Kedvenc kettőscsillagom

Kettőscsillag észlelők fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.05. 13:25

Sziasztok!

Az én kedvencem a Gamma Leonis, mivel erős aranysárga fényével olyan, mint két aranygolyó. Rendkívül látványos.

És a tiétek? Miért épp az?

snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.05. 14:16

Sziasztok. Tudom hogy nem valami különc az én kedvencem, és mindenki ismeri, de én ezt szeretem: Epsilon Lyrae. Látványos négyes csillag, nagyítások kellenek hozzá, kényelmesen szorosak, nem kell erőltetni a szemet hogy szétválasszuk. És már 30x-os nagyítással láttam hogy kettős! Na jó...kissé elnyújtott volt a látott csillag.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.05. 15:26

Gamma And.
Fényes, tág, és nagyon szép kontrasztos.
Ez volt az egyik legelső objektum, amit távcsővel észleltem.
90/900 refraktor
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2009.12.05. 17:52

Sziasztok!
Az én kedvenc kettős csillagom az a Lyrae csillagképben található. Az egy vörös óriás és egy kékesfehér csillag alkotja. Nekem azért ez a kedvencem mert ezt a kettős csillagot láttam először távcsövön, és annyira a szívemhez nőt. De minden csillag a kedvencem. :)
üdv: Kati
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.12.05. 22:29

Nagyion szeretem az alfa-2 Canum Venaticorumot, magayarul Cor Caroli, jó tág az én kis keetyerém is szétdobja, színes is, és bemutatásnál a laikus is könnyen felismeri A másik a Sirius, mivel 1950-ben sikerült, minden lehurrogás ellenére észrevenni a kísérőt (19 cm-essel), pedig periasztronban volt. De ha a Sziriuszt kivittem a látómezőből, csak megláttam. BQ.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.07. 18:23

Pollux írta:Az én kedvenc kettős csillagom az a Lyrae csillagképben található. Az egy vörös óriás és egy kékesfehér csillag alkotja. Nekem azért ez a kedvencem mert ezt a kettős csillagot láttam először távcsövön, és annyira a szívemhez nőt.

Hmmm. Lyraban? Ez melyik kettős lenne? A Lyra elbizonytalanít, mert amúgy az Albireora gondoltam volna a szövegből.

Nekem sok kedbvencem van, nagyrészt leírtátok már. De csodaszép még a Rigel is a maga gigászi fényességkülönbségével... És meglepett, hogy a Béta Cygni alias Albireo nem volt a listán, se a Castor. :)
Amcsillüdv: Nyözö
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.12.07. 20:11

A Rigel tényleg nagyszerű, kedvenc. :) A sigmaORI az nagyon becsapós, mert nekem a 4. (x.) csillaga nagyon nehezen jött - de szeretem, de ott van a betaMON 3 szinte egyforma erejű és színű éke, no meg az iotaCASS finomsága. Persze a trapezium is ott van a szeren, néggyel-hattal, nem tudom, de fantasztikus a ködben. (nem is értem miért nem fotózzák azt a "csupán" kb. 10 csillagot)

sp.
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2009.12.07. 20:30

Nekem a kedvenc kettőscsillagom, - nehéz választani, - talán az Alfa Sco, - Antares.
A 25 cm-es optikával is nehéz meglátni a társát a földi légkör mozgása miatt. Idén talán egyszer ha
láttam a társat, nem volt egyértelmű látvány. Múlt évben többször is határozottan ott volt
az Antares mellett.
Nagyon szeretem a BU 533-at a Per-ben. 1,1"-es egyenlő fényes csillagokból áll, jó teszt csillag
10 cm feletti csöveknek, könnyű helyen is van.
Kedvenc még a Pí Aql, Zéta Boo, STF 1126 CMi, Zéta Aqr, és még tudnám folytatni a sort.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.07. 21:56

És binoklival melyikeket szeretitek legjobban?

Én mostanában (még a nyáron :( ) csak binoklival kettősöztem és szeretem felmérni a határt e műszerrel.
Szeretem a nü Dra-t, a mü Boo-t, Albireo is megy 5 centivel, de a binoklis kedvencem a dzéta Lyr.
90/900 refraktor
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Kedvenc kettőscsillagom

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2009.12.07. 22:53

Sziasztok,

Érdekes téma, egy kis déli féltekei ízt hadd csempésszek bele: az alfa Cen a kedvencem, bár innentől ritkán fogom látni. Képzeljetek egy egy Arcturust és egy Antarest, egymástól kb. 9 ívmásodpercre: bármilyen távcsőben kiszúrja az ember szemét két ilyen fényes csillag ilyen közel... Aztán az alfa Cru is nagyon jó, szép kék csillagok szoros párja.

De egyébként kettősészlelő múltam legkedvesebb emléke azon estéhez fűződik, amikor Székely Péter, akkor éppen mélyeges rovatvezér társaságában elindultunk az Aql-tól a Cetig a Pleione csillagatlasz segítségével és felkerestük egy szép szeptemberi sydney-i estén az összes csillagot, amit a Pleione kettősnek jelölt. Az észleléshez 20 cm-es Dobsont használtunk, a seeing elég jó volt, s kb. 2 óra alatt legalább 20 nagyon szép égi "autóreflektort" kerestünk fel. Néhány felbontatlan maradt, de legtöbb nagyon szép kis párocska volt, igaz, pontos beazonosítás nélkül. Egy jó atlasszal jó mulatság felkeresni az éppen látszó kettősöket.

Ksl
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”