Új VA-sorozat

A változócsillagok észlelőinek fóruma
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.02.14. 13:47

Nanu!

Szerintem kezdőknek nem célszerű túl kis amplitúdójú változókat adni, abban sok öröm nincs. A rho Per, VY UMa és az R Lyr nem igazán vizuális észlelőknek valók (és van még pár necces is). A beta Per szép változó, de nálunk továbbra sincs hagyománya a fedési változók észlelésének, én ezt is kihagynám.

Ellenben van egy rakás Mira, ami az én fejemben tipikusan binoklis: R Boo, U Her, RS Her, X Oph, S Cep.
Illetve egy rakás félszabályos nekem még hiányzik a listáról: VX And, T Ari, U Cam, SS Cep, W Ori, T Cen, RS CrB, W + RW Cep, SV Cas

Ezen kívül pontosítani kellene, hogy a térképfüzek kezdőknek vagy binoklihoz készül. A csillagváros más fórumain nekem úgy tűnt, hogy a kezdők sem feltétlen vásárolnak manapság binoklit, inkább 7-8 centis lencséset, vagy 10-12 centis tükröset. Ez utóbbiaknak nem feltétlen jók a listán szereplő változók a kisebb látómező miatt.

Kvi
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.02.14. 14:24

Halló, tervezők. 1. Kvi-nek igaza van, hogy a fedésieket ki kellene venni. Viszont érdemes lenne egy külön füzetet kiadni az érdekes fedésiekről és a hosszú periódusú, nagyobb amplitúdóju delta Cepheikről. (Annál inkább, mert ezek elsődleges feldolgozása külön ismertetést igényel, másrészt még ha nagyobb az amplitúdó, azért gyakorlottab észlelőknek ajánlhatóü.)
2. Az R Lyr-t pl. nem hagynám ki, mert nem tudni mikor csinál egy nagyobb huppanást.
Mindenképpen szükséges egyeztetni és megbeszélni a VCSSZ irányítóival.
3. Nyugodtan lehet szerintem kis távcsöves és binokulár füzetet kiadni, mert ahogy látom, eléggé gyakori, hogy kis távcső és binokulár egyszerre van BQ
Most látom, hogy a khi Cyg valahogy kimarad!
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2011.02.14. 15:34

KVI írta:Szerintem kezdőknek nem célszerű túl kis amplitúdójú változókat adni, abban sok öröm nincs. A rho Per, VY UMa és az R Lyr nem igazán vizuális észlelőknek valók (és van még pár necces is).


Ezzel teljesen egyetértek. Épp írni akartam, hogy a VY UMa-t kezdőknek nem ajánlanám....

KVI írta:A beta Per szép változó, de nálunk továbbra sincs hagyománya a fedési változók észlelésének, én ezt is kihagynám.


A béta Lyr-t és az Algolt pont azért javasolnám, mert egy nyári táborban végig lehetne követni a minimumot. Nincs nálunk hagyománya, viszont gyakorlásnak tök jó lehet...

(De az is lehet, hogy ezeket nem tesszük bele a térképfüzetbe, csak a nyári táboron kapják meg külön térképen, gyakorlási céllal. Főleg, ha éppen van észlelhető minimumuk. Esetleg még az U Sge is lehetne egy ilyen célpont a Ruhafogas mellett...)

KVI írta: Ellenben van egy rakás Mira, ami az én fejemben tipikusan binoklis: R Boo, U Her, RS Her, X Oph, S Cep. Illetve egy rakás félszabályos nekem még hiányzik a listáról: VX And, T Ari, U Cam, SS Cep, W Ori, T Cen, RS CrB, W + RW Cep, SV Cas


Ezeket én is javasolnám. Főleg a látványosan változó VX And, RS CrB, SV Cas hármast.
Az R Boo, U Her, RS Her, X Oph, S Cep mellé még két fényes mirát javasolnék: X Cam és U Per.
A T Cen egy kezdőnek azért talán túl délen van. Ilyen alapon az RY Sgr-t is betehetnénk a térképfüzetbe...

Inkább 20x60B kategória az Y UMa, én őt is betenném. A VCSSZ fénygörbe alapján szép látványosan változik.

KVI írta:Ezen kívül pontosítani kellene, hogy a térképfüzek kezdőknek vagy binoklihoz készül. A csillagváros más fórumain nekem úgy tűnt, hogy a kezdők sem feltétlen vásárolnak manapság binoklit, inkább 7-8 centis lencséset, vagy 10-12 centis tükröset. Ez utóbbiaknak nem feltétlen jók a listán szereplő változók a kisebb látómező miatt.


Na, ezért javasolnám még a következőket: S Per, W Tau, T Ari, RS Cyg, SS Dra, S UMa, R Vir, RR Her, RT Cyg, khi Cyg, RX UMa. És ne hagyjuk ki a Z And, AG Dra párost sem!

A V1070 Cygnit kihagynám, szerintem nem igazán változik, akárcsak a TW Peg.

Az RX Lep összehasonlítóit hamarosan átnézem, van köztük néhány, amelyet kiszórnék a színe miatt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.14. 16:04

Sajnos viszonylag kevés időm van így hét közben, a listát nem tudom végigböngészni, de az alábbiakat javaslom. A Kisatlasz készítése közben meg azóta is elég nagy figyelmet fordítok a kezdőkre, ezért mondom változóészlelésre szoktatás kapcsán:
1. A tényleges fényváltozás legyen legalább 1 magni
2. Legyen a csillag könnyen beazonosítható, pl. a Tejútban nehezen szúrják ki a csillagot is meg az öh-kat is. Olyan helyen legyen, amihez elég könnyedén oda lehet találni (csillagszegény vidékeken nem szívesen bolyonganak a népek, ez érthető...). Az előny, ha valami közismert objektum van a közelben.
3. Valóban változzon, azaz egy hónap alatt legalább fél magnit mozduljon el.
4. Az öh-k közt ne legyen fél magninál nagyobb ugrás.
5. A fedésiek sajna tényleg nem érdekesek...

Egy érdeklődő kezdő a mai instant get világban ilyesmit szeretne, szerintem.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 20:12

KVI írta:Nanu!

Szerintem kezdőknek nem célszerű túl kis amplitúdójú változókat adni, abban sok öröm nincs. A rho Per, VY UMa és az R Lyr nem igazán vizuális észlelőknek valók (és van még pár necces is). A beta Per szép változó, de nálunk továbbra sincs hagyománya a fedési változók észlelésének, én ezt is kihagynám.

Ellenben van egy rakás Mira, ami az én fejemben tipikusan binoklis: R Boo, U Her, RS Her, X Oph, S Cep.
Illetve egy rakás félszabályos nekem még hiányzik a listáról: VX And, T Ari, U Cam, SS Cep, W Ori, T Cen, RS CrB, W + RW Cep, SV Cas

Ezen kívül pontosítani kellene, hogy a térképfüzek kezdőknek vagy binoklihoz készül. A csillagváros más fórumain nekem úgy tűnt, hogy a kezdők sem feltétlen vásárolnak manapság binoklit, inkább 7-8 centis lencséset, vagy 10-12 centis tükröset. Ez utóbbiaknak nem feltétlen jók a listán szereplő változók a kisebb látómező miatt.

Kvi


R Lyr-t meg kell védenem, gyönyörűen hullámzik kb. 0,5-0,7m-val, 50 napos periódussal.
R Boo-t 3-szor ha láttam, és ebből 2-szer 10m alatt volt. 13m-ig lemegy, ez nem az "első változóm" típusú csillag.
X Oph meg annyira lassú, hogy az már unalmas. Ezért nem észlelem, mindig 8,x nek láttam. Se maximumban, se minimumban.
Az SR-ekkel egyetértek. Azokról meg jó térképet kell gyártani.

snt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: Bence » 2011.02.14. 20:24

Üdv.Nagyon örülök ennek az ötletnek.Én annyit fűznék hozzá mint kezdő, hogy lehetne mindegyik változó mellett egy pár mondat róla.Hogy könnyebb legyen választani.Nekem személy szerint ez a problémám.A sok változó közt elveszek, és nem tudom melyiket észleljem.Mással nincs ez a baj, mert egy mélyégobjektumra vagy egy holdkráterre ránézek,és vagy tetszik és észlelem vagy nem.De a változóknál,míg nem ismerem őket csak mások szavára lehet hagyatkozni.
Nem tudom értitek e mire gondolok :)
Mindenesetre várom ezt a füzetet.
Üdv,
Bence
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 20:25

Nos, kedves hozzászólók, a fentieket átnézve az jutott eszembe, "hogy a kecske is jóllakjon... etc.", hogy lehetne két részre szedni a kezdő VA-t. Egy A és egy B.
"A" rész: kizárólag binoklis (max. 20x60) csillagok, melyek kielégítik Vzp kritériumait, esetleg egy-két nehezebb, tejutas, hogy érezzék a siker ízét a megtaláláskor. Ezek nyilván nagy amplitúdójú SR-ek lennének, benne azzal a néhány szabad szemes csillaggal, amiket javasoltunk.
"B" rész: egy 7-8 cm-es távcsővel még városból is elérhető, könnyebb helyen lévő, látványos fényváltozást mutató csillagok, sok mira, halványabb SR. Lényeg, hogy minimumban se nagyon menjen 12-13m alá, mert egy kezdőnél nagyon rossz érzés, mikor hetekig-hónapokig figyelt csillaga lemegy a búsba, és esetleg elfelejti nézni, így lemarad a visszatérésről. Persze itt is legyenek kivételek, pl. Khi Cyg, ami ugyan 14-15-ig is lemegy, de aztán másfél évente szabad szemes.
A két csoportban 30-30 csillag lenne. A B verzió egy füzetben lenne az A verzióval, így az is használhatná, akinek csak binoja van, és az is, akinek csak kisrefraktora. A binos ösztönözve lenne a távcső, a távcsöves a bino vásárlására. Ehhez jönne egy pár oldalas bevezető az észlelésről, a csillagokról, plusz néhány (összes???) fénygörbe. A görbék nagyon, de nagyon inspirálóak a program megalkotásánál.

Ennyi.

Snt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára santage 2011.02.14. 20:33-kor.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.02.14. 20:31

Bence írta:Üdv.Nagyon örülök ennek az ötletnek.Én annyit fűznék hozzá mint kezdő, hogy lehetne mindegyik változó mellett egy pár mondat róla.Hogy könnyebb legyen választani.Nekem személy szerint ez a problémám.A sok változó közt elveszek, és nem tudom melyiket észleljem.Mással nincs ez a baj, mert egy mélyégobjektumra vagy egy holdkráterre ránézek,és vagy tetszik és észlelem vagy nem.De a változóknál,míg nem ismerem őket csak mások szavára lehet hagyatkozni.
Nem tudom értitek e mire gondolok :)
Mindenesetre várom ezt a füzetet.
Üdv,
Bence


:D
Értjük, és pontosan így is gondoltuk :))

Snt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.02.16. 10:10

A Makszutov fórumon egy évvel ezelőtt fellángolt - és azóta sajnos (részemről is) alábbhagyott - változós lelkesedés során felmerült javaslatokat (és pár hasznos linket) ide
http://astrodata.uw.hu/
gyűjtöttem össze. Kissé ömlesztett, copypaste-es halmaz, de ha valamit érdemes felvenni róla, csak bátran. Én magam várom, hogy egy ennél szofisztikáltabb lista összejöjjön.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Új VA-sorozat

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.02.16. 10:29

SzZoli írta:Én magam várom, hogy egy ennél szofisztikáltabb lista összejöjjön.


Listázgatás helyett inkább észlelgetni kellene a változókat :-)

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Változócsillagok”