Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.12.27. 19:08

Zsolt
Szepp rajz!A fenyeseb csillagok a Lambda Ori es tarsai ?


Janos
Koszonom ,most ertem miert nem lattam M78 -at , sem a 125 mm-es Newton reflektorban sem a 90 mm refraktorban.
A 203 mm-es Dobson tavcsore lenne szuksegem ,csak az a baj hogy elraboltam tole a keresot es a 90 mm-es refraktora szereltem.

Mircea
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2014.12.27. 23:29

Mircea!
Igen, felettük a phi Ori.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.12.28. 01:25

Végre összejött minden, és kihasználtam a pénteki derültet.
Szép átlátszó légkör fogadott, néha átvonult pár felhő, de sötétebb vidéki ég alá települtem ki közel körpanorámával, Keleten csak Győr világított úgy 10 km-re. Pár óra alatt végigszáguldottam a leglátványosabb objektumokon.
Főleg a régóta erősödő elvonási tüneteimet szerettem volna enyhíteni, ezért a T72-es tankból származó 2"-os kb. 32mm fókuszú Erflével hadakoztam. Ez a 250/1000 SN-ben majdnem kereken 2° égterületet ad, 65° körüli látómezővel ~32x nagyításon. Frenetikus élmény volt Dobson állványon pásztázni az eget, és úton-útfélen valami fényes dologba botlani.
Kapásból az orion ködöt céloztam meg, szépen látszott az egész komplexum, körbeért a bajusz és az NGC1977 is szépen látszott. AZ UHC-S és a Castell OIII szűrők sokat változtattak a látványán, de nem mondanám hogy feltétlen jobb lett tőlük. Más arcát mutatta mindegyikkel. Tovább léptem egy látómezőt balra, kettőt fel a lófej reményében, de csak a láng köd lobogott az Alnitak mellett. Talán sejlett néha az ionizációs lökéshullámfront is OIII-al. Mindenesetre nagyon akartam, még ha nem is reménykedtem :)
Vissza az őszbe, megnéztem a szomszédjainkat is az M31 és M33 személyében. Az előbbi kényelmesen terpeszkedett 3 fok hosszan, szépen körbevették a kísérői, de a spirális szerkezet most nem volt olyan határozott, mint néhány kivételes alkalommal. Az M33 is inkább csak elliptikus volt inhomogenitásokkal. Fejlesztenem kell a látásomat, kijöttem a gyakorlatból :cry:
A Cas tejúttól grízes területén folyton kisebb-nagyobb nyílthalmazokba botlottam, de a koronát a sziporkázó ikerhalmaz tette fel a területre. A Fiastyúk látványa már-már nyers és harsogó volt ezekhez a finom előzményekhez, de a ködfátylak vittek lágyságot a látómezőbe. Újra sorba állt az Orion-köd, még mindig lenyűgöző, nagyobb nagyítással is ragyogó! A rozetta köd már visszafogottabb látvány volt, egy nagy halvány füstkarikaként veszi körbe a jellegzetes alakú csillagcsoportot. OIII szűrővel kiemelkedik a láthatóság határáról, de ebben a hidegben inkább csak a szemünk előtt zajló csillagkeletkezés tudata melengeti az embert.
Következett a téli kedvencem, az M35. Városból csak egy a nyílthalmazok közül, de sötét égről elképesztő! A közvetlen környezetében nincsenek túl fényes csillagok, így nem viszik el az ember szemét a lényegről. Tejúttól csillámporos háttér előtt lebeg egy gombolyagnyi fényesebb csillag, mellette halványabban grízesedik az NGC2158, és a sötétködöktől szabdalt háttéren pásztázva szerintem a CR89 lazább csoportosulásába botlottam. Ott van még a kicsi IC2157 is. Szinte egy látómezőben tobzódnak csillagok százaival az eltérő karakterű nyíltak és a tejút, a kedvencem! Egyszer mindenkinek látnia kell!
A Preasape (M44) ennél sokkal elnagyoltabb látvány félig a város fényébe lógva, nem is időztem sokat rajta. Az M1 virít szűrő nélkül is, középre állítva épp kilóg a látómezőből a zeta Tau. Nagyobb nagyításon nem tudtam szűrőzni, alakja jellegzetes, némi inhomogenitással. Ha már nagyobb nagyítás, megkerestem kedvenc téli planetárisomat is, az eszkimót (NGC2392). A tank elől jól álcázza magát egy kékes önbizalomhiányos csillagnak, de nagyobb nagyításon előbújik a fényes központi csillag körüli két rétegű burok.
Illendőségból vetettem egy pillantást a Jupiterre is, de a távcső hőmérséklete még mindig nem volt az igazi, és a jusztír is elrázódott. Az ujjaim hőmérséklete viszont a kelleténél jobban közelített a környezetéhez. Majd máskor EQ-ról alaposabban megnézem. Az este végére hagytam az aktuális vándort, de a horizonton úszkáló felhőmaradványok nem könnyítették meg a dolgomat. Könnyű volt megtalálni miután szabaddá vált az az égterület. Nagy, zöld, mag felé erősen fényesedő kómát láttam, de csak kb. 15 másodpercig tanulmányozhattam zavartalanul. Ez idő alatt a csóva nem tűnt fel, és becslésekbe se bocsátkoznék.

Jó volt fagyoskodni a távcső mellett a ropogó fűben, és belehabzsolni a téli időszak csodáiba. Elég hosszúra sikerült ez a szösszenet, de nagyjából ekkora élmény volt újra sötét ég alá kerülni :D

Belefutottam egy érdekességbe is. Nem működött az asztalon kinn felejtett zöld lézerem. Nem újdonság, mínuszokban másé se. Féloldalasan ránézve (Nem belenézve!) viszont láttam, hogy a lencséjén halvány piros fény szóródik. Ezek szerint a frekvencia kétszerező kristály nem működött, és közeli infra lézerem lett? Ijesztő, ha belegondolok hogy alig venném észre ha beledurrantok a 200mW-os nyalábba!
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2014.12.28. 10:51

M78

Én annak idején (1994-1995), amikor még megvolt a legelső távcsövem (105/1100 MTO, azóta is nagyon bánom, hogy eladtam, mert ezzel nyílt meg számomra igazán a csillagos ég) mindig megtaláltam ezt a kis csepp alakú ködösséget. Szerintem kisebb távcső is megmutatja, csak jó tiszta, vidéki ég kell hozzá.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.28. 11:37

Vénkertész írta:
Mircea írta:Nem tegnap eszleltem hanem Szerda ,December 24-en,ejfel korul,mi utan a vendegem haza ment.
A 90x600 mm-es refraktort hasznaltam.

Messier 78 : negativ, nem talaltam ,nem lattam az objektumot sem 24x-es nagyitasnal sem 100x-os nagyitasnal.

Az M78-hoz nagyon jó Ég kell. Innen Budaörsről a 15cm-es newton éppen, hogy detektálja, a 30cm-es sem ihaj- csuhaj. De egyszer Zsámbékon (15-20km)a 15cm-es szépen hozta. ( Jó, annyira szépen azért nem)


Akkor nektek egyszer mindenképpen ki kell próbálnotok az Alföld koromfekete égboltját :D
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.12.28. 12:04

Is.
Most egyenlőre annak is örülök, hogy ha Tarjánba lejutok. Nagyszüleim tanyán laktak Székkutason, csak 73-ban költöztek be a faluba. Az egész nyarat a népmesék közt (ott nem tudtak mást)és a csillagos Ég alatt töltöttem. Tudom mi az origó. Annak idején itt Budaörsön is egész jó volt, Kamarai rész hétvégi telkes rész volt, az orosz "turiszt 3"-as 5cm-es objektívjével talán többet láttam,mint most a 30cm-el, de nem adom fel, a gomb már megvan egyszer talán kabát is kerül köré .
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.12.28. 15:02

Mircea írta:Zsolt
Szepp rajz!A fenyeseb csillagok a Lambda Ori es tarsai ?


Janos
Koszonom ,most ertem miert nem lattam M78 -at , sem a 125 mm-es Newton reflektorban sem a 90 mm refraktorban.
A 203 mm-es Dobson tavcsore lenne szuksegem ,csak az a baj hogy elraboltam tole a keresot es a 90 mm-es refraktora szereltem.

Mircea



Épp én is arrafelé utazgattam minap "cccp" monokival:
http://mpt.dyndns.info/open.php?obsid=26662 :)
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.12.28. 15:06

btibor9891 írta:...Főleg a régóta erősödő elvonási tüneteimet szerettem volna enyhíteni, ezért a T72-es tankból származó 2"-os kb. 32mm fókuszú Erflével hadakoztam.


Érdekes lehet egy ilyen jellegű Erfle....egyszer beszerzek egyet. Hol lehet ilyet találni? :roll:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2014.12.28. 15:49

Tarjánban vettem a bazárban, de úgy tudom már kifogytak a készletek az eladónál :( Pedig még van ismerősöm aki szeretne :D
A közeledben Perger Gézának van még, de tuti nem adja el.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.12.29. 18:13

Tibor

Gratulalok az erdekes eszlelesi riportnak.
Irigylek a T72 Erfle okular miat .
En is hasznalok egy hadi 2'' Erfle okulart .
Ez egy 30 mm fokuszx 72 fok mezovel ; Busch ''Flak'' 10x80 mm-es Wehrmacht legvedelmi binokularbol szarmazik.
Itten latszik egy Busch 10x80mm Flak binokular Stalingradban ,munka idoben.

stalingrad_kampf210_141.jpg



Sajnos nincsen korektor lencseje .Megis sokal jobb mint a Sky Watcher Super Plossl 2'' okular.

Istvan

Nagyon jo otlet fotoalvanyra fel fogni a ruszki monokulart.Szeppek a rajzok!

................................................

Ma erkezet egy eszlelesi riport a ''60mmtelescopeclub'' listan.
Pete Kellermann ,a lista moderatora konyen latta Messier 78 -at ,a Meade 60x900mm refraktoraban.
Pete eszlelo helye ,nem tudom kifejezni magyarul ...''suburban location''.
Az enyem teljesen ''urban location''.
De azert egy kicsit bele razot a nadragban. :cry:

''The telescope I used was my trusty Meade NGC 60. I began my night with M42. The trapezium stars were clearly seen but I could see three other fainter stars popping in and out of the nebula. I took a look at NGC1981to the north. Next I moved to M78 again easily seen. Moving north I went to NGC2169. This is a neat little open cluster...''.


Udv,Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”