DSLR vs.CCD asztrofotózás

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.08. 14:41

Nem feltétlen a félmilliós a jó. Ezek is megfelelnek:
http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Imagers-Opticstar.asp?p=0_10_0_50
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.08. 16:53

OFF: Levente, a http://www.makszutov.hu/matrix/ccd oldal szerint Lacerta standalone guider 1 800 Ft?
Rohanok, veszek egyet!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.08. 22:38

Imre írta:Nem feltétlen a félmilliós a jó. Ezek is megfelelnek:
http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Imagers-Opticstar.asp?p=0_10_0_50

Persze. Vannak jóval olcsóbban is "igazi" CCD kamerák, de az általad belinkeltek közül csak a legnagyobbnak a felülete éri el az APS-C méretet. Ez valóban "csak" 350e Ft.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
P.GyörgyAttila
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2011.06.25. 10:30

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: P.GyörgyAttila » 2011.10.09. 08:56

lackó írta:Sziasztok.Még kezdő vagyok és azok véleményére lennék kíváncsi,akik asztrofotózás terén gyakorlottak.Kérdésem:DSLR vagy CCD?Köszönettel:lackó.


Bár a CCD fotózást még csak elméletben ismerem, mégis azon a véleményen vagyok, hogy egy kezdőnek mindenképpen jobb egy középkategóriás CCD. Persze ha különféle tipusú DSLR gépek szanaszét hevernek itt-ott a lakásban, akkor nyilván felesleges a kamera. :) Ha nem ismerném pár éve a DSLR gépeket, biztosan én is CCD-t vettem volna.
A gép átalakítása szinte elkerülhetetlen, nem beszélve arról, hogy a szoftverek és a gép tüzetes ismerete nélkül,biztos hogy az első pár (száz) fotó a kukában végzi. És a kezdeti kudarcok hamar kedvét szegik egy kezdőnek. A DSLR gép használata sokkal nagyobb körültekintést és törődést igényel (tükörakna tisztán tartása, tápellátás, távvezérlés, stb) Nem beszélve a tartozékok megfelelő ismeretéről és használatáról. És mindezt "alaphangon" 200 ezerért, ha az ember új gépet szeretne.
A DSLR fotózás nagyon összetett témakör, külön "szakma". Egy kezdőnek éppen elég "megbírkózni" a távcső megfelelő kezelésével, és az égbolt megismerésével. A CCD valamivel egyszerűbb, nem beszélve arról, hogy a beruházás kevésbé terheli a pénztárcát. Hamarabb lesz sikerélmény egy olcsóbb CCD-vel, mint egy drága érzékeny DSLR géppel.
Ezért én egy kezdő számára a CCD-re voksolék.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.09. 13:23

Nekem teljesen más a véleményem, úgy látom nem annyira triviális a téma, mint sejtettem.

Egy belépőkategóriás DSLR gép (Canon EOS 1000D) kb 100e Ft-ba kerül. Kezdő szinten senkinek nem szoktam javasolni a szűrő cseréjét, enélkül is nagyon jól lehet boldogulni. Annyi mindent meg kell tanulni (fókuszálás, vezetés, képfeldolgozás) mire az ember úgy érzi ez elengedhetetlen a továbblépéshez. Ha esetleg elmegy a kedve az egésztől, akkor van egy jól használható DSLR kamerája. (Átalakitást követően nem annyira triviális a használata polgári célra.) Átalakitással együtt legyen mondjuk 150e Ft a kamera.

Ebben a kategóriában az "igazi" CCD kamerák közül a Meade DSI II, esetleg az Opticstar DS-336 jöhet szóba. Ezek érzékelőjének mérete 5.59mm x 4.68mm ill. 8.10mm x 6.64mm pixel szemben a Canon EOS 1000D 22.2 x 14.8 mm-es érzékelőjével. Látható, hogy a Canon EOS 6x-9x nagyobb égterületet képez le. Nagyon nem mindegy!

"szoftverek és a gép tüzetes ismerete nélkül,biztos hogy az első pár (száz) fotó a kukában végzi."
Nem igazán értem mire gondolsz, ez mind a DSLR mind a CCD kamerákra is igaz.

Tápellátás: a Canon 1000D-m akkuja kibir egy éjszakát (kb 5 óra) igaz, csak 10 fokban próbáltam. Van rá lehetőség, hogy külső tápról, akkuról próbálgassa az ember. CCD kamerák egyes esetben USB portról üzemeltethetőek (ld Meade DSI), azonban érdemes megjegyezni, a komolyabbak 220V-os hálózatot igényelnek ami plusz macera (már a fenti Opticstar kamera is).

Hűtés terén valóban hátrányban vannak a DSLR gépek. Több képkocka elkészítésével azonban ez egész jól kezelhető.

Ha valaki beleveti magát a sűrűjébe és mondjuk nem RGB hullámhosszakon kiván fotózni, akkor valóban egy mono CCD kamerának nincs párja. Ezek közül a legolcsóbb a DSI Pro II, bár a chipje nagyon kicsi. Ha komolyabb kamerát vesz az ember, akkor máris az 500e Ft körüli árakról beszélünk.

Összességében kezdő szinten (vagy ha a kamerára kb 200e Ft-nál kevesebbet szánunk) túl sok érvet nem tudok felhozni az igazi CCD kamerák mellett.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.09. 13:28

Mindig úgy éreztem, hogy ezek a a Meade DSI-k csak drága játékszerek.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.09. 14:03

SzZoli írta:Mindig úgy éreztem, hogy ezek a a Meade DSI-k csak drága játékszerek.


Az asztrofotózás önmagában egy igen drága szórakozás. :)
Szerintem a DSI-knek is van helyük a palettán. Ugyanerre a CCD-re más gyártók is építenek relatíve olcsó kamerákat. Ha nem lenne rá kereslet, akkor nem tennék.

Ha nem akarsz 10 fokos látómezőt (l.: nem csak az M31 van az égen), akkor igen jó észlelési programokat lehet építeni egy kis méretű, de a Canonokhoz képest jelentősebb jobb kvantumhatásfokú kamerára is. A majd' kétszer jobb QE és a 16 bites A/D-konverter miatt én meggondolnám egy ilyen Sony EXVIEW-ra alapuló Meade, vagy Atik játékszer beszerzését egy DSLR helyett. De ez persze az én egyéni perverzióm. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.09. 16:45

csakb írta:Ha nem akarsz 10 fokos látómezőt (l.: nem csak az M31 van az égen), akkor igen jó észlelési programokat lehet építeni egy kis méretű, de a Canonokhoz képest jelentősebb jobb kvantumhatásfokú kamerára is.

Akiket fotózni látok, mind a mélyegekre mennek. Ahhoz azért jobb kisujjkörömnyinél nagyobb chipméret. Bolygózni leginkább sorozatfelvételekkel (webcam, hasonlók) szoktak. Kerestem itt olyanokat, aki CCD-vel csinál astrofotometriát, de nem találtam. (Szóljon, ha van, engem is érdekelne).
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.09. 19:28

SzZoli írta:Akiket fotózni látok, mind a mélyegekre mennek. Ahhoz azért jobb kisujjkörömnyinél nagyobb chipméret. Bolygózni leginkább sorozatfelvételekkel (webcam, hasonlók) szoktak.


Én meg egy olyan korban nőttem fel, amiben nem hogy kisujjkörömnyi, de negyedakkora chipméretnek is örültek. :)
Kompakt galaxisokhoz, planetáris ködökhöz szerintem kifejezetten felesleges a nagy szenzorméret.
Pl. Kereszty Zsolt igen komoly mélyeges és fotometria észlelőmunkát végzett kisujjkörömnyi szenzorral, vagy említhetem Berkó Ernőt, aki a mikroszkopikus szenzorú AmaKammal fedezte fel az SN 1999by-t, valamint ezres nagyságrendben mérte ki kettőscsillagok paramétereit, és ezek a mérések be is kerültek a WDS-be. Ezek persze túlmutatnak a szép képek készítésén.

SzZoli írta:Kerestem itt olyanokat, aki CCD-vel csinál astrofotometriát, de nem találtam. (Szóljon, ha van, engem is érdekelne).


Perpillanat nem fotometriát, hanem spektroszkópiát csinálok CCD-vel, de akár fotometrálhatnék is megint. Mi érdekel? :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.09. 19:49

SzZoli írta:Kerestem itt olyanokat, aki CCD-vel csinál astrofotometriát, de nem találtam. (Szóljon, ha van, engem is érdekelne).


Egyébként ha rákeresek itt a tagok között a fotometriára, mint észlelési módra, akkor viccesen sok találatot kapok:

http://www.csillagvaros.hu/index.php/ke ... ancesearch

:)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”