A legjobb távcső ...

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.10.27. 16:16

Kedves Mozdonyos, az a határozott érzésem, túlbonyolítod a dolgot.
1) a mikrofókusz egyáltalán nem létszükséglet egy f/6-os 1200 mm fókuszú távcsőnél. Nekem is ilyen van, tudom. Ha nem elég a sima forgatógomb adta állítási finomság (ezt nehezen tudom elképzelni), akkor a legjobb, ha a gyári gomb kerületét megnöveled, pl. ráteszel egy nagyobb átmérőjű gombot. Tökélets megoldás fillérekért! A mikrofókusznak rövid fókusznál van inkább jelentősége, amikor az éles fókusz tényleg századmilliméteres tartomány.
2) segédtükörállító csavarok cseréje. Minek? 10 év alatt egyetlen egyszer kellett hozzányúlnom, amikor aluztattam a segédtükröt.
3) Bob knobs. Minek? Bemész a csavarboltba és veszel műanyagfejjel rendelkező csavart. Ugyanaz, huszad áron.
4) egyenesállású kereső a hagyományos helyett. Gondolod, hogy azzal megtalálod, amit eddig nem? Ha a keresőben zavar a fordított kép akkor a távcsőben is zavarni fog. Kb. egy perc alatt szokja meg az ember.
5) választott optika. Na ebben van ráció! De pont ezért: gondolod, hogy az Orion SkyQuest választott optika??? Megsúgom, pont ugyanaz, mint az SW. Ha itthon veszel egyet, ki tudod próbálni, ad abszurdum ha vacak, vissza tudod vinni.
6) kiegyensúlyozatlanság. MINDEN távcső kiegyensúlyozatlan lesz, ha egy egy kilós okulárt dugsz bele! Erre rengeteg megoldás van egy dobson-nál, a mágnes vagy bármilyen ráakasztható súly ismét filléres és tökéletes megoldás.
7) használt távcső. Bizony ha nem lenne kukkerem, megvenném ezt a flexet, ami a linkelt hirdetésben van. Ennyiért??? A maradékból meg vennék két szuper okulárt és öröm, boldogság.

Természetesen Te döntesz.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.27. 16:36

Vizi Péter írta:Kedves Mozdonyos, az a határozott érzésem, túlbonyolítod a dolgot.
1) a mikrofókusz egyáltalán nem létszükséglet egy f/6-os 1200 mm fókuszú távcsőnél. Nekem is ilyen van, tudom. Ha nem elég a sima forgatógomb adta állítási finomság (ezt nehezen tudom elképzelni), akkor a legjobb, ha a gyári gomb kerületét megnöveled, pl. ráteszel egy nagyobb átmérőjű gombot. Tökélets megoldás fillérekért! A mikrofókusznak rövid fókusznál van inkább jelentősége, amikor az éles fókusz tényleg századmilliméteres tartomány.
2) segédtükörállító csavarok cseréje. Minek? 10 év alatt egyetlen egyszer kellett hozzányúlnom, amikor aluztattam a segédtükröt.
3) Bob knobs. Minek? Bemész a csavarboltba és veszel műanyagfejjel rendelkező csavart. Ugyanaz, huszad áron.
4) egyenesállású kereső a hagyományos helyett. Gondolod, hogy azzal megtalálod, amit eddig nem? Ha a keresőben zavar a fordított kép akkor a távcsőben is zavarni fog. Kb. egy perc alatt szokja meg az ember.
5) választott optika. Na ebben van ráció! De pont ezért: gondolod, hogy az Orion SkyQuest választott optika??? Megsúgom, pont ugyanaz, mint az SW. Ha itthon veszel egyet, ki tudod próbálni, ad abszurdum ha vacak, vissza tudod vinni.
6) kiegyensúlyozatlanság. MINDEN távcső kiegyensúlyozatlan lesz, ha egy egy kilós okulárt dugsz bele! Erre rengeteg megoldás van egy dobson-nál, a mágnes vagy bármilyen ráakasztható súly ismét filléres és tökéletes megoldás.
7) használt távcső. Bizony ha nem lenne kukkerem, megvenném ezt a flexet, ami a linkelt hirdetésben van. Ennyiért??? A maradékból meg vennék két szuper okulárt és öröm, boldogság.

Természetesen Te döntesz.

Köszönöm Péter a részletes írást,a segítséget és az infókat. Visszaveszek a lendületből. Arra én is gondoltam,hogy a választott optikát bebukom,ha külföldről rendelek. Ez fontos szempont lenne. Az amicis kereső azért jól jönne a zenit környékén,mert hátfájós vagyok. Ezért gondolkoztam az SW észlelőszéken is. De az sem olcsó. Ezek szerint a segédtükörhöz sem kell nyúlni,ha vigyázok rá. Műanyagfejű csavarokra a főtükörnél nem is gondoltam,hogy ilyen könnyen beszerezhetőek. Igazából a választott tubus miatt szeretnék majd újat venni. Mégegyszer köszönöm.
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.10.28. 10:31

az amicis kereső jó dolog, én azt nem vetném el, de azt gyakran árulnak használtan is, vagy adhatsz is fel rá hirdetést, hogy keresel. én két dolog miatt szeretem:

- ugyanúgy nézel bele, mint a (newton) távcsőbe, így nagyon gyorsan át lehet állni a keresőről az okulárra, csak egy gyors mozdulat. (nekem a mostani konfigommal (300-as newton eq mechanikán)) sok esetben kis fellépőt kell használnom, egyenes állású keresőnél a keresőzés után sokszor arrébb kellene raknom, hogy az okulárhoz is jó helyen legyen a sámli.)
- főleg nagy átmérőjű távcsőnél ha nagyon be kell hajolni a cső fölé, hogy belenézz a keresőbe, lehet, hogy véletlenül meglököd, vagy eleve azon kell támaszkodni. amici esetén ilyen nincs (legalábbis azimutális szerelésnél, ekvatoriálisnál mindegy)

ellene szól:

- ha túl közel van a kereső szemlencséje a távcső okulárjához, akkor lehet, hogy keresgélés közben beleheled azt.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2016.10.28. 11:03

chip írta:az amicis kereső jó dolog, én azt nem vetném el, de azt gyakran árulnak használtan is, vagy adhatsz is fel rá hirdetést, hogy keresel. én két dolog miatt szeretem:

- ugyanúgy nézel bele, mint a (newton) távcsőbe, így nagyon gyorsan át lehet állni a keresőről az okulárra, csak egy gyors mozdulat. (nekem a mostani konfigommal (300-as newton eq mechanikán)) sok esetben kis fellépőt kell használnom, egyenes állású keresőnél a keresőzés után sokszor arrébb kellene raknom, hogy az okulárhoz is jó helyen legyen a sámli.)
- főleg nagy átmérőjű távcsőnél ha nagyon be kell hajolni a cső fölé, hogy belenézz a keresőbe, lehet, hogy véletlenül meglököd, vagy eleve azon kell támaszkodni. amici esetén ilyen nincs (legalábbis azimutális szerelésnél, ekvatoriálisnál mindegy)

ellene szól:

- ha túl közel van a kereső szemlencséje a távcső okulárjához, akkor lehet, hogy keresgélés közben beleheled azt.
Értem. Köszönöm a gyakorlati tanácsokat. Ha vennék újonnan Dobsont,akkor némi felárral Kb:8ezer forint-ért lehetne amicist kérni az eredeti helyett. Bár lehet hogy inkább kisebb kukkerban gondolkodom,mert azért egy 200/1200-es tubus sem kicsi és könnyű.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.28. 12:10

A legjobb távcső egyik ismérve az is, hogy a legkevesebb optikai elemet tartalmazza a "tökéletes" leképezés eléréséhez, mert minden üveg (anyag és felületi hibák, hőmérsékleti torzulás, rárakódott por, kosz, karcok, stb. miatt) ront is a képminőségen.

Tehát ami nem feltétlenül szükséges, annak a használatát kétszer is érdemes meggondolni.

Ilyen pl. az Amici-prizma is.
(Szerintem...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.28. 12:41

Attila írta:A legjobb távcső egyik ismérve az is, hogy a legkevesebb optikai elemet tartalmazza a "tökéletes" leképezés eléréséhez, mert minden üveg (anyag és felületi hibák, hőmérsékleti torzulás, rárakódott por, kosz, karcok, stb. miatt) ront is a képminőségen.

Tehát ami nem feltétlenül szükséges, annak a használatát kétszer is érdemes meggondolni.

Ilyen pl. az Amici-prizma is.
(Szerintem...)


MDA


Azt hiszem, hogy a keresőről volt szó, mint amici- prizmás lehetőség.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.28. 13:14

mizar írta:Azt hiszem, hogy a keresőről volt szó, mint amici- prizmás lehetőség.


Igen, tudom. (Bár általános érvényű a véleményem.)

Az értékrendünk különbözik, úgy érzem.
Én azt szeretem, ha még a pattanás is szép kerek, piros udvarral, fehér, kiemelkedő csúccsal a tetején. Mert egy pattanás úgy "szép". :oops:

A kereső miért lehet sz@rabb, mint a főműszer?
Csak mert ritkábban nézel bele?

Akkor az autóba is elég egy sámli ülés helyett... :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.28. 16:36

Attila írta:
mizar írta:Azt hiszem, hogy a keresőről volt szó, mint amici- prizmás lehetőség.


Igen, tudom. (Bár általános érvényű a véleményem.)

Az értékrendünk különbözik, úgy érzem.
Én azt szeretem, ha még a pattanás is szép kerek, piros udvarral, fehér, kiemelkedő csúccsal a tetején. Mert egy pattanás úgy "szép". :oops:

A kereső miért lehet sz@rabb, mint a főműszer?
Csak mert ritkábban nézel bele?

Akkor az autóba is elég egy sámli ülés helyett... :D


MDA


Jól van no. Nem kell rögtön nekem ugrani, ez nem polírozás. ;)
Nekem a 150/700-on nincs is kereső. Ezek szerint az egy Frédi-Béni járgány, a te értékrended szerint.
Most már tudom, hogy neked lényeges szempont a távcsövön a legalább APO minőségű kereső.
Nem vagyunk egyformák. Az, hogy egy hosszú akromáton miért jó az amici prizmás kereső, próbálja ki mindenki maga egy kettősözés alkalmával, mondjuk a HD 172712 kettősön. :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.10.28. 16:47

mizar írta:... Most már tudom, hogy neked lényeges szempont a távcsövön a legalább APO minőségű kereső. ...


Ha nem is APO, de legalább egy 50/540-es Zeiss egy hosszú (40-es) TV oklival. :D
Nagyon pipec, és nem csak keresőnek... 8-)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A legjobb távcső ...

Hozzászólás Szerző: mizar » 2016.10.28. 17:00

Attila írta:
mizar írta:... Most már tudom, hogy neked lényeges szempont a távcsövön a legalább APO minőségű kereső. ...


Ha nem is APO, de legalább egy 50/540-es Zeiss egy hosszú (40-es) TV oklival. :D
Nagyon pipec, és nem csak keresőnek... 8-)

MDA


Az még fő műszernek is elmegy. :D
De várj, azokon is volt kereső nem?
A keresőd keresője az milyen?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”