Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.30. 10:06

kulizoli írta:... Sajnos / szerencsére a viszonylag fényes kisbolygók pályaelemeinek pontosítására már nincs szükség, ...


Zoli,

mit értesz a "viszonylag fényes alatt? (A kisbolygók esetében az abszolút fényesség - ismereteim szerint - nem értelmezhető.) :shock:

Szerintem egy néhány napja felfedezett földsúroló pályaelemeit - még ha "viszonylag fényes" is (legalábbis a földközelség idején) - igencsak szükséges folyamatosan pontosítani, mivel a pályájának csak igen rövid szakasza figyelhető meg könnyen (a HST, Keck és társai bevonása nélkül), ráadásul a Föld közelsége miatt folyamatosan perturbálódik, és kulcsfontosságú, vagy még inkább "életbe vágó" fontosságú (szó szerint), hogy mikor és milyen irányból tér vissza... :(

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.30. 10:59

"A kisbolygók esetében az abszolút fényesség - ismereteim szerint - nem értelmezhető"

De, használják is, ez az egy csillagászati egységre vonatkoztatott fényesség.

"Szerintem egy néhány napja felfedezett földsúroló pályaelemeit - még ha "viszonylag fényes" is (legalábbis a földközelség idején) - igencsak szükséges folyamatosan pontosítani, mivel a pályájának csak igen rövid szakasza figyelhető meg könnyen (a HST, Keck és társai bevonása nélkül), ráadásul a Föld közelsége miatt folyamatosan perturbálódik, és kulcsfontosságú, vagy még inkább "életbe vágó" fontosságú (szó szerint), hogy mikor és milyen irányból tér vissza... :( "

A főövben kb. 19-20 magnitúdóig nincs sok értelme asztrometrálni, mert a nagy látómezejű automata távcsövek programjai megtalálják, kimérik és beküldik az ennél fényesebb objektumok koordinátáit, nem beszélve az egyéb nagytávcsöves programokról (mi is minden objektumot automatikusan beküldünk, amik a képeken feltűnnek, 20 magnitúdó felett).

A földsúrolókat annyira komolyan veszik, legfőképp az USA-ban, hogy felfedezésük pillanatától méteres és többméteres távcsöveket állítanak rájuk, és nagyon nagy pontossággal mérik őket.

Sajnos nemsokára már (főként a Panstarrs miatt) 1 méteres csővel se lehet labdába rúgni ezen a téren.

Kisbolygókat (is) mérő programok (persze nem mindegyik folyamatos):

Pan-STARRS
Catalina Sky Survey
Spacewatch
LINEAR
Siding Spring Survey
1.0-m NEO Follow-Up Program
NEAT
Victoria
Xinglong
Klet
KLENOT
Ondrejov
UDAS
DLR-Archenhold NEO Precovery Survey
LONEOS
ANEOPP
ADAS
CINEOS
MOTESS
The NEO Program Office
NEODys
The Italian headquarters of the Spaceguard Foundation.

További info: http://www.minorplanetcenter.net
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.30. 11:08

Értem.

"A földsúrolókat annyira komolyan veszik, legfőképp az USA-ban, hogy felfedezésük pillanatától méteres és többméteres távcsöveket állítanak rájuk, és nagyon nagy pontossággal mérik őket."

Ez "természetes", mivel senki sem akar a dinók sorsára jutni.

Viszont akkor akasszuk szögre a focicsukát, és zárjuk be a boltot...
Marad az M27 unalomig rágása. :cry:

Gebe!
Lőjek én is még egy M27-et??? :twisted:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.06.30. 11:41

No, ha már bedobtam a témát...
Kezdő asztrofotósként én is lőném az M27-et, mert kitűnő tanuló objektum.
Ha már értenék valamennyit a témához, akkor nem az M51 lenne a következő célpont, hanem kinéznék keveset fényképezett objektumokat. Ilyen viszont tán már nincs is. Maradnának az extra jelenségek, együttállások, fedések, ilyesmi, haladóbbaknak az asztrometria, változók ezrei.

Attila! Úgy hiszem tisztában vagy azzal, hogy 0,16m-rel kevés az esély, de NEM NULLA. :D
Hiszen amatőrök volnánk, vagy mi!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.30. 11:54

Attila írta:Értem.

"A földsúrolókat annyira komolyan veszik, legfőképp az USA-ban, hogy felfedezésük pillanatától méteres és többméteres távcsöveket állítanak rájuk, és nagyon nagy pontossággal mérik őket."

Ez "természetes", mivel senki sem akar a dinók sorsára jutni.

Viszont akkor akasszuk szögre a focicsukát, és zárjuk be a boltot...
Marad az M27 unalomig rágása. :cry:

Gebe!
Lőjek én is még egy M27-et??? :twisted:


MDA


Azért van mit csinálni, ha nem is asztrometriát.
A folyamatos követésre a nagy programoknak nincs idejük, ezért nem tudnak kisbolygót fotometrálni, ami a forgási periódus, alak meghatározásához kell.

http://theastroimager.com/doyan_rose.htm

Itt is volt szó pár napja az okkultációkról, az is az alak meghatározását teszi lehetővé, szintén amatőr terület.
De lehet üstököst is keresni, találnak az amatőrök ma is.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.30. 13:18

Kedves Attila! Némi késéssel köszönöm a a nagyon szívélyes együttműködésedet a Muzeumi Éjszakán.
Ezt irod:
"mit értesz a "viszonylag fényes alatt? (A kisbolygók esetében az abszolút fényesség - ismereteim szerint - nem értelmezhető.)'"

Szerintem egy néhány napja felfedezett földsúroló pályaelemeit - még ha "viszonylag fényes" is (legalábbis a földközelség idején) - igencsak szükséges folyamatosan pontosítani, mivel a pályájának csak igen rövid szakasza figyelhető meg könnyen (a HST, Keck és társai bevonása nélkül), ráadásul a Föld közelsége miatt folyamatosan perturbálódik, és kulcsfontosságú, vagy még inkább "életbe vágó" fontosságú (szó szerint), hogy mikor és milyen irányból tér vissza...

Abszolut fényesség, miért "nem értelmezhető?". A Naprendszerben egy égitest (bolygó, kisbolygó, bpéygó-hold, üstökös) ambszolut fényessége alatt azt a flnyesséég értéket nevezzük, amilyennek akkor látszana, ha a Naptól és a Földtől egyeránt 1 Csillagászati Egység távolságban lenne, és a teljes felületet megvilágítva látnánk (fázisszög 180°)
A kisbolygó pályaelemet valóban folyamatosan helyesbítik. A szép animációk (pl. a SpaeWeather-en) voltaképpen csak a földközelítés időpontjára mutat helyes pályát!
Guest

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.30. 13:42

Attila :D

Tőlem lőhetsz akár vadkacsát is. Nem érdekel az sem,ha kiszámitod a kacsa röppályáját,és fartollának fényességét Jót viccelődtél. EGÉSZSÉGEDRE. :mrgreen: PONT.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.30. 22:54

Kedves Lajos bátyám!

Köszönöm a magyarázatot.
A csillagok abszolút fényességét - mint fogalmat, illetve definíciót - természetesen ismertem én is már kis-szakkörös koromtól, de nem emlékeztem, hogy a Naprendszer tagjaira is vezettek be ilyen fogalmat :oops: (ti. arra gondoltam, hogy tíz parsec-ről pl. egy kisbolygó abszolút fényessége igencsak a mérhetőség határán, vagy az alatt lehet - de az az egyerű megoldás nem jutott eszembe, hogy a definícióban szereplő távolság nem feltétlenül kell, hogy megegyezzen a csillagokra és a Naprendszer tagjaira is, pedig igencsak logikus...).

Az érdi bemutatást magam is nagyon élveztem, örülök, hogy ott lehettem; visszahozta a régi miskolci emlékeimet, amikor még az ottani Urániában csináltam ugyanezt minden hétfő este, közel húsz éven át...


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.30. 22:55

Gebe!

Te most megsértődtél? Miért???
Viccnek szántam, azért tettem utána a kisördögöt...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.06.30. 23:36

Kedves Attila! No, ezzel az abszolut fényességgel mások is így vannak. A Naprendszeren belül sokáig csak az üstökösökre használták, azután, amikor a kisbolygó kutatás nekilendólt, akkor kezdték literjeszteni a fogalmat. Eléggé érdekes következtetéseket lehet segítségével levonni a fizikai jellegére.
Az e-mail címedet elmentettem, majd ősszel szervezhetnénkl megint egy kis csillagászati beszélgetést és bemutatást! Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”