Észleljünk kettősöket!

Kettőscsillag észlelők fóruma
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2011.05.06. 08:28

Hanee! Fantasztikus a rajzod! Küldd gyorsan Tamásnak! ;)

Én is kettősöztem tegnap, nagyon jó volt az átlátszóság, viszonyt a nyugodtsággal akadtak problémák.
Leginkább a tau Leonis és 83 Leo tetszett. Tág párosok és szépen elfértek egy látómezőben. A jegyzeteim mellé egy Rajz! felkiáltást is tettem, olyan szép volt, hogy később megérdemelne egy rajzot is! :D

Meseszép eget mindenkinek!
Anna
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára f1angel 2011.05.06. 16:13-kor.
Avatar
Deepsky
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.28. 14:36

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Deepsky » 2011.05.06. 13:54

Üdv a kettőskedvelők körében. ha bármiben bizonytalan vagy, vagy símás csak kérdésed lenne, azt itt
nyugodtan felteheted. Általában van valaki, aki segít.


Az okulárjaim LM-jét meg fogom próbálni lemérni (és majd összevetem a gyártói adatokkal is azért), bár lehet hogy jobban járnék ha simán csak a gyártói adatokra támaszkodnék. De ez is egy izgalmas feladat, és kiváncsi vagyok hogy sikerül a dolog :)


Mivel nem szükséges hajszálpontosan megmérni az okulár vagy a rajz LM-jét, egyszerűen ki is számolható.
Az okulár konstrukciós LM-jét elosztva a nagyítással megkapod a látott kép átmérőjét fokban, illetve ha
még megszorzod 60-nal, akkor ívpercben.
5mm-es Planetary esetén (ez 58 fokos tipus) 58/130x60= 27'
A 10mm-es Super Barium már kicsit huncutabb, mivel ebből kapható 60 fokos és 40 fokos(eco) változat is.
Ha a Tiedre nincs ráírva, hogy melyik változat akkor vagy 37' vagy 55' lesz vele a LM-d. Ha ránézel a Holdra,
ami most 31' körüli, akkor könnyen el tudod dönteni, hogy csak kicsit nagyobb a LM, mint a Hold átmérője,
vagy közel a duplája. Ha csak kicsit nagyobb, akkor az a 40 fokos változat, és a LM 37'.

Ernő.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.06. 19:07

Sziasztok!

Nekem egy Meade 12mm-es mérőokulárt sikerült beszereznem. Sajnos így elég kicsi nagyítást ad, lényegében a 6-8 ívmásodpercnél szűkebb párokat nem lehet pontosan lemérni vele. Hosszabb fókusznál (3000+ vagy barlow által nyújtott) viszont vizuálisan is megfelelően lehet használni. PA becslésre - bár inkább nevezem mérésnek - kiváló, igen pontosan le lehet olvasni az értékeket.
Bevallom, hogy otthon is terveztem ilyen okulár vásárlását, de az ár elriasztott. Viszont - és ezt alig akartam elhinni - itt az Államokban lényegében harmad áron megkaptam. Ez aztán a kiváló vétel!

Köszönöm mindenki segítségét! Az itteni hozzászólások sokat jelentenek egy, a kettősökkel éppen ismerkedő észlelőnek.

Hanee! Az utolsó rajzodat kérném szépen elküldeni!!!
meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.06. 20:23

Mikor jössz haza?
Mert akár vásároltatnék is veled ezt-azt... :D

Jó, ez csak vicc volt! :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2011.05.07. 01:38

Szia!

Apró pici dolgokat talán még haza tudok vinni.

Tamás
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.07. 14:22

Sziasztok!

Nagyon kedvesek vagytok, hogy ennyit írtatok, reagáltatok mindenre.
Köszönöm szépen mindenkinek az okuláros számolgatásokat és az oldalak linkjeit, a tavcso.hu-n lévő számoló az nagyon tetszik nekem, mert látom vele azt is, hogy más okulárral milyen lenne, ha esetleg vennék még..

Igyekszem megfogadni a tanácsokat is, mostmár a következő észlelésem rajzára felírtam az LM-et és a PA-t is, remélem mindkettőt megfelelően.

Azt áruljátok el nekem, hogy a gyakorlatban mit jelent az, hogy tág páros? Illetve nekem egyelőre a fokok és szögek is keveset mondanak, tehát amikor valaki tanácsot ad, hogy tág párosokat nézzek, nem tudom mi számít annak, és mit jelent ez a gyakorlatban? Például tegnap próbáltam megnézni a Leo-ban néhány kettőst, de nem igazán tudtam róluk eldönteni, hogy most a párja annyira távol lenne (100x körüli nagyításon), vagy pedig kevés hozzá a nagyítás és szét sem bontja? Egyelőre ez okoz leginkább nehézséget nekem, bár megvettem Vizi Péter atlaszát amiben ír ajánlásokat kettősökre is, ez egy kicsit segít, hogy ha olyat nézek amit ajánl azt biztosan szét tudom bontani nagy nagyítással legalább. Tehát például mit jelent számszerűsítve hogy valami tág páros? Mennyire tág lehet egy kettőscsillag páros (AB), ha mondjuk az okulárba nézve a látottakhoz viszonyítjuk? (lehetséges, hogy a páros egymástól relatíve távol van, vagy mindig egymáshoz nagyon közeliekről van szó? - tehát ha nem látom a párját nem bontja?).

Ernő köszönöm a számokat, felírtam magamnak, ez a két leggyakrabban használt okulárom amúgy is.
A 10 mm-es Super Bariumból azt a kicsit nagyobb változatot kaptam, amibe éppen belefér a Hold. Ez egy jó példa volt számomra.

Megnéztem a linkelt mérőokulárokat is, hát szerintem nem ebben az életben lesz ilyenem, elég drága ahhoz képest, hogy különleges tulajdonságai nincsenek végül is :) Nekem a 650-es fókusszal ez 54x nagyítást adna egyébként. Végül is az elfogadható talán. Bár őszintén szólva először ha vásárolok bármit is egy 3,2-es Planetaryt akarok majd venni, nagy nagyításhoz (illetve esetleg egy 4 mm-es Orthot, mert ami nálam van az nem az enyém, csak kölcsön).

No, tegnap felavattam VZP könyvét és megnéztem egy kettőst belőle, a Corvus csillagkép egyik csillagát, a Delta Corvit. Hogy miért éppen ezt ne kérdezzétek, azt hiszem megörültem neki, hogy annyira jó volt az ég itt Budapesten, hogy látszott szabad szemmel a csillagkép, pedig nem olyan feltűnő.

Remélem jól sikerült mérnem, ha nem kérlek jelezzétek, mert még nagyon a tanuló fázisban vagyok.

Kép

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Sidius

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.05.07. 15:27

Szia Hanee!
Irodalma válogatja, de általában az 5-15 szögmásodperc közötti kettősöket sztenderd, az efölötti párokat pedig nyílt (tág) párokként jellemzik. Erre vonatkozólag (is) az Amatőr Csillagászok kézikönyve támpontot nyújthat.
Mivel a kettősök felbonthatósága az objektív átmérőjének függvénye (valójában a légköri nyugodtság is nagyon fontos és a szín meg egy sereg más tényező is szerepet játszik) azt ajánlom, olyan kettősöket keress, mely belül esik a távcső felbontási határán. Egyenlő fényes tagokra jó közelítéssel 12 elosztva az objektív átmérőjével (cm-ben), ívmásodpercben adja a felbontási határt. Ez az érték nálad 12/13, tehát kicsit kevesebb mint 1". Vagyis ha egy egyenlő fényességű pár tagjai 1"-nél nincsenek közelebb egymáshoz, van rá remény, hogy éppen szét tudod választani őket. Ha a kettős szoros és egyenlőtlen fényességű, ezen érték másfél-kétszerese tekinthető irányadónak.
Természetesen a jól "begyakorolt" szem, az átlagosnál jobb nyugodtság, nagyon jó optikai minőség, türelem mind lefelé szorítja a felbonthatóság határát, de a fizikai korlátokat nyilván nem szünteti meg.
További sikeres kettősvadászatot!
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.07. 20:44

hanee írta:Azt áruljátok el nekem, hogy a gyakorlatban mit jelent az, hogy tág páros? Illetve nekem egyelőre a fokok és szögek is keveset mondanak, tehát amikor valaki tanácsot ad, hogy tág párosokat nézzek, nem tudom mi számít annak, és mit jelent ez a gyakorlatban? Például tegnap próbáltam megnézni a Leo-ban néhány kettőst, de nem igazán tudtam róluk eldönteni, hogy most a párja annyira távol lenne (100x körüli nagyításon), vagy pedig kevés hozzá a nagyítás és szét sem bontja? Egyelőre ez okoz leginkább nehézséget nekem, bár megvettem Vizi Péter atlaszát amiben ír ajánlásokat kettősökre is, ez egy kicsit segít, hogy ha olyat nézek amit ajánl azt biztosan szét tudom bontani nagy nagyítással legalább. Tehát például mit jelent számszerűsítve hogy valami tág páros? Mennyire tág lehet egy kettőscsillag páros (AB), ha mondjuk az okulárba nézve a látottakhoz viszonyítjuk? (lehetséges, hogy a páros egymástól relatíve távol van, vagy mindig egymáshoz nagyon közeliekről van szó? - tehát ha nem látom a párját nem bontja?).


Kedves hanee!

Először is gratulálok a delta Crv látómező rajzos leíráshoz: erre lehet mondani, hogy tökéletes, minden rajta van, ami kell, és ugyanakkor szép, igényes kivitelű.

Sidius szépen leírta a kapcsolódó dolgokat, én a fent idézett kérdést részletezném egy kicsit.

Egy pár szögtávolságának jellemzésére amatőr vonatkozásban az alábbi, lényegében önkényes irányelv volt az én időmben:
2" alatt - nagyon szoros
2-5" - szoros
5-10" - standard
10-30" - széles
30" fölött nyílt.
Ez tulajdonképpen megfelel a 10-25 cm közötti távcsövek átlagos látványának. Tehát egy 3"-es pár megfelelő nagyítással szép réssel bontott, de a korongok elég szorosan egymás mellett vannak. 10"-ig az embernek határozottan az az érzése, hogy a két csillag egymáshoz tartozik, míg pl. az 1 ívpercre lévő tagokat inkább csak a teljesség kedvéért jegyezzük fel. A 10" fölötti párokra mondhatjuk hogy széles, tág vagy éppen laza, kinek melyik szó a szimpatikusabb.

A kettősészlelésnél a kiindulás mindig a katalógus. Abból az észlelőhely és időpont szerint megfelelő csillagképekből választ az ember. Először a legszebb standard párokat érdemes megnézni, mert azt biztosan könnyen tudod azonosítani és a megfelelő nagyítással felbontani. Ha nagyon jó a légkör, akkor érdemes kipróbálni, hogy mennyire jó a távcső, és valóban hozza-e a Sidius által számszerűen megadott értéket egy 7-8 mg közötti, egyenlő fényességű párnál, és legalább 40 fokkal a horizont fölött. Persze ennél az is fontos, hogy a szem már kellően gyakorlott legyen: ezt magad is tapasztalni fogod, hogy a távcsöves látásod hogyan fejlődik idővel, és olyat is meglátsz, amit egy először ugyanabba a távcsőbe néző ember egyáltalán nem. Sőt, még az is tapasztalható, ha éppen elfáradt a szemed hajnali kettő körül...

Ezek után 10-es seeinget kívánok: Porrima
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.09. 21:44

Tegnap nagyon jó volt, ahogy észleletem a gamma Leonist, pont abban az időben egy meteor szaladt át a képmezőn, vagy műhold, ki tudja, fényessége olyasmi volt, mint a csillagoknak, amit néztem a kettőst. Az ilyen azért nem túl gyakori eset gondolom. Meg ekkora nagyításban, mert 175-szörösben néztem, a diffrakciós gyűrűket is, hogyan izegnek-mozognak.
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Észleljünk kettősöket!

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2011.05.10. 00:19

tobe írta:Tegnap nagyon jó volt, ahogy észleletem a gamma Leonist, pont abban az időben egy meteor szaladt át a képmezőn, vagy műhold, ki tudja, fényessége olyasmi volt, mint a csillagoknak, amit néztem a kettőst. Az ilyen azért nem túl gyakori eset gondolom. Meg ekkora nagyításban, mert 175-szörösben néztem, a diffrakciós gyűrűket is, hogyan izegnek-mozognak.


Ha az ember sokat észlel, akkor nem ritkán fordul elő a tapasztalt jelenség. A meteort és a műholdat leginkább a sebessége alapján tudod megkülönböztetni: a meteor gyorsabb. Persze a megkülönböztetésnek nagy jelentősége nincsen, hacsak utána nem nézel egy műholdas programban, vagy honlapon, hogy konkrétan van-e műholdátvonulás azon a helyen és időpontban.
Válasz küldése

Vissza: “Kettőscsillagok”