Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.05.03. 09:38

mpt írta:Lenyegeben a vetitesre (projekciora) hasznalt okular pontos fokusza lenyegtelen, ennek a tavolsaga az erdekes a tavcso fokuszsikjatol es a fenykepezogep szenzoratol:

Ha vizuálisan nézelődök, akkor az okulár pont olyan távol van a fókuszsíktól mint a fókusza ha éles képet szeretnék. Jól értem, hogy projekció esetén magának az okulárnak nem kell fókuszban lenni?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.05.03. 11:18

SzarkaLevente írta:Ha vizuálisan nézelődök, akkor az okulár pont olyan távol van a fókuszsíktól mint a fókusza ha éles képet szeretnék. Jól értem, hogy projekció esetén magának az okulárnak nem kell fókuszban lenni?


Igen, eppen hogy a fokusztol tavolabb kell lennie. Tkp. ugy mukodik, mint egy kis tavcso, ami a muszerem altal adott kepre van fokuszalva. Gondoljunk az egyszeru domboru lencse lekepezesi torvenyeire: a ketszeres fokuszban levo targyat ketszeres fokuszba kepezi le (1x "nagyitas"). Ha a targy tavolsagat csokkentem a ketszeres fokuszrol haladva az egyszeres fele, akkor a kep egyre tavolabb kerul, az egyszeres fokuszt elerve a vegtelenbe (ekkor pont egy forditott tavcsovunk van).
Persze bonyolitja a dolgot, hogy az okularok nem egytagu lencsek, tehat hogy epp hol van a fokuszsikjuk, azt esetleg probalkozassal lehet kideriteni, vagy az adatlapbol lehet kinezni.

--mpt
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.06.07. 13:59

Üdv!

Mások számára talán egyszerű kérdésre szeretnék választ kapni.
Egy (iso 800) 10X30sec expo-ból összeállított kép kevesebb információt tartalmaz mint egy (iso 800) 300sec expo-ból álló?
Logikusan végig gondolva, a galaxisok, ködök nem minden fénye látható 30sec idő alatt. Minél hosszabb az expo, annál részletgazdagabb képet kapunk.
Tehát elvileg felesleges lenne 30sec expo-ból egy bizonyos képmennyiségnél többet készíteni?

Előre is köszönöm a választ!
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.06.11. 15:16

Esetleg valaki megtudná válaszolni a kérdésem?
Köszönöm szépen!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.06.11. 15:31

tubi írta:Üdv!

Mások számára talán egyszerű kérdésre szeretnék választ kapni.
Egy (iso 800) 10X30sec expo-ból összeállított kép kevesebb információt tartalmaz mint egy (iso 800) 300sec expo-ból álló?
Logikusan végig gondolva, a galaxisok, ködök nem minden fénye látható 30sec idő alatt. Minél hosszabb az expo, annál részletgazdagabb képet kapunk.
Tehát elvileg felesleges lenne 30sec expo-ból egy bizonyos képmennyiségnél többet készíteni?

Előre is köszönöm a választ!

"Egy (iso 800) 10X30sec expo-ból összeállított kép kevesebb információt tartalmaz mint egy (iso 800) 300sec expo-ból álló? "
Igen.

"Tehát elvileg felesleges lenne 30sec expo-ból egy bizonyos képmennyiségnél többet készíteni?"
Elméletileg nem, gyakorlatilag igen. A képek darabszámának növelésével párhuzamosan csökken a zaj a képfeldolgozás során, viszont egy idő után ez már olyan kis mértékű lesz, hogy nem éri meg vele foglalkozni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tubi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.04.13. 23:19

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: tubi » 2015.06.11. 22:14

köszönöm a választ! Gyúrnom kell még a hosszabb expo-ra. :P
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.09.13. 18:29

Sziasztok!

Felmerült bennem egy sanda gyanú, még mindig a pólusra állás kapcsán. Lehet, hogy hüjeség amit most leírok, de kérlek erősítsetek / vagy cáfoljatok meg!

Utána olvastam most ismét a tökéletes pólusra állásnak, mert még mindig gondjaim vannak vele (fél, 1 perces max expó). Ahogy a doksit nézegettem, feltűnt, hogy valami nem stimmel azzal a Polaris-szal. Összevetettem hát a Stellariummal, és belenéztem a biztonság kedvéért mégegyszer a pólustávcsövembe: és jól emlékeztem: a Polaris az Északi Pólus pont másik oldalán van a valóságban, mint ahogy a pólustávcső jelöli!!!

Hogyan jelöli a Stellarium (és minden egyéb dokumentum?)
Kép

Jól látszik, hogy per pillanat (szept.13) a Polaris jobbra, és kicsit lefele van az északi pólushoz képest. De mindenképpen a Cassiopeia felé! Tehát a valós északi sarkpont a Polarishoz képest Göncöl felé esik.

Nézzük most meg a pólustávcső által adott segédképet:
Kép

Itt azt mutatja, hogy a Polaris a Göncöl és az északi sarkpont között van! Azaz az északi sarkpont a Cassiopeia felé esik!
Én eddig úgy csináltam, hogy beforgattam a pólustávcsövet, hogy a Göncöl úgy álljon benne, mint a valóságban. Ezután a két tengelyállíró csavarral bejátszottam a Polarist a pólustávcső által bekarikázott "Polaris" karikába. Rosszul csináltam? Nekem igy volt triviális. De ha jól értelmezem, ez akkor hibás, mert a Polaris nem az északi sarkponttól balra van, hanem JOBBRA!! Tehát pont a másik oldalon kellene, hogy legyen!
Lehet, hogy emiatt csúszik ki mindig a képből nekem minden objektum 30-60 mp elteltével? Help! :roll:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.09.13. 20:52

Andie írta:... Help!


A pólustávcső rajzolata megtévesztő.

Mivel a pólustávcső is Kepler típusú távcső, ezért megfordítja a képet; azaz a Polaris beállításánál erre tekintettel kell lenni.
Ugyanakkor a hozzávetőleges tájoláshoz bejelölt csillagképeket - az aktuális csillagidőnek megfelelően - a valódi irányokban (egyenes állásban) mutatja a pólushoz képest.

Ennyi a "trükk".

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.09.13. 21:10

Köszi Attila!
Tehát akkor semmi csalás nincs a dologban, úgy kell csinálni, ahogy eddig is? Beforgatom úgy, hogy a Göncöl pont úgy álljon mint a valóságban, majd bejátszom a kis "Polaris" nevü karikába a Sarkcsillagot, azt kész?
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.09.14. 07:36

Ezzel a szállemezzel biztos jobb beállítást érnél el, mert a gyári az nagyon régi Polaris helyzetet mutat.
http://www.makszutov.hu/termek/precessz ... -szallemez
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”