Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.22. 19:40

Üdv!

Huh hát nagyon örülök hogy ketten is reagáltak rám :) jól esik. A nappali megfigyelés tényleg érdekes, főleg az alsó együttállások idején hasonlít a holdsarló vadászatra. Csak kicsiben...

András: :O Jó kis együttállás lesz amire készülsz. Én erre nem is figyeltem fel, bár a Stellariumban láttam hogy szép sorban vannak rendeződve a bolygók a Naptól nyugatra. Azt hiszem ha az időjárás engedi én is megnézem majd az esemányt! :D

Lajos bácsi! Nagyon szépen köszönöm a bíztató szavakat :) Komolyan mondom megtiszteltetés ez nekem. Én sem nagyon hallottam ilyesfajta próbálkozásokról csak az Amatőrcsillagászok könyvében olvastam hogy nem lehetetlen vállalkozás; sőt sokszor jobb körülmények vannak az észleléshez mint a nyugtalan horizonton - ez főleg a Merkúrra igaz! Akkor be is tudom küldeni ezeket a "rendbontó" bolygómegfigyeléseket???? :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.22. 20:45

Megérne egy cikket, mert a Vénusz nappali észlelése nem elterjedt dolog, bár itt a bizonyíték, hogy szép eredményre vezet. Csak vedd bele a módszert, a többit megbeszélem a főszerkesztővel.
A Merkúrt én magam soha sem láttam a nappali égen, bár távcsővel még halványabb csillag is látszik. Azonban azt hiszem, hogy kis távcsővel nehezebb. De V. Schiaparelli a XIX. sz. végén az akkor nagyon szépnek tartott Merkur-térképét főleg a nappali égen végezte, ehhez egy 32 cm-es távcsövet használt. De lehet, hogy ennél jóval kisebb is eredményes lehet, mert a Merkúrt nappal sokkal magasabb látóhatár feletti helyzetben észlelheted, mint a hajnali vagy esti égen.
Azt hiszem, sok mindent lehet csinálni, ha az ember nem előítélettel lát hozzá. BQ

KELLEMES HÚSVÉTI ÜNNPEKET!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.04.23. 01:53

Kedves Viktor!
A Vénusz nappali megfigyelése hasznos dolog, de ha közel áll a Naphoz, akkor nagyon veszélyes is lehet! Egy óvatlan mozdulat, és kész a baleset!!! A látvány persze akkor a legszebb a keskeny Vénusz sarló miatt. Én régóta használom a Vénuszt a nappali égen a követő szerkezet ellenőrzésére, és érdekességként mutogatom, hogy van mit nézegetni a nappali égen is. Lehet kitűnő videó felvételt készíteni, és mint a többi bolygóról készített éjszakai felvételt szokták, programmal összegezni a képkockákat. Egy mút nyári felvételemből mutatok egy indító képet, amit a fényképező gépem készít minden felvétel elején. Akkor éppen a követést ellenőriztem, és az élességgel nem törődtem. Egy 50/540-es Zeiss refraktorral és egy DMC LS 80-as géppel vizsgálódtam akkor. Sok sikert a nappali Vénusz... és a többi bolygóhoz, hiszen azok is láthatóak, csak ki kell várni a megfelelő szürkületet esetleg. A Merkúr, az viszont bőven belefér a nappali vizsgálódásba, hiszen igen fényes, csak pici, és a Nap közelsége miatt még veszélyesebb, mint a Vénusz! Kegyelemteljes ünnepet, és sikeres megfigyelést kívánok! Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.23. 05:43

Ferenc!
Nagyon szép a kép és rettentően jól kivehető rajta a bolygó :O
Igazad van a nappal tényleg vigyázni kell! Mindig úgy csinálom hogy binokulárral keresem fel először és miután megtaláltam ráállok a nagyobb távcsővel. Az is jó módszer ha az ember a koordináták alapján állítja be a bolygót. Persze ehhez kell egy pontosan beállított mechanika is...:)
A fotózást legközelebb én is megpróbálom, mert van fényképezőgépem is.

ÁLDOTT ÜNNEPEKET KÍVÁNOK ÉN IS!!!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.09. 15:37

Kedves Viktor! Szerdán 11 óra körül a Vénusz -3m6 és felette fél fokkal a Jupiter -1m6 fényességgel a nappali égen tiszta időben egy látómezőben fotózható! A Vénusz beállítása után csak egy negyed fokkal kell elállítani a dekli irányt, és a LM közepére kerül mindkettő! Az idő is feltehetően kedvező lesz! Érdemes klf. szűrőkkel is próbálkozni, hogy vajon melyik az, amely a legnagyobb kontraszttal teszi láthatóvá a Jupitert, illetve melyik a Vénuszt! Lehet, hogy nem ugyanaz ad jó eredményt mindkettőnél! A dátum és idő: 2011.05.11. 11 órakor!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.10. 07:10

Köszönöm az észlelési ajánlatot kedves Ferenc! :)
Igyekszem majd kint lenni és remélem az égiek is velünk lesznek...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.11. 14:41

Sikerült megfigyelni a Vénusz és Jupiter látszólagos közelségét a nappali égen. Használtam egy Zeiss 50/540 -es akromátot, valamint egy 130/900-as Newton tükrös távcsövet. Midkettővel látszott mindkét bolygó egy látómezőben, illetve külön is, de a Jupiter megtalálása a Vénusz, illetve pontos mérési lehetőségek nélkül reménytelennek tűnik a nappali égen. Néha fátyolfelhő homályosította el az ég egy részét. Ha a Jupiter elé ment, éppen el tudta takarni a gyenge fehérségével. A Vénusz stabilan fénylett, de meglehetősen hullámzott, időnként szinte kettévált. Képeket készítettem, mindkét távcsővel, sőt videó is készült mindkettővel úgy, hogy egyszerre látszik a Vénusz és a Jupiter. Mindkét távcső követő szerkezettel működött, az EQ2 átalakított, javított változata a Messier Maraton után most is pontosan működött. Fél óra után is a helyén állt stabilan a látvány, többen meg is nézték 9 óra után az együttállást mindkét távcsövön. Alább egy gyors feldolgozást, valamint a megfigyelő hely műszereit is mutatom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.05.11. 21:54

Üdv Mindenkinek!
Én is megpróbálkoztam a Vénusz és a Jupiter nappali észlelésével. Sajnos a képrögzítés két órányi küszködés után sem sikerült, de a levegő nyugodtságát tekintve talán nem is baj. A Vénusz szinte vakított, de erősen hullámzott és ugrált a képe. A Jupiter szinte elveszett az ég kékjében, még a két főöv felismerése is gondot jelentett. Ezzel együtt is nagy élmény volt végre a nappali égen meglátni, azt hiszem goto mechanika nélkül ez a feladat gyakorlatilag lehetetlen.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.03. 05:48

Tegnap este gyönyörűen ragyogott a Vénusz a horizont felett. Kár hogy a távcsövet nem volt időm kipakolni de az örömmel tölt el hogy végre megkezdődik egy újabb "Vénusz-szezon". Ráadásul június 6.-án egy látványos jelenséget is produkál majd Földünk testvérbolygója :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.04. 20:23

Ajánlom mindenki figyelmébe ezt a videót. Nagyon érdekes :)
http://www.youtube.com/watch?v=gWwhO_hL ... B6B91B0F85
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”