Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.01.15. 12:23

vgabriel írta:Sziasztok!

Egy nagyon amatőr kérdéssel fordulok most hozzátok. Sajnos nem találtam rá választ előzetes, felületes kutatásom során. A newton távcsövek, esetemben dobson távcső hatékony hűtési módjáról szeretnék kérdezni. Egészen pontosan arra vagyok kíváncsi, hogy amikor kiviszem az ég alá, maradjon-e rajta a tubus elején lévő műanyag takaró kupak? Egyáltalán van-e ennek jelentősége? Gyorsítja, lassítja vagy egyáltalán nem befolyásolja a folyamatot a kupak helyzete?

Próbáld meg a kupakot levenni és a tubust lefelé fordítani, hogy a főtükör legyen felül. Most olvasom: dobson. Ez esetben eléggé nehezen oldható meg :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.15. 12:24

vgabriel írta: amikor kiviszem az ég alá, maradjon-e rajta a tubus elején lévő műanyag takaró kupak?


Szerintem vedd le, mert akkor nem látsz semmit. :D

Természetesen értem, hogy mire gondolsz. Ebben a téli hidegben ha van lehetőséged, akkor ne közvetlenül a fűtött szobából vidd az ég alá a távcsövet. Ha a távcső hőmérséklete és a kinti hőmérséklet közötti különbség nem nagy, akkor általában gyorsabban eltávozik a meleg levegő a csőből, ha leveszed a takaró kupakot és felfelé irányítod a csövet.
Ha a szobából viszed ki, akkor úgy lenne célszerű, ahogyan Levente írja.
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2017.01.15. 12:48

mizar írta:Ha a távcső hőmérséklete és a kinti hőmérséklet közötti különbség nem nagy, akkor általában gyorsabban eltávozik a meleg levegő a csőből, ha leveszed a takaró kupakot és felfelé irányítod a csövet.
Ha a szobából viszed ki, akkor úgy lenne célszerű, ahogyan Levente írja.


Köszönöm, én is erre gondoltam. Tegnap óta kint van a garázsban. Este negyed óra alatt beborult, hátha ma nagyobb szerencsém lesz... :)
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.15. 18:18

SzarkaLevente írta:Melyik Fornaxtól valamivel kisebb? A kb 14 kg-os teherbírása alapján inkább a HEQ-5 kategória, nem a Fornax 50. Bár a "valamivel" elég relativ fogalom :)


Levente!

Szerinted mi alapján adják meg a mechanika gyártók egy-egy mechanika teherbírását?
Miért 14kg a 14kg, és miért 50 az 50?
Mit számolnak (ha számolnak egyáltalán...)?
Szerinted mi történik, ha egy 14kg-osra 50kg-ot teszel?

Kíváncsian várom a válaszod.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.15. 18:20

SzarkaLevente írta:Próbáld meg a kupakot levenni és a tubust lefelé fordítani, hogy a főtükör legyen felül. ...


Miért is?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.15. 18:44

Attila, ezzel a teherbirási problémával egyenesen Hozzád fordultam volna. De hogy Te is Leventéhez fordulsz, meglep. Eddig a Vénusz felét nézte itt a család, már elment a fa mőgé (a Vénusz..). A 70/500 akromátnál jobban szerették nézni a 114/500 kistőkőrrel, 3,6 mm Baader Symmetriccel. Az akromát GSO Plősslel 6mm ig birta. Az ablakon át, persze. Irigylem ám a kis kupoládat a kertedben....
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.15. 19:35

géza írta:Attila, ezzel a teherbirási problémával egyenesen Hozzád fordultam volna. De hogy Te is Leventéhez fordulsz, meglep. ...


Nekem abszolút nincsenek problémáim a teherbírás számításával (végeselem szimulációkat is végeztem rá), de kíváncsi vagyok Levente válaszára, hogy ő miért gondolja, vagy mire alapozza, hogy ez ennyire kritikus, mint ahogyan a kommentjében ezt írja.

(Csak a nyulat akarom kiugrasztani a bokorból, hogy rálőhessek... :mrgreen: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Ződi
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.07. 16:33

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Ződi » 2017.01.15. 19:38

Attila írta:
Ződi írta:Szerintetek egy GM8 S Losmandy mennyiből jönne be, ha 1500 dollár?
Ez amúgy, csak gondolat, még gyüjtenék rá.
vagy inkább egy SkyWatcher?


Úgy 650 és 700eFt között. (A Fornax-tól jóval olcsóbb, bár valamivel talán kisebb is, de nincs jelentősége.)
8% vám, 27% áfa plussz szállítás a tengeren túlról.
Nem tudom, hogy van-e európai képviselete, de szerintem ott sem lenne olcsóbb.

Viszont nem egy kategória a SW-rel; sokkal korrektebb cucc!
Konkrétan GM8 még nem volt a kezemben, de pl. a régi G-11 igen, szét is szedtem, és a csapágyazása, a csigahajtóműve példaértékű (a SW a fasorban sincs hozzá képest, de még a Fornax-tól is jobban tetszik...), és nem hiszem, hogy visszaléptek volna.

(Ha megveszed, meglátogatnálak, ha megengeded... :D )

MDA

u.i.: létezik eu-s forgalmazónál is: https://www.astromarket.org/monteringen-en-toebehoren-5/eq-goto-mounts-5/losmandy-5/gm8-eq-mount--gemini-goto-system-5, de - ahogy számítottam rá - hasonló árfekvésben van (2100EUR, de onnan már csak szállítás jön rá, és az is kevesebb, mint az USA-ból). De arra számíts, hogy az eredeti vezérlője nem tud GoTo-t. Ahhoz a nagyobb Gemini vezérlővel kellene megvenni, ami még kicsit emel az áron, de még úgy is olcsóbb, mint a Fornax.


Számítottam rá, hogy ennyi lesz! Sajnos ez egy rakás pénz!
Lehet, hogy csak álom marad. Ha megveszem, feltétlenül szólok! :-) Mindenesetre spórolok még.
Mennyi súly kellene még hozzá, ha 200/1000-es Newtonnal használnám?

Sanyi
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.01.15. 20:43

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Melyik Fornaxtól valamivel kisebb? A kb 14 kg-os teherbírása alapján inkább a HEQ-5 kategória, nem a Fornax 50. Bár a "valamivel" elég relativ fogalom :)


Levente!

Szerinted mi alapján adják meg a mechanika gyártók egy-egy mechanika teherbírását?
Miért 14kg a 14kg, és miért 50 az 50?
Mit számolnak (ha számolnak egyáltalán...)?
Szerinted mi történik, ha egy 14kg-osra 50kg-ot teszel?

Kíváncsian várom a válaszod.

Mindketten tudjuk, hogy a teherbírás félig-meddig hasraütés-szerű dolog, hiszen nem mindegy, hogy egy kompakt SC tubus vagy egy ugyanolyan tömegű, de hosszú refraktor kerül a mechanikára. Ugye, utóbbinak nagyobb a forgatónyomatéka, ergo jobban beremeg a mechanikán.

Én arra gondoltam, hogy egy Fornax 50 mechanika teherbírását - tudtommal - 50 kg-ig javasolja Sári Pali, azért ez kategóriával nagyobb, mint a Losmandy 14 kg-ja.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.01.15. 20:45

Attila írta:
SzarkaLevente írta:Próbáld meg a kupakot levenni és a tubust lefelé fordítani, hogy a főtükör legyen felül. ...


Miért is?


MDA

Miért ne?

Komolyra fordítva: a főtükör tárolja a legnagyobb hőmennyiséget, azaz, ha az van felül, akkor könnyebben hül, nem az egész tubust "melegíti" lehüléskor. Vagy rosszul gondolom? Ez amolyan városi legenda?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”