Bolygók és a Nap rajzolása

Csillagászati rajzok fóruma
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.06.27. 10:12

E-Zoli írta:SZiasztok!

Nem tudjátok véletlenül, hogy található-e valahol, vagy létezik-e egyáltalán a Szaturnusz aktulális állására (2012) vonatkozó észlelőlap?
A Bolygó Szakcsoport honlapján sajnos csak korábbi állapotokhoz illeszkedő lapot találtam.
Létezik ilyen?

Köszi
Jó eget!

Zo


Szia!

Találtam egy ilyet, de sajnos Julian dátumot kell megadni.


http://www.nakedeyeplanets.com/saturn.htm

Vagy ez:
http://britastro.org/computing/applets_saturn.html

Esetleg ez:

http://www.astronomylive.com/sites/default/files/imagecache/fullimage/saturn%20rings%20position%201995-2025.JPG
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.27. 14:10

Az linkek alapján és a winjupos számításainak segítségével bátorkodtam csinálni egy Szaturnusz észlelőlapot az aktuális rálátással. Lehetséges ilyet használni, mint észlelési adatlap vagy valamilyen egyéb különleges procedúrán kell átmennie? (ahogy móricka elképzeli :D )

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2012.06.29. 11:44

Sziasztok

Itt van a aktualizált Szaturnusz észlelőlap.
Ezen már az új rovatvezető adatai olvashatóak így elkerülve a kavarodást.

Fogyasszátok egészséggel!

Jó eget!

Zoli
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Astrokukac
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.10.18. 10:02

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: Astrokukac » 2012.07.15. 20:27

Sziasztok!
Hosszú idő után , újra leültem a távcső mellé. Rajzoltam is :D Két Nap (egy Coronados és egy sima) és egy Hold - Jupiter rajz készült.

Üdv, Andor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: Tom » 2014.01.15. 12:29

Lehet érdeklődni technikák felől?

Nagyon tetszenek Bognár Tamás rajzai, (mondhatni a hatására kezdtem foglalkozni a rajzolással), de Rusu Andor naprajzai is lenyűgözőek.

Van valamilyen trükk, amivel a Nap granuláltságát vissza lehet adni, vagy ez csak ügyesség kérdése?
Próbálkoztam különböző rücskös alátétekkel, úgy kenni a grafitot a papírra, de nem igazán lett eredményes.
krivan
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2013.12.17. 08:50

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: krivan » 2014.01.16. 20:27

Tom írta:Lehet érdeklődni technikák felől?


Egy másik fórumon javasolták az "Astronomical Skatching A Step-By-Step Introduction" könyvet. Átfutottam, jónak tűnik. Mondjuk a granuláltságra nem találtam benne technikát, bár az is igaz, csak átfutottam.
Tibor
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: bognart » 2014.01.17. 08:21

Sziasztok !

Örömmel mondom el, mutatom meg a rajzos technikám lényegét. Digitális rajzoláshoz tudom adni az általam, saját szájízem szerint lecsiszolt sablont. :)

Terveim között szerepel a rajzos módszereim leírása lépésről -lépésre, és az, hogyan jutottam el ide és miért pont ide. :)

Kérdés van, írjatok nyugodtan, nyúzzatok! :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.18. 12:39

Üdv!

Nagyon érdekes téma nem csak az hogy az égitestek mit mutatnak meg magukból, hanem az is hogy milyen módszer az amellyel a legjobban dokumentálhatóak vizuálisan ezek a megfigyelések.

Személy szerint sok-sok éven keresztül igyekeztem a tőlem telhető legjobban visszaadni a látványt, és sokszor futottam zsákutcákba is - jelenleg is a látvány legpontosabb megörökítése a cél, de más perspektívából! Ugyanis én is választóvonal elé kerültem amatőrcsillagász pályafutásom során. Az egyik ilyen választóvonal (nem zsákutca!) észlelő és észlelő között az hogy főként művészi vagy kutatói szemmel vizsgálja és örökíti meg azt amit lát.
Akik "művész" megfigyelők lehengerlő rajzokat, fotókat, leírásokat készítenek; a rajztechnikák finomítása, képszerkesztő programok magas szintű ismerete, költői nyelvezet stb. Sokszor annyira élethű és élvezetes a papírra vetett megfigyelés hogy önkéntelenül is magunk előtt látjuk amit ő. Ez nagyon jó! De sokszor elfeledkezünk a másik oldalról!
Ott vannak akik inkább "kutató" szemmel vizsgálják az égboltot. Az ilyen amatőrök rajzai, leírásai felett a nagyközönség - valljuk be - átsiklik, mert nem annyira "látványos", kifinomult mint azok a megfigyelések melyeket az előbbi tábor végez. Ám ha egy-egy ilyen megfigyelő felhalmozott észlelési anyagába, belepillantunk megláthatjuk mik e tábor erősségei; az ilyen észlelők nem csak bele-bele kapnak egy egy észlelési területbe. Nem az a fő céljuk hogy mindenhol otthagyják a "kéznyomukat" egy mindenkit ámulatba ejtő rajzzal, fotóval... ők azok akik hosszú távon is homogén és jól dokumentált észlelési anyagot tudnak felmutatni!
Természetesen a két tulajdonság (művészi tehetség, és kitartó észlelőkedv) "keveredhet" egy egy kivételes tehetségű megfigyelőben, ám erre ritkán látni példát. Inkább a specializálódás jellemző!

Én őszintén megvallom hogy sokáig az első csoportba szerettem volna tartozni; vonzott a NYÍLVÁNOS sikerélmény. Viszont már rájöttem hogy egyrészt nincs meg bennem a művészi tehetség, másrészt rácsodálkoztam a második csoport értékeire; a szorgos, kitartó észlelőmunkára. Bennem sokszor keltett csalódást hogy nem tudtam olyan szép rajzokat készíteni mint a tehetséges rajzolók.
Mindkét oldalnak megvan a létjogosultsága, mert egyik ösztönzi a másikat, viszont jó ha az amatőr idejekorán felismeri hogy neki melyik irányzat úgymond a megfelelő; mert kissé más látásmód kell egyikhez is, másikhoz is.

Viktor

ui: bocs hogy kicsit off voltam de valahogy ezt le kellett írnom :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Cseh Viktor 2014.01.18. 14:52-kor.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2014.01.18. 12:55

Még annyi maradt ki az előző szövegemből hogy szerintem a legjobban áttekinthető megfigyelési anyagot (vizuális megfigyelési anyagról beszélek - az MCSE által rendszeresített észlelőlapokkal lehet létrehozni. Ezt azért írom le mert sokáig én nem ezeket használtam és emiatt a régi észleléseimen gyakran hiányosságokat találtam.
A szabványos észlelőlapok egy mappába lefűzve, még évek múltán is jóleső érzéssel töltik el a megfigyelő csillagász kebelét mikor lapozgatja őket!

Üdv!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Bolygók és a Nap rajzolása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2014.01.18. 18:11

Cseh Viktor írta:Üdv!
Személy szerint sok-sok éven keresztül igyekeztem a tőlem telhető legjobban visszaadni a látványt, és sokszor futottam zsákutcákba is - jelenleg is a látvány legpontosabb megörökítése a cél, de más perspektívából! Ugyanis én is választóvonal elé kerültem amatőrcsillagász pályafutásom során. Az egyik ilyen választóvonal (nem zsákutca!) észlelő és észlelő között az hogy főként művészi vagy kutatói szemmel vizsgálja és örökíti meg azt amit lát.


Viktor!

Nagyon szép dolgokat csinálsz, és ha örömödet leled benne, akkor az nagyon pozitív.
De köze nincs a művészethez, nem is lesz soha, több millió fényév választja el ezeket a rajzokat, és (ez sokaknak nem fog tetszeni) azt kell, hogy mondjam a mély-ég fotókat is a művészettől. Természetesen van köztük naptárba, falra illő művészi színvonalú munka. Nem is érdemes párhuzamot vonni a kettő közé.
Bár a művészet nem határozható meg egzakt módon, és napjainkban a határok teljesen összemosódtak, mindenkinek szíve joga azt tekinteni művészetnek amit akar. De attól még nem biztos, hogy amit annak tekint, az tényleg oda sorolható.
Ezért kerültél zsákutcába. Kezeld a dolgokat a maguk helyén, és készítsd továbbra is a szép, színvonalas rajzaidat.
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”