Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2020.06.14. 21:53

Attila

Koszonom a linket,olvasni foggom es koszonom a reszleteket !

kazi

Gratulalok , gyonyoru eredmeny !
A Delta Cyg nalam a 125mm-es F/6.9 Newton reflektor a leg kiseb tavcso melyikel sikerult felbontani.
Ugy sem volt konyu.
A dan Thomas Jensen egy 63 mm-es Telementor refraktoral felbontota.

Mircea
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2020.06.14. 22:19

Ez annyira reménytelen eset, hogy nincs olyan pszichiáter aki segíteni tudna.
Csatlakozva az előttem szólóhoz, ezzel befejezem a fórum látogatását, sajnálom, hogy a műszaki érzékkel fordítottan arányos képességek agyonvágják a fórum légkörét. Sokadik alkalommal ment ki a biztosíték, most végleg. Felnőttnek látszó emberek kamaszos ceruzaméricskélése borzasztóan infantilis vetélkedése nem a csillagászat szeretetéről szól. Folyamatosan vitatkozni bárhol lehet, önjelölt zsenizni, hódolózni, ekézni, gyalulni, flexelni, páros lábbal beleszállni, bárhol lehet, miért egy pici csoport tagjai között kell? Akinek ez erről szól, annak további jó megmondást kívánok és javaslom az alkalomszerű kék tabletta fogyasztását, a frusztrációkon is nagyon sokat tud segíteni.
MDA, Vizi Péter, Imre, gyuri17, Mozdonyos, ********, Mircea, Lovász András, elnézést kérek amiért ilyet rittyentettem ide, de ez már régóta érett. Minden jót nektek, jó egészséget és további sok örömet kívánok szeretett életformátokhoz.
Johannes Brahms a pokróc durvaságú és szókimondó zeneszerző szavaival búcsúzom miután este egy társaságtól búcsúzott;
- És elnézést kérek ha valakit nem bántottam volna meg.

********: Tüsi által szerkesztve, kérésre.
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.06.14. 23:41

Mircea írta:
2020.06.14. 21:53
kazi

Gratulalok , gyonyoru eredmeny !
A Delta Cyg nalam a 125mm-es F/6.9 Newton reflektor a leg kiseb tavcso melyikel sikerult felbontani.
Ugy sem volt konyu.
A dan Thomas Jensen egy 63 mm-es Telementor refraktoral felbontota.

Mircea
Szia, Mircea!

Köszi! Találtam is egy topikot a CN-on ahol írja is:
https://www.cloudynights.com/topic/6766 ... try9655099
Sőt itt még valaki azt írja, 50-esre maszkolt refraktorral is sikerült észlelni és itt már az első diffr gyűrűn belül volt a kísérő.
Van egy C6 SC-m is, legközelebb azzal is megnézem, hogy néz ki.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.06.15. 01:45

Attila írta:
2020.06.13. 07:19
Most teljesen összetörtem, a koronámmal együtt... :oops: :cry:
nemecsek lettem. :?


MDA

u.i.: egyébiránt - csak érdekességképpen - még mindig nem bírtál egyetlen építő hozzászólást kiizzadni magadból, a legelső bejelentkezésed óta... Olvasd vissza: csak a kötekedés a célod, mások minősítése, és a feszültség generálása. Nincs egy pszichiáter kolléga a közeledben?
Így van mádai! Én észlelek, te meg okoskodsz itt bmeg! Mit építsek itt mindaddig, amíg te osztod az észt a kezdő amatőrcsillagászoknak?! A kva fejlett csillagdádhoz vizuális észlelési tapasztalat is kellene. Visszaolvastam. Volt, akit dícsértem, téged, sziriuszbéhuszárt, és Sánta Gábort nem. Ennyi. Van pszichiáter kolléga, de őszinteség ellen jelenleg nem tudok mit szedni. Sajnálom, ha nem tetszik
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.06.15. 01:58

Ulpius Tamás írta:
2020.06.14. 22:19
Ez annyira reménytelen eset, hogy nincs olyan pszichiáter aki segíteni tudna.
Csatlakozva az előttem szólóhoz, ezzel befejezem a fórum látogatását, sajnálom, hogy a műszaki érzékkel fordítottan arányos képességek agyonvágják a fórum légkörét. Sokadik alkalommal ment ki a biztosíték, most végleg. Felnőttnek látszó emberek kamaszos ceruzaméricskélése borzasztóan infantilis vetélkedése nem a csillagászat szeretetéről szól. Folyamatosan vitatkozni bárhol lehet, önjelölt zsenizni, hódolózni, ekézni, gyalulni, flexelni, páros lábbal beleszállni, bárhol lehet, miért egy pici csoport tagjai között kell? Akinek ez erről szól, annak további jó megmondást kívánok és javaslom az alkalomszerű kék tabletta fogyasztását, a frusztrációkon is nagyon sokat tud segíteni.
MDA, Vizi Péter, Imre, gyuri17, Mozdonyos, Maczó András, Mircea, Lovász András, elnézést kérek amiért ilyet rittyentettem ide, de ez már régóta érett. Minden jót nektek, jó egészséget és további sok örömet kívánok szeretett életformátokhoz.
Johannes Brahms a pokróc durvaságú és szókimondó zeneszerző szavaival búcsúzom miután este egy társaságtól búcsúzott;
- És elnézést kérek ha valakit nem bántottam volna meg.
:-)))))) Ezt a kilépőt bmeg! Te meg ki vagy kis árva lédús galambom? Néztél már valaha távcsőbe, hogy értelmezzz egy olyan vitát, ami konkrét amatőrcsillagászati észlelésekről szól??? Ha nem, akkor hallgass, és szopogasd a rózsaszín nyuszidat a kék tabletta helyett! Nekem te ne magyarázz a Csillagászat szeretetéről, te Brahms-kedvelő, kis ceruzaelméjű! Bocsánatot kérek a csillagászathoz értő olvasóktól, de ez a világ, ahol minden nyikhaj minden téren véleményt nyilváníthat, számomra értelmezhetetlen!
Arcturus
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2009.09.16. 14:38

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Arcturus » 2020.06.15. 02:05

Arcturus írta:
2020.06.15. 01:45
Attila írta:
2020.06.13. 07:19
Most teljesen összetörtem, a koronámmal együtt... :oops: :cry:
nemecsek lettem. :?


MDA

u.i.: egyébiránt - csak érdekességképpen - még mindig nem bírtál egyetlen építő hozzászólást kiizzadni magadból, a legelső bejelentkezésed óta... Olvasd vissza: csak a kötekedés a célod, mások minősítése, és a feszültség generálása. Nincs egy pszichiáter kolléga a közeledben?
Így van mádai! Én észlelek, te meg okoskodsz itt bmeg! Mit építsek itt mindaddig, amíg te osztod az észt a kezdő amatőrcsillagászoknak?! A kva fejlett csillagdádhoz vizuális észlelési tapasztalat is kellene. Visszaolvastam. Volt, akit dícsértem, téged, sziriuszbéhuszárt, és Sánta Gábort nem. Ennyi. Van pszichiáter kolléga, de őszinteség ellen jelenleg nem tudok mit szedni. Sajnálom, ha nem tetszik
Ha elfogadod, a következő hozzászólásom a mérőokulár helyes használata lesz, ha a hozzáértő - nem rózsaszín - közösség tagjai kívánják...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.15. 08:53

Mircea írta:
2020.06.14. 21:53
A Delta Cyg nalam a 125mm-es F/6.9 Newton reflektor a leg kiseb tavcso melyikel sikerult felbontani.
Ugy sem volt konyu.
A dan Thomas Jensen egy 63 mm-es Telementor refraktoral felbontota.

Mircea
Mostanában kíváncsiságból több objektumot is megnézek a 9 cm-esre maszkolt newtonommal, hogy vajon mire képes egy kisebb nyílású, jó optika. Az Izar kettőse könnyű célpontnak bizonyult: szépen jött az Airy-korongnyi rés. A Delta Cyg azonban keményebb diónak bizonyult a nagyobb fényességkülönbség miatt, ugyanakkor ez éppen az az átmérő, amikor egy ilyen szeparációjú kettős halvány kísérője nem diffrakciós gyűrűre, hanem az első és második közötti "minimumra" esik, ami segíti az észlelését. Tehát összejött végül a dolog; 120x-os nagyítást használtam mindkét esetben.

Észlelte valaki hasonló átmérővel az utóbbi kettőst?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.06.15. 09:18

kazi írta:
2020.06.14. 23:41
Mircea írta:
2020.06.14. 21:53
kazi

Gratulalok , gyonyoru eredmeny !
A Delta Cyg nalam a 125mm-es F/6.9 Newton reflektor a leg kiseb tavcso melyikel sikerult felbontani.
Ugy sem volt konyu.
A dan Thomas Jensen egy 63 mm-es Telementor refraktoral felbontota.

Mircea
...Sőt itt még valaki azt írja, 50-esre maszkolt refraktorral is sikerült észlelni és itt már az első diffr gyűrűn belül volt a kísérő.
Van egy C6 SC-m is, legközelebb azzal is megnézem, hogy néz ki.
Én még nem próbáltam 5 centis nyílással, csak az Izar-t: annál a 2 Airy-korong majdnem össze volt nőve. A túlzásba vitt nagyítással (5D :mrgreen: ) alig látszott a halványabb társ. Mivel a Delta Cyg kísérője még halványabb, a nagyítást nyilván csökkenteni kell, de el tudom képzelni, hogy meg lehet találni a kényes egyensúlyt a fénymennyiség-nagyítás terén...

Legközelebb próbálkozni fogok vele. :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.15. 09:35

Arcturus írta:
2020.06.15. 02:05
Arcturus írta:
2020.06.15. 01:45
Attila írta:
2020.06.13. 07:19
Most teljesen összetörtem, a koronámmal együtt... :oops: :cry:
nemecsek lettem. :?


MDA

u.i.: egyébiránt - csak érdekességképpen - még mindig nem bírtál egyetlen építő hozzászólást kiizzadni magadból, a legelső bejelentkezésed óta... Olvasd vissza: csak a kötekedés a célod, mások minősítése, és a feszültség generálása. Nincs egy pszichiáter kolléga a közeledben?
Így van mádai! Én észlelek, te meg okoskodsz itt bmeg! Mit építsek itt mindaddig, amíg te osztod az észt a kezdő amatőrcsillagászoknak?! A kva fejlett csillagdádhoz vizuális észlelési tapasztalat is kellene. Visszaolvastam. Volt, akit dícsértem, téged, sziriuszbéhuszárt, és Sánta Gábort nem. Ennyi. Van pszichiáter kolléga, de őszinteség ellen jelenleg nem tudok mit szedni. Sajnálom, ha nem tetszik
Ha elfogadod, a következő hozzászólásom a mérőokulár helyes használata lesz, ha a hozzáértő - nem rózsaszín - közösség tagjai kívánják...
Kérlek benneteket, a továbbiakban ne reagáljatok ezen elmebeteg "tagtársunk" semmilyen bejegyzésére.
Ez lehet az egyedüli ellenszer, ha már nincs moderáció.
Még csak az kellene, hogy ő ossza az észt közöttünk.
Itt a pszichiáter nem segít, ez már tajgetoszi eset. (Ilyenek lennének a doktorok...?)
(Ez az ember vagy kopasz, vagy kicsi a farka, esetleg mindkettő, ezért ilyen flusztrált. Én kopasz vagyok, de nem mennék ilyen mélységekbe, igaz, nem vagyok doktor.)
Bocsánat, ha sértő voltam, de felháborít, mit megenged magának, már lassan mindent szétbarmol.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.06.15. 10:51

Lovász András írta:
2020.06.15. 09:18
kazi írta:
2020.06.14. 23:41
Mircea írta:
2020.06.14. 21:53
kazi

Gratulalok , gyonyoru eredmeny !
A Delta Cyg nalam a 125mm-es F/6.9 Newton reflektor a leg kiseb tavcso melyikel sikerult felbontani.
Ugy sem volt konyu.
A dan Thomas Jensen egy 63 mm-es Telementor refraktoral felbontota.

Mircea
...Sőt itt még valaki azt írja, 50-esre maszkolt refraktorral is sikerült észlelni és itt már az első diffr gyűrűn belül volt a kísérő.
Van egy C6 SC-m is, legközelebb azzal is megnézem, hogy néz ki.
Én még nem próbáltam 5 centis nyílással, csak az Izar-t: annál a 2 Airy-korong majdnem össze volt nőve. A túlzásba vitt nagyítással (5D :mrgreen: ) alig látszott a halványabb társ. Mivel a Delta Cyg kísérője még halványabb, a nagyítást nyilván csökkenteni kell, de el tudom képzelni, hogy meg lehet találni a kényes egyensúlyt a fénymennyiség-nagyítás terén...

Legközelebb próbálkozni fogok vele. :P
Hát igen, ez sokkal nehezebb, mint az Izar. De az Izar jó bemelegítés hozzá.
Kiv vagyok.Én lusta vagyok 50-es maszkot csinálni. :D
Ha 50-essel elcsíped, Szabolcs megöl, azt tudod. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”