Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.26. 09:45

Na mit észleljek ma ha ilyen marad az égbolt állapota? :D
De úgyse lesz ilyen amekkora szerencsém van......
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.27. 11:00

Janicsillagasz írta:Na mit észleljek ma ha ilyen marad az égbolt állapota? :D
De úgyse lesz ilyen amekkora szerencsém van......


Hát igen. Amikor elindultam Kisújról, gyönyörű ég volt. Mint ahogy 25/26-án is, éjféltől.
De mire leértem Szegedre, itt borult volt, csak a Hold sejlett át a vastag fátyolfelhőkön.
Ennyi erővel el is tüzelhetném a távcsövemet.

Amúgy ha valami oknál fogva mégis kiderülne, ajánlati objektum a következő két hónapra az NGC 2343 NY Mon, az IC 2177 és az M50 közelében.

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.28. 09:49

Hát hogyha ilyen szemét időjárás marad (elnézést a káromkodásért) akkor az az egy objektum még arra a két hónapra is sok lesz :evil:
Ja és mint a rossz időjárás miatt, elnézést de nem tudtam elkészíteni a "karácsonyi ajándékot" ami mintegy 2-3-400 db-os rajzészlelés lett volna. Ezt olyan 4 hónap alatt akartam elkészíteni, de a négy hónap alatt egyszer sem volt jó ég! HÁT ILYEN MOST MÁR NINCS!!!!!!!!!!!
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.28. 10:09

Légyszi a káromkodást mellőzzük. Köszi!
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.28. 16:37

Amúgy egyetértek.
90/900 refraktor
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.30. 18:17

Edit: Most látom utólag, hogy ezt már kitárgyaltátok, de mivel itt nem szerepel a válasz mégis benthagyom. Elnézést a téma bumpolásáért.

ge.nom írta:Lenne egy kis hiányosságom amit szeretnék orvosolni. Nem igazán tudom, mit jelentenek a rajzok leírásánál, az objektum kinézetére, látványára vonatkozó információk. Plédául: homogén, inhomogén, diffúz, grízes stb..

Huhh, nehezeket kérdezel, mert szövegben kellene ugye visszaadni azt a látványt amit a fenti szavakkal írunk le. Klasszikus mély-ég leírás a "halvány, kicsi, fényes nagy éles peremű diffúz paca" esete. :) Te kivágva a tréfát:

1.) homogén valami felülete ha egyenletes megvilágítású, inhomogén ha nem, azaz vannak fényesebb csomók, szálak (inhomogenitások :) ) mifenék benne.
2.) diffúz azaz szétkent. Egy ködösség pereme lehet pl. határoozott, éles kontúrú, de akár fokozatosan is átmehet az égi háttérbe... Ilyen esetben diffúz a pereme. Az egész objektum lehet nagy diffúz paca, azaz minden homályos benne (nincsenek egyforma fényes területei). Ezeket a szavakat tehát gyakorlatilag nyelvtani értelmüknek megfelelően használjuk.
3.) Na a grízes az ellenben belátom eléggé fura lehet elsőre. Pl. ha egy gömbhalmaz a felbontás határán van, akkor az összeolvadó csillagok fénye a néha-néha bevillanó egyedi csillagoktól nem egyenletes fényű (nem homogén) hanem olyan mint egy, egy inverz csiszolóvászon súroló fényben :)
Szerintem az ég alatt szépen rá fogsz érezni ezekre a szavakra, segítségnek itt egy kis ábra (persze nem minden ilyen szép kerek ez csak egyszerűsítésnek lett ilyen)
leiras_magyarazatok.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Amcsillüdv: Nyözö
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.30. 19:13

Ez nagyon jó! Köszönöm szépen!

Valóban beszéltünk már róla, de minél több, annál jobb! :)
A képnek külön örülök!
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.31. 12:03

Na, köszi Nyz, ez tényleg jól jött... egy kép többet mond ezer szónál! És a magyarázat is frappáns.

snt
Hozé
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2009.09.20. 13:32

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Hozé » 2009.12.31. 13:29

Mit észleljek ma?
Szerintem MA leginkább az üveg alját!!!!!!!!!!!
A bort tisztán, a sört viszont piszkosul.
Na meg ugye a pezsgőt. :)
Mindenkinek BÚÉK!
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2009.12.31. 18:53

Hozé írta:Mit észleljek ma?
Szerintem MA leginkább az üveg alját!!!!!!!!!!!
A bort tisztán, a sört viszont piszkosul.
Na meg ugye a pezsgőt. :)
Mindenkinek BÚÉK!


Úgy ám, ami a piát illeti, igazad van!
Egy üveg rozssör és Heineken már jegesedik a hűtőben. :D
De előtte még tekintsük meg a Holdfogyit!

Eredményekben Gazdag Új Évet mindnkinek!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”