Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.11. 20:14

Sziasztok!

Nagyon köszönöm mindenkinek a válaszokat ismét.
Sajnos azóta nem sikerült kijutnom kettőst nézni, mert elég rossz az idő napok óta.
Viszont belebújtam néhány katalógusba és kinyomtattam magamnak két listát, ami a 1,5" és 30" közötti szögtávolságú kettősöket tartalmazza. Ez elég jó kiindulási alap lesz és majd Vizi Péter atlaszát használom még, mert abban ajánlások is vannak.
Most már legalább értem nagyjából mit kell látnom a távcsőben és nektek hála kaptam egy kis képet a szoros-nem szoros kettősökről is.

Már csak egy mérőokulár kell (nagyon megtetszett az ötlet hogy legyen egy ilyenem, nem csak kettősökre lenne jó, Holdkráterekre, Napfoltokra, vagy bármire), majd kérek a Jézuskától karácsonyra, mert nagyon drága :mrgreen:

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.12. 23:25

Sziasztok!

Amint lett egy kis egem, kiszabadultam nézelődni. Sajnos a Hold fénye eléggé megnehezítette a dolgomat, de azért sikerült észlelnem egy hármas kettőst ha minden igaz :)
Remélem az adatokat is pontosan adtam meg.

2011-05-12_Theta-Virgis-ABC.jpg


hanee
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.12. 23:42

hanee írta:Sziasztok!

Amint lett egy kis egem, kiszabadultam nézelődni. Sajnos a Hold fénye eléggé megnehezítette a dolgomat, de azért sikerült észlelnem egy hármas kettőst ha minden igaz :)
Remélem az adatokat is pontosan adtam meg.

hanee


A pozíciószögek mindkét esetben alulbecsültek, ami nem rossz. Meg még annyit tennék hozzá, hogy a hármas kettős kicsit furán hangzik, ilyenkor én triót szoktam mondani.

További sikeres kettősözést kívánok!
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.13. 04:17

hanee írta:Sziasztok!

Amint lett egy kis egem, kiszabadultam nézelődni. Sajnos a Hold fénye eléggé megnehezítette a dolgomat, de azért sikerült észlelnem egy hármas kettőst ha minden igaz :)
Remélem az adatokat is pontosan adtam meg.

hanee


Szép lett a rajz, utólagos engedelmeddel hozzátettem az éppen feldolgozás alatt lévő észlelésekhez.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.13. 04:20

tobe írta:Tegnap nagyon jó volt, ahogy észleletem a gamma Leonist, pont abban az időben egy meteor szaladt át a képmezőn, vagy műhold, ki tudja, fényessége olyasmi volt, mint a csillagoknak, amit néztem a kettőst. Az ilyen azért nem túl gyakori eset gondolom. Meg ekkora nagyításban, mert 175-szörösben néztem, a diffrakciós gyűrűket is, hogyan izegnek-mozognak.


Kedves Béla!

Ahogy Gyuri is említette, ez elég gyakran meg szokott történni. Az első észleléseimet binokulárral végeztem és akkor csak lestem, hogy micsoda forgalom van az égen. Bizony-bizony néha voltak gyorshajtók, de ráfaragtak, mert elégtek a légkörben.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.05.13. 08:45

Nekem tegnap nagyon rossz egem volt. Vékony fátyolfelhő az egész égbolton+Hold=kaki. Szerintem most egy ideig amíg nem közelít az utolsó negyed ideje, addig nem lesz kettős észlelés, mert ha megnézzük az észlelőprogramomat, akkor kiderül hogy csupa 11-12 magnis kettősöket fogok észlelni, amihez nem jön jól a hold. Nem baj, addig folytatom a tervezgetést.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.13. 12:31

szkleni írta: hogy micsoda forgalom van az égen.


Kedves Tamás !

A nagy forgalomban, tegnap egy kis videózás közben sikerült valami madár átrepülést a Hold előtt is felvennem, bár elég gyorsan menet át, volt egy közelebbi és egy távolabbi valami átrepülés, de elég halovány a felvételen, de érdekes. Közben a gamma Leonist megmutattam tegnap egy ismerősömnek, aki életébe még ilyet nem látott, de előtte a Szaturnuszt meg Holdat nézve pl. neki az nem volt annyira izgalmas, vagy látványos, kinek mi tetszik jobban, nekem az is eléggé tetszik. Most megpróbálom megnézni ezt a Theta Virgis-t is, az is ott van, ahol a Szaturnusz nem messze.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.05.13. 12:57

Műholdat és meteort már én is láttam elég sokat, azonban télen egyszer majdnem fölborítottam a cuccot :!:

Már nem is emlékszem melyik nyílthalmazt észleltem/rajzoltam valahol a zenit közelében, amikor egy utasszállító repülögép (fele ;) ) suhant át a 32'-es látómezőn. Váratlan volt, nagyot ugrottam... :D
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.13. 22:29

lacus66 írta:Már nem is emlékszem melyik nyílthalmazt észleltem/rajzoltam valahol a zenit közelében, amikor egy utasszállító repülögép (fele ;) ) suhant át a 32'-es látómezőn. Váratlan volt, nagyot ugrottam... :D


Ez velem is megesett párszor. Én akkor ugrottam nagyot, amikor a csillagos ég látványába teljesen belemerültem, s a szomszéd macskája hatalmas visítással ugrott le valahonnan és döntött fel valamit. Ki is merítettem a káromkodás készletemet...

tobe írta:Most megpróbálom megnézni ezt a Theta Virgis-t is, az is ott van, ahol a Szaturnusz nem messze.


Kedves Béla!

Remélem készítessz feljegyzést az élményeidről és elküldöd a rovatnak... ;)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.14. 00:06

Megpróbáltam megnézni a Theta Virginist, de én csak egy csillagot láttam ott, igaz a Hold közel van, így nem vettem észre a halványabbakat, közben felhők is megérkeztek. Aztán azt hittem, hogy nem is kettős, az és megnéztem, nincs e ott valami másik, vagy rossz néven lett megadva, ekkor rátaláltam, hogy a gamma Virginis, a Porrima is kettős még meg hasonló fényességgel, de nem tudtam milyen tág páros, megnéztem és mintha tényleg kettő lenne, de nagyon közel lehetnek, mert nem kör centrikus kép, hanem kissé elliptikus. Aztán megnéztem és most kb. 2 ívmásodpercre vannak, így nem csoda, ha olyan közelinek tűnt, hogy nem is bontotta szét a 76/700-as.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”