Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.07.14. 16:16

Úgy vélem, hogy nagyon túlázás "4-5 példány kipróbálása, míg egy jó akad". Mikor pár éve egy hasonló kérdés merült fel, próba képen elmentem, 3 példányt minden akadékoskodás nélkül kipróbálhattam, abból kettő teljesen megfelelő volt, a harmadiknál emlékezetem szerint a dioptra állító nehezen fogott, de az is működött.
Vagyis nem áll, hogy csak 20-25 százaléka jó.
Az egyetlen kifogásom a Bresser 10x50-nél, hogy a műanyag szemkagyló anyaga gyengébb, ha nem kellő gondossággal kezelik, idővel a műanyag kissé törékennyé válik.
Ami viszont tény: egy jobb minőségű binokli látómezeje azonos alapadatok mellett (pl. 10x50) kissé nagyobb a jó leképezésű látómező! Volt már a kezemben olyan (ismeretlen cég gyártmánya), amelyik a látómező közepén éles képet adott, de a perem közelében már színezett! (De ez nem Bresser volt!). Az idestova 60 éves német "Diestglass" viszont messze a legjobb, csak ma már sehol sem kapható. Megítélésem szerint az általános igényt a Bresser kielégíti Viszont valóban célszerű több példányt kipróbálni. Baj nem lehet belőle. BQ.
Csillag750
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2014.07.14. 17:22

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Csillag750 » 2014.07.14. 17:26

Sziasztok!
Szeretnék a figyelmetekbe ajánlani egy a minap induló csillagászattal foglalkozó facebook csoportot. Bárki csatlakozhat aki a témában szeretné megosztani tapasztalatait Csatlakozni itt tudtok: https://www.facebook.com/groups/519419541522313/
MINDEN ami a csillagászatról szól, teleszkópok, cikkek, aktualitások.
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2014.07.15. 01:41

Pár éve én is hallottam több embertől, hogy a Lidl féle 10x50-es Bresser bino egész jó, ráadásul az ára is igen kecsegtető. Tavaly nyáron volt egy rövid időszak, amikor megint felbukkantak a binoklik és elhatároztam, hogy beballagok a legközelebbibe és kipróbálom személyesen is. A tesztelés annyira jóra sikeredett, hogy beruháztam egy ilyen műszerre potom 4.990 HUF-ért. Csak kettőt próbáltam ki, de mindkettő tökéletes volt szép képpel, nem duplázott, nem színezett. Igényesen volt megmunkálva és kialakítva, javarészt fém és strapabíró műanyag / gumibevonatú házzal. Jártak hozzá porvédő kupakok és egy kis szövet hordtáska is. A doboza is odavonzotta az ember tekintetét a szép sínes fotóival :)
Azóta szinte minden túrára vagy kirándulásra viszem magammal és nagyon megszerettem ezt a műszert. Nappal és a csillagos égen is maximálisan megállja a helyét.

Úgy látszik idén már senkihez sem jön el a Bresser nyári Mikulása, mert nemrég lehetett megint kapni, de ez már valami egészen más volt......ha most találkoztam volna életemben először az adott binoval, akkor biztosan nagyon rossz emlékeket őriznék az első találkozásról. A mostani verzió nagyon alulmarad az előző évihez képest. A ház igénytelen kivitelű lett, a hátsó fókuszáló rész kellemetlen tapintású és mindegyiken lötyögött, a képe silány volt annak a 2-3 példánynak amibe belenéztem kíváncsiságból, s közben az ára is felment 5990-re, ráadásul hordtáska már nem jár hozzá. Egyszóval gagyit csináltak belőle.....

Vigyázni kell az Auriollal is, mert volt szerencsém kipróbálni tavasszal valami 30x - 60x / 60-as spektívet, ami full műanyag volt, ráadásul a nagyon szűk látómező mellé igen rossz képminőség és fókuszáló mechanizmus társult.
Ha abban a helyzetben lennék, hogy első műszeremet szeretném olcsón beszerezni, akkor sem adnék ezekért egy petákot sem.
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
lESI FOTÓS
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:58

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: lESI FOTÓS » 2014.07.15. 07:31

"Mert ami neked nem felelt meg, azt nem dobta ki a szemétbe, hanem visszatette, hogy más, aki nem ért hozzá, megvehesse...
Cipőt a cipőboltból, távcsövet pedig NEM élelmiszerboltból kell vásárolni!"

Ami nekem nem felelt meg azok olyan hibák voltak,mint a szoruló fókuszírozó vagy dioptria állító...
De azt azért tegyük hozzá,hogy 5000Ft-s eszközről beszélünk,amelyet szó nélkül cserélnek!
A másik:mielőtt az első binómat megvettem, sorba jártam Kecskemét optikai szaküzleteit (!) és rengeteg tcs.-t kipróbáltam, (Oly,Nikon,mind neves gyártó terméke),hogy legyen fogalmam,hogy mit is kellene látnom. Ott se tiltakoztak az ellen,hogy kipróbáljam. Elmondhatom,hogy ott is volt (nem is egy),amelyik itt vagy ott szorult.A csúcs az a Nikon volt,amelyik olya mértékben kettőzte a képet,hogy képtelenség volt használni. Megmutattam a szakképzett eladónak,aki egy vállrándítás után visszatette a polcra és adott egy másikat.....Árban nem egy Lidlis cuccról beszélünk.
Ez sem a reklám helye!
Ami még nem elhanyagolható: vegyél egy szuper binót, csak véletlen koppanjon nagyobbat,mint szeretnéd,és rögtön lesz gond ezerrel. Én meg beballagok a zöldségeshez és veszek másikat ,vagy kettőt,hogy a gyerek és az asszony is elvihesse a kirándulásra! :-)

Azért -ha sikerül levetni az előítéleteket- nézz bele egy Lidlibe és szívre tett kézzel mond meg,hogy ez előtt 20 évvel, nem-e a seggünket vertük volta a földhöz örömünkbe,ha ilyen csövünk lehetett volna! :-)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.15. 15:57

Lám-lám nem fenékig tejföl ez akkor. Viszont pl. az a Scopium 10x50 WA 9900Ft-os a makszutov.hu oldalopn, azt meg merjem venni pl. ?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.07.15. 21:12

tobe_ írta:Lám-lám nem fenékig tejföl ez akkor. Viszont pl. az a Scopium 10x50 WA 9900Ft-os a makszutov.hu oldalopn, azt meg merjem venni pl. ?


Scopium Nature Pro 10X50. Lazán veri a sima Scopiumot, fényévnyi különbség van közöttük. Összehasonlítanám egy lidlis binoval szívesen. Igazi öröm vele észlelni, a Tejút csodálatos, az M101 virít benne.
(800 Ft volt Tarjánban, a szombati vásárban.)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.07.16. 01:16

800Ft, hát az nem volt drága. :) Annyit én is kiadnék érte. :) Azért annyi lenne a különbség két azonos méret közt, vagy egyik életlen és azért látszik olyan fényesnek egy gömbhalmaz, még ha a bevonat nem jó az egyiken, azért az a 10% fényerő nem hinném, hogy annyit jelentene, vagy a sok tag miatt ha mind lecsíp egy 10%-ot az ad ki annyi különbséget. Én mivel nem volt a kezemben olyan, meg amolyan sem, nem tudom megítélni, csak elmélkedek. De gondolom, akár egy fényképezőgépre csatlakoztatva is azonos idejű exponálást végezve érdekes lenne egy ilyen összehasonlítás, fényerő, kontraszt, élesség tekintetében.
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.07.23. 20:16

uxamatőr írta:
Üdv Laci!

Szerény véleményem szerint a csillagképeket legjobb egy fénymentes helyen,egy csillagtérkép segítségével szabad szemmel megismerni,azonosítani. Az egyik csillagkép jóval nagyobb mint a másik tehát csak a kisebbek fognak beleférni mondjuk egy 10X50-es binokli 5 fok körüli látómezejébe.Például mondjuk a Nyíl belefér,de a Nagy medve nem fog.

Én a 10X50-est tartom ideálisnak általános használatra.
Mondjuk megkeresni egy két fényesebb objektumot,minden egyes csillagképben egy térkép segítségével,abban jó társ egy binokulár,mert utána egy nagyobb műszerrel már tudod hol keresd az égen.
Ha jól látom van egy 90/900-as refraktorod? A mellé kiváló társ lehet

Üdv:Laci


Végül egy 8x45-ös lett, ennek 8,3 a látószöge, a látómezőnek is ezt írta a legnagyobbnak, mindenesetre használható. :) Az lehet hogy ebben sokall jobban láttam az Androméda galaxist mint a 90/900-assal? Mennyivel kéne jobbnak lennie egy 90/900-as refraktornak a binonál? Legalábbis azt hiszem a refraktorral is megtaláltam, de elég gyenge volt. Binoval sokall jobban betudtam azonosítani hogy haladok egyik csillagról a másikra. A két szem is számíthat, de lehet sokall többet ér minden lencse méretnél hogy a binoval jobban ki mozdultam és ott sötétebb volt és a szemem is jobban hozzászokott.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2014.07.23. 21:10

szalasz87 írta:
uxamatőr írta:
Üdv Laci!

Szerény véleményem szerint a csillagképeket legjobb egy fénymentes helyen,egy csillagtérkép segítségével szabad szemmel megismerni,azonosítani. Az egyik csillagkép jóval nagyobb mint a másik tehát csak a kisebbek fognak beleférni mondjuk egy 10X50-es binokli 5 fok körüli látómezejébe.Például mondjuk a Nyíl belefér,de a Nagy medve nem fog.

Én a 10X50-est tartom ideálisnak általános használatra.
Mondjuk megkeresni egy két fényesebb objektumot,minden egyes csillagképben egy térkép segítségével,abban jó társ egy binokulár,mert utána egy nagyobb műszerrel már tudod hol keresd az égen.
Ha jól látom van egy 90/900-as refraktorod? A mellé kiváló társ lehet

Üdv:Laci


Végül egy 8x45-ös lett, ennek 8,3 a látószöge, a látómezőnek is ezt írta a legnagyobbnak, mindenesetre használható. :) Az lehet hogy ebben sokall jobban láttam az Androméda galaxist mint a 90/900-assal? Mennyivel kéne jobbnak lennie egy 90/900-as refraktornak a binonál? Legalábbis azt hiszem a refraktorral is megtaláltam, de elég gyenge volt. Binoval sokall jobban betudtam azonosítani hogy haladok egyik csillagról a másikra. A két szem is számíthat, de lehet sokall többet ér minden lencse méretnél hogy a binoval jobban ki mozdultam és ott sötétebb volt és a szemem is jobban hozzászokott.


Szia!
A mondás szerint is:" Több szem többet lát." No,de minden vicc nélkül!
Az Androméda galaxist sokszor binóval nézni élvezetesebb ,mint egy 8-9 cm -es lencséssel,főleg kicsit fényszennyezett helyről. Jó égen szabad szemmel is látszik,ha tudod a pontos helyét.Milyen helyről észleltél?
Mekkora nagyítással nézted a 90/900-assal? A 25-ös okulárral a 36x-os nagyítás szerintem már nagy ahhoz,hogy szebb legyen a binokulárban látotthoz. Szóval kisebb nagyítás kellene.
Végül is milyen típusú a binokulár amit vettél? Amúgy jó választásnak tűnik..........
szalasz87
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2013.07.27. 04:23

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: szalasz87 » 2014.07.25. 04:53

Külvárosi, ipartelepes résztől ahol már kevesebb a közvilágítás mentem még ki valamennyit föld úton ilyen mezőgazdasági területen. Kezdem gyanítani egyébként hogy ahol nagy a kukorica ott több a pára... :)

Hát ha jobban belemélyedek gondolkozom egy 32 mm-es plösslön, ennyivel kisebb nagyítás, meg hogy nem sw hozzáadott okulár jelentőset tud dobni fényerőben, vagy csak még kicsit?

A bino Lacerta Explorer, BAK4 prizmás, FMC bevonatja van, ami érdemleges lehet.
"Kiülnék a fehérhabú zöld egek,/fecsegő csillagfellegek / mellé a nyugalom partjára,/ a nem üres űr egy martjára,/szemlélni a világokat,/ mint bokron a virágokat." József Attila
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”