Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.03.18. 20:28

SzarkaLevente írta:
Természetesen ha az embernek az a célja fotózás tekintetében, hogy valami életlen, bemozdult pacát, hold-szerű képződményt megörökitsen, akkor nem kellenek a fenti eszközök.



Elnézést, de ezt kategorikusan cáfolnám.
Ez, és az alábbi képek mindegyike 70/900-as refraktorral készült, EQ1-es mechanikán, direkt fókuszban (azaz ehhez Sem szükséges 150-es átmérő):

https://picasaweb.google.com/aarpoeg/As ... 0018690770

Nekem nem tűnik életlen pacának ;)
Ha már valóban kistávcsöves kedvcsináló a topik címe...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 21:07

Jok ezek a kepek is! Enszerintem _minden_ muszer egy csomo lehetoseget rejt magaban (es persze mindenfele muszerrel lehet finoman szolva kevesbe latvanyos fotokat is kesziteni).

Kis tavcsovel is lehet sokat latni es gyonyorueket fotozni (nem azert, mert en csinaltam, de ki lehet hozni ilyen napfolt-kepet is egy Arpieval megegyezo atmeroju kukkerbol: http://www.makszutov.hu/galeria/galeria ... 1299872658), de nem szabad elfelejteni, hogy a melyegekhez bizony minel tobb feny kell - es nem mindegy, hogy 5 orat kell exponalni, vagy 1 orat osszesen; illetve az elerheto maximalis felbontas is no (reszletkepek Holdrol, oriasi fokusznyujtas bolygokra).

Nekem oriasi elmeny volt latni megtaltosodni a 72mm-es tavcsovemet igazi sotet eg alol, 4,5 fok latomezovel koszalni a nyari Tejutban, de azert azt a latvanyt se felejtem el az M13-rol, amit egy 30cm-es Dobson mutatott, 200x koruli nagyitassal :)

--mpt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.18. 22:01

Arpstronomer írta:Nekem nem tűnik életlen pacának ;)
Ha már valóban kistávcsöves kedvcsináló a topik címe...

Nekem meg nem tűnnek mély-ég felvételeknek.... Ami végén van csillagkép felvétel, az eléggé életlen ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.03.18. 22:28

Általában az ember egy új hobbival megismerkedve nem akar egy vagyont elkölteni rá. Nálunk ez ugyebár azt jelenti hogy az ember kistávcsővel kezd. Ha nem lankad az érdeklődés akkor persze a lehetőségekhez mérten igyekszik nagyobbra váltani. Szerintem mindenki eljut idáig és ez teljesen helyénvaló.

De semmiképpen sem mondanám, még egy 7-es falusi ég esetében sem, hogy a kistávcsővel való észlelés az idő elvesztegetése. Egy távcsövet kezelni, az égboltot megismerni látatlanban kijelentem hogy sokkal könnyebb egy 8 centis refivel mint egy 20 centis newton + EQ5 kombóval. Ezzel csak azt akarom mondani hogy a kistávcsöveknek megvan és mindig meg is lesz a helye az amatőrök életében, még akkor is ha az illető alsóbögyörősvalagpusztán lakik és megteheti hogy félméteres műszert vesz. (Én nem ismerek ilyen embert, nehogy valaki magára vegye.)

És azt hiszem hogy aki rendszeresen észlel kis távcsővel az ismeri az érzést, hogy milyen jó egy olyan objektumot észlelni, ami az adott cső teljesítőképességének határán van, amiről fogalma sem volt hogy ekkora távcsővel is látható, és amit mások nagyobb távcsövekkel sem mindig vesznek észre.

Ez a "szamárlétra" az én nyugalmam megzavarására mindenképpen alkalmas volt. EGYÁLTALÁN NEM ERRŐL VAN SZÓ! Meg vagyok döbbenve.
90/900 refraktor
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.18. 22:42

Ha jól látom, ezekhez a képekhez távcső sem kellett
csak egy jó mechanika.
(Nem biztos, hogy így van, én nem fotózok. A guidernek biztosan volt valami)

http://www.cfht.hawaii.edu/~baril/Pyxis/
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.18. 22:58

Pape írta:De semmiképpen sem mondanám, még egy 7-es falusi ég esetében sem, hogy a kistávcsővel való észlelés az idő elvesztegetése.


most komolyan szándékosan értetted félre amit írtam (ha jól számolom ma kb a 4. lehetsz)? :( :( :(

egyáltalán nem a kistávcsövek ellen szóltam (bár úgy tűnik lassan divat lesz kiforgatni az ember szavait), hanem az ellen a vélemény ellen, hogy MINDIG és MINDENKÉPP kistávcsővel kell kezdeni. én is azzal kezdtem, mert azt engedhettem meg magamnak, de ettől még nem vagyok elvakult, és másokkal ellentétben (akinek nem inge nem veszi magára), nem írok olyanokat, hogy "skykukker 65/930-as távcsövet vegyél, nekem is ilyen van, csak ezzel érdemes kezdeni". annyit írtam, hogy igenis szabadjon már megvenni igényeinkhez mérten a legmegfelelőbb csövet (és lehet, hogy ez még mindig csak egy 50-es tubus fotóállványon, ha céljainknak, lehetőségeinknek (mert pl busszal fogunk észlelni járni) ez felel meg). de azért ne nézzünk már le valakit csak azért mert nem a lehető legkisebb csövet veszi meg kezdésnek! ez már a sznobizmus egy roppant perverz formája. ;)

Pape írta:És azt hiszem hogy aki rendszeresen észlel kis távcsővel az ismeri az érzést, hogy milyen jó egy olyan objektumot észlelni, ami az adott cső teljesítőképességének határán van, amiről fogalma sem volt hogy ekkora távcsővel is látható, és amit mások nagyobb távcsövekkel sem mindig vesznek észre.


és szerinted csak a kistávcsövek teljesítőképességének van határa, ugyanez az érzés nagytávcsővel sosem jöhet elő, gondolom... :) nekem is nagy élmény volt először meglátni a szatyrot a kis áruházi kukkeremben, de attól még nem gondolom, hogy ez volt észlelő életem fénypontja. (bár kétségkívül nagyon szép emlék marad!) Arról nem beszélve, hogy azért valahol bánom, hogy akkor még nem tudtam, hogy ugyanennyi pénzért talán jobb minőségű kütyüt is kaphattam volna, még ha kisebbet is.

Pape írta:Ez a "szamárlétra" az én nyugalmam megzavarására mindenképpen alkalmas volt. EGYÁLTALÁN NEM ERRŐL VAN SZÓ! Meg vagyok döbbenve.


ezt a "szamárlétrát" pont azok állították föl, akik kerek-perec kijelentik, hogy csakis színházi látcsővel szabad kezdeni, különben nem leszel igazi amatőrcsillagász, mert nem tanulod meg az eget, meg értékelni a dolgokat, meg ilyesmi. ez szvsz butaság, nem kell mindenáron egy pindurka binoklival tanulni az eget, nem ettől fogod élvezni ezt a hobbit.

mégegyszer és utoljára, nem a kistávcsövekkel van a baj - aki ismer az úgyis tudja, h én is kistávcső rajongó vagyok -, hanem azokkal a véleményekkel akik lenéznek másokat a műszerválasztásuk miatt, mert annyira bele vannak szerelmesedve saját műszerükbe, hogy csak azt az egy típust tudják ajánlgatni függetlenül attól, hogy átéreznék, másnak mi az igénye, mik a lehetőségei, és lenézik azt is aki nagyobbal meg azt is aki kisebbel rendelkezik.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára ferenc lovró 2011.03.18. 23:12-kor.
nincs aláírás
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.18. 23:03

Kollégák! Kár volna...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.03.18. 23:11

Kedves Barátaim!

Csupa jó szándékkal nyitottam ezt a témát márc. 11-én azért, mert úgy gondoltam hiánypótló lehet
azok számára akiknek a kis távcsővel való észlelés örömet okoz, és szeretnék ezt másokkal megosztani.
Kár, hogy ennyire eltávolodtunk a topik igazi céljától. Javaslatom egyszerű: térjünk vissza hozzá.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.03.18. 23:45

Teljes mértékben egyetértek mizar-ral (egylébként ha lett volna rá időm, ezt írtam volna én is). A rovat célja benne van a címében. De aki nem értené meg - javits ki mizar, ha nem így gondolod -, hogy mire szolgál: arra, hogy akinek van ebben gyakorlata, az írja le, hogy ilyen-olyan-amolyan kis távcsővel mit, hogyan lehet kisebb-nagyobb távcsővel megfigyelni. (Mellesleg: a távcsövek előnyének és hátrányának taglalására van még néhány topic! Oda át kellene tenni az egész távcső-taglalást.) Azért halkan és mélán bátorkodom megjegyezni, hogy nemrégiben regisztrálta az AAVSO a 14 000-ik változó megfgyelésemet (ténylegesen több van, de nem mindent küldtem el), ebből
kb. néhány száz történt egy 16 cm-es refraktorral,
kb. 1000 egy 20 cm-es refraktorral (részben fotométerrel),
a fele egy 25x60-as (6 cm-es ) binokulárral, ill. 72 mm-es refraktorral,
a többi 50/500 és 70/500-as refraktorral,
jó néhány 8, 10 cm-es távcsövel.
Ezt pl. minden kis távcsővel rendelkező elérheti! BQ
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2011.03.19. 00:47

így van, szerintem is az a lényeg, hogy a megfelelő műszerrel a megfelelő célt keressük meg (vagy fordítva, a céljainkhoz a megfelelő műszert). a napi rendszeres változózáshoz ideálisabb eszközt el sem tudok képzelni mint egy kistávcső, hisz a napi észlelés zömét nem a kitelepülés fogja elvinni, nincs cipekedés, pólusra állás, ellensúlyokkal zsonglőrködés hanem két mozdulat és máris lehet sorra venni kedvenceinket. igaz ez a kettősökre is és bevallom a hold is nagy kedvencem a kis zeiss 50/540esemmel ami kb. 30 éve megvan. szerintem a lényeg az, hogy megtaláljuk a kedvenc témáinkhoz és az észlelési lehetőségeinkhez legjobban passzoló műszert.

viszont nem vagyunk egyformák, nagy a témaválaszték, nem biztos hogy mindenkit az érdekli mint minket, el kell fogadjuk a többiek hobbiját is (kinek a pap, kinek a mélyég), ami adott esetben más fajta műszer típust preferál mint a miénk. kezdőként érdemes komolyabb beruházás előtt mindenféle távcsőbe belenézni, beleszagolni mindenféle észlelés típusba, kideríteni, hogy minket a kettősök, bolygók, mélyegek, fotózás vagy rajzolás érdekel legjobban és ennek megfelelően elindulni távcsövet vásárolni.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”