Hold rajzolása

Csillagászati rajzok fóruma
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: bognart » 2009.09.17. 20:07

Két kép:

Gassendi :

Kép

A Gassendi rajzolását mutatja.

Egy hasonló módon készített rajz:

Piccolomini:

Kép

Mindkét rajz digitális technikával készült.
A készítés alapjáúl szabadkézi vázlatok szolgáltak.
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2009.09.17. 20:15

Szia Tamás!

Eszméletlenül jó ez az animáció!

Ggz
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.09.19. 14:12

Tamás!

Nagyon tetszik az animációd!

Hogyan csináltad? Egy ilyet nekem is kellene készítenem a mélyegek rajzolásáról.

Snt
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: bognart » 2009.09.19. 21:14

Szia Gábor !

A rajzolás egyes fázisairól készült képeket egy animált gif szerkesztővel lett összefűzve.
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
csorgitsg
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:10

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: csorgitsg » 2009.09.20. 10:25

Sziasztok!

bognart írta:egy animált gif szerkesztővel

Gábor, ha szeretnél ilyesmivel próbálkozni, át tudok küldeni e-mailen (csak jelezd, milyen címre!) egy erre alkalmas programocskát (kb. 5 mega).
Üdv,
Gábor
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.01.14. 14:53

Kedves holdrajzosok, és többiek!

Mivel lehet jól Holdat rajzolni, ha nem grafit meg fehér ceruzával? Esetleg festeni?
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.14. 16:42

Kirami írta:Kedves holdrajzosok, és többiek!

Mivel lehet jól Holdat rajzolni, ha nem grafit meg fehér ceruzával? Esetleg festeni?

Sokféleképp... :lol: Lásd a valahol másik fórumban linkelt pöttyözős technikájú Fra Mauró-rajzot, ami akár tussal, tollal is lehet, de lehet így vonalkázni is, mintegy rézkarc szerűen. Csinálhatsz éppenséggel linómetszetet is, vagy diorámát mint Rőmer Péter tette. A festés is járható út, a maga sokféleségével (akvarel, olaj, stb.), szóval szerintem bármely a képzőművészetben használatos technika (meg amit még ki tudsz találni nyomhagyásra) bejátszhat a Holdnál, de úgy általában csillagászati rajzolásnál is...

Érdekesség: a legelső kézikönyvben szerepelt az ún. árnyaló-radír módszer is, ami ugyan szintén grafitos technika, de érdekes. Ehhez végy egy grafittal egyenletes középszürkére tónusozott lapot, majd ahol világosabb kell ott radírozz, ne csak erővel, hanem finom nyomkodással, ahol kell ott meg tegyél rá többlet grafitot, szénceruzát, finom tónusokhoz pedig ez a módszer is használja az ujjal, papírzsebkendővel történő elmosást is. Időnként ehhez speciálisan faragott, hegyezett radírokat is használtak, meg gyurmaradírt...

Irány a művészellátó, és már mehetsz is rajzolni! :D
Amcsillüdv: Nyözö
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.01.14. 17:58

Nanu!

Én a legjobban fekete kartonpapírra fehér ceruzával szeretek rajzolni. Ezt a módszert Velkei Szabolcstól lestem el, úgy két éve. Ha kell, fekete filctollal erősítem az árnyékokat. Most már nagyon jó minőségű ceruzákat lehet kapni.

Ggz
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.15. 12:02

Ggz írta:Nanu!

Én a legjobban fekete kartonpapírra fehér ceruzával szeretek rajzolni. Ezt a módszert Velkei Szabolcstól lestem el, úgy két éve. Ha kell, fekete filctollal erősítem az árnyékokat. Most már nagyon jó minőségű ceruzákat lehet kapni.

Ggz


Ez tényleg egy jó módszer, elsősorban a Hold rajzolására. De megfelelő kiegészítéssel (csillagok helyét fehér tussal vagy hibajavítóval kiemelni) mélyégre is használható, ámbátor ott a szkennelt rajzok digitális átfordítása jóval egyszerűbb megoldás.

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.01.15. 12:54

Ggz írta: Én a legjobban fekete kartonpapírra fehér ceruzával szeretek rajzolni. Ezt a módszert Velkei Szabolcstól lestem el, úgy két éve. Ha kell, fekete filctollal erősítem az árnyékokat. Most már nagyon jó minőségű ceruzákat lehet kapni.

GGZ mester, fekete papír alatt mit értesz? A klasszikus fotokartont? Ennek kellemes a felülete: nagyon hasonlit a dipához, jól is fog rajta a ceruza. Persze ez inkább sötétszürke, így az árnyékok tényleg szebben nézhetnek ki tussal, és ettől jól el tud különülni a nem árnyékos sötét tónusvilág. A feketére nyomott színes kartonsor meg emlékeim szerint nem éppen ceruzabarát, bár az már szép mélyfekete.
Fehér ceruzából is van többféle keménységű, mint a grafitokból? Valahogy kedvem szottyant kipróbálni ezt az "eleve inverz" technikát. Nem zavaró, hogy nem látod a papírt? :)

Hagyományos esetben körvonalazni kemény 4H-s ceruzákkal szoktam amúgy épp csak a saját súlyával, tónusozni sokB-s (akár 6B is lehet) a legjobb. Ha nincs sok cerka akkor a Koh-i-noor F jelű ceruzáját imádom (ez a gyártó nekem nagy kedvencem), ez olyan sem nem kemény, sem nem puha -- nagyon jól eltalált középút.

Lehet kapni ún. akvarell-ceruztákat is (színesben is), ami puha, és utólag enyhén nedves ecsettel még elmoshatóak a tónusaik és a papír esetlegesen átütő textúrája. Másik előnye hogy szépen finoman lehet árnyalni vele, és elég vaskos, így éjjel félig dermedt manccsal is kézreáll.
Amcsillüdv: Nyözö
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”