eget, folyamatosan "lökdösni" kell, hogy a látómezőben maradjon a kép.

Amúgy én is javaslom ezt a megoldást, ha ezzel a kis kellemetlenséggel együtt tudsz élni. Ha nem, akkor kell venned egy EQ5-öt (minimum), meg egy 200/1000-es Newtont. Ez sokkal többe kerül, de követi az eget.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.09.03. 19:20

Kukac írta:Ez sokkal többe kerül, de követi az eget.

Ez még nem követi az eget...
De plusz 20000 HUF egy óramotor, akkor már követi.
Hogy jól kövesse egy pólus távcső plusz 10000 HUF, és még lehet fokozni...
Viszont nem kell egyszerre megvenni, lehet később is fejleszteni.
Üdv,
L.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.03. 21:14

No jó, de melyik az a távcső amivel nem kell követni az égboltot? Most ez úgy hangzik mintha mind óragépet/go-to mechanikát használnátok, pedig megkockáztatom nem így van.

Amit tanultam viszont tőletek a fórumok olvasgatásával, hogy kis lépésekben érdemes haladni. Arra gondoltam, hogy a binoksival való kezdés nagyszerű, teljesen más saját észlelés után visszaülni nappal a gép elé, a könyvek elé, és olvasni a tapasztalatokat. Még soha életemben nem láttam ennyi részletet a Holdon, mint a 15x70-essel, és nagyon örülök neki. Első kettős csillagom is tegnap láttam vele (azt hiszem: fenn a zenit környékén, a Vega mellett az epszilon 1-2 Lyr), vertem is a hátsó felem a földre örömömben :)

Ezért "ijesztő" egy csöppet mondjuk egy 200/1000-es Newton. Hirtelen nem is tudnék mit kezdeni vele. Viszont egy kisebb eszközbe való beruházásban megnyugtat, a tanulás miatt és, hogy ha később olyan új távcsövet veszek, ami kompatibilis a régi okulárjaival, akár állványával is, akkor azokat tovább tudom majd vinni.
Aztán akár talán a régit sem kell eladni: egy "bolygós" refraktor mellé jöhet egy tükrös. Nem tudom, de mielőbb meghozom a döntést (meg amennyire a tárcám engedi), szeretnék -még- jobban elmerülni a csillagok világában, ez biztos, és amennyire ismerem magam, ez nem csak időleges hobbi; nem ez hajt ki minden este a sötét égbolt alá. ;)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.03. 22:28

Jól gondolkozol, tetszik a hozzáállás. Csak így tovább!
Majd szólj, ha megvetted a cuccot!

u.i: igen, az óragép nagyon fontos, hihetetlenül megkönnyíti az észlelést,
de nem veszi el a felfedezés örömét, mint egy goto.

u.i.2: egy német ekvatoriális mechanikánál, még ha nincs is benne motorizáció, csak
egy kis kart kell tekergetni, amivel a távcsöved pont úgy mozdul el, ahogy az ég.
Ez a Dobsonnál nincs így. Ott még arra is kell figyleni, hogy fordított a kép.
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.03. 22:43

Köszönöm szépen, ez jólesett, igyekszek! Úgy tudnám még megfogalmazni, hogy ha a kezeim közé kapnék egy Porschét (200/1000, 200/1200) nem is tudnék vele mit kezdeni és félek hogy elvenné a kedvem az egésztől, túl bonyolult, ilyesmi. Szóval: kis lépések!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.03. 23:27

EmThor írta:Köszönöm szépen, ez jólesett, igyekszek! Úgy tudnám még megfogalmazni, hogy ha a kezeim közé kapnék egy Porschét (200/1000, 200/1200) nem is tudnék vele mit kezdeni és félek hogy elvenné a kedvem az egésztől, túl bonyolult, ilyesmi. Szóval: kis lépések!

Akkor elég balfék vagy. (Már ne haragudj) :lol:
Beleülnél, és utána nem akarnál kiszállni.
(értsd. belenéznél a 200/1000-be és utána nem akarod abbahagyni)
És nem vágynál többé Opelre
(értsd. nyóccentis színházi kukkerre)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.03. 23:51

Kukac írta:u.i.2: egy német ekvatoriális mechanikánál, még ha nincs is benne motorizáció, csak
egy kis kart kell tekergetni, amivel a távcsöved pont úgy mozdul el, ahogy az ég.
Ez a Dobsonnál nincs így. Ott még arra is kell figyleni, hogy fordított a kép.


Mert az EQ még a képet is megfordítja! Annyi pénzért ez a minimum. :D

Csak azért vagyok ilyen, hogy "megkönnyítsem" a döntést.
EmThor! Miért akarod látatlanban eldönteni azt, hogy milyen távcsövet szeretnél?
(Itt meg mindenki mást mond)
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.04. 00:05

mizar írta:
Kukac írta:u.i.2: egy német ekvatoriális mechanikánál, még ha nincs is benne motorizáció, csak
egy kis kart kell tekergetni, amivel a távcsöved pont úgy mozdul el, ahogy az ég.
Ez a Dobsonnál nincs így. Ott még arra is kell figyleni, hogy fordított a kép.


Mert az EQ még a képet is megfordítja! Annyi pénzért ez a minimum. :D

Csak azért vagyok ilyen, hogy "megkönnyítsem" a döntést.
EmThor! Miért akarod látatlanban eldönteni azt, hogy milyen távcsövet szeretnél?
(Itt meg mindenki mást mond)


Világos, értem az álláspontod. 0 (azaz nulla) ismerősöm foglalkozik csillagászattal a szűk baráti körből, szóval most keresek lehetőséget távcső kipróbálására.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.09.04. 05:52

Budapesti vagy, a Polaris nem jutott az eszedbe?
http://polaris.mcse.hu/
Minden kedden és csütörtökön van bemutató, ha szerencsés vagy akkor a teraszon is láthatsz egy-két csodát...
Üdv,
L.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.09.04. 07:47

mizar írta:
Akkor elég balfék vagy.


Te meg bunkó. És ezek után megkérded, miért akarja látatlanban eldönteni a vásárlást, és
miért nem megy be a Polarisba? Mert fél, hogy ott is csak ilyen, kockafejű, bunkókkal fog találkozni,
akik azt mondják majd neki, hogy inkább biciklit vegyen.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”