Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.09.28. 22:45

üdv!

Tényleg nagyon jó képek!!! Csak az a baj, hogy ilyen nyugodtságú estéből van kevés! Most is fel kellett adnom, az imént költöztem be, mert a légkör pillanatnyilag kritikán aluli.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.09.28. 23:04

Üdv Tibor!

Igazán akkor lenne szakos egy kép, ha tartalmazná az égtájak irányát is. Szerintem legtöbben (én biztosan) megszokásból nem fordítunk figyelmet a kamera irányba fordítására. Vezetéke mindig lefelé lóg, a nyújtás módja meghatározza az aktuális képállást. Én pozitív és negatív nyújtást is használok, mert ennek mértékét a nyugodtsághoz választom, a barlowok közötti lépcsőt így tudom kialakítani. Persze az irányt utólag is helyre lehetne állítani. E bolygó esetén különben nemigen hinném, hogy közülünk valaki is ne tudná eldönteni merre van az arra. Nincs rá szabály, hogy Északnak fölülre kell esni. (Az biztos, hogy szebb és egységesebb lenne : )
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2010.09.29. 00:29

Sziasztok!

Levente, köszi szépen, Budapestről a 3. kerületből készültek a felvételek.

Tibi, igazad van, Északnak felfelé illene lennie, de mivel az okulárban pont így látjuk (legalábbis a nem zenittükrösökben), ezért hagytam így.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.29. 07:43

[quote="Sidius"Nincs rá szabály, hogy Északnak fölülre kell esni.[/quote]

A bolygó szakcsoport az észleléseket úgy kéri, hogy dél legyen felfelé. Ha megnézitek a beküldött észleléseket, akkor mind szépen egy irányba áll. Itt a fórumon nem ilyen szigorúak a szabályok és ezek a képek nagyon szépek így is.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.29. 09:50

Igen, ez lenne a szabályos, DÉL (S) fent, KELET (E) jobbra. Én is évtizedekig ezt szoktam meg csillagászati refraktoron. Most azonban képfordító okulárom van, ami "földi tájolást" ad, hát így rajzolom, de egy végleges feldolgozásnál a szabvány szerint fogom átfordítani.
Zolinak igaza van, a képek így is szépek, és pillanatnyilag a vastag északi Fősáv egyértelmű, de nem mindig lesz így.
Talán a közlésnél nem ártana egy sor, hogy "É-i tájolás" (Észak fent), vagy "D-i tájolás").
Viszont szeretném, ha ezekből a nagyon jó képekből az ALPO-nak, vagy a BAA Jupiter-szekciójának is küldenétek. A képeitek, még az aránylag kis távcsővel készültek is, semmivel sem gyengébbek, mint a külföldieké.
Azért adjunk hírt arról hogy vagyunk! Nagyon szép, hogy itt-ott egy-két galériában olykor egy-egy magyar kép is megjelenik, ám a szakkörök nem ezeket nézik, de erkölcsi súlya csak a rendszeresen beküldött folyamatos észleléseknek van! Lajos!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.09.29. 10:45

Lenyűgözőek a képek nagy gratula hozzá!!! ;) Szinte el sem hinni, hogy ilyen szép minőségű, részletgazdag kép készíthető amatőr körülmények között. Bár ezeket a képeket nem igazán nevezném amatőr munkának.

Meg szeretném kérdezni, hogy egy amatőr észlelő milyen jelenségeket láthat/ különböztethet meg ezeken a felvételeken? Értem ez alatt:
Néha látható 1-2 nagyobb koromfekete folt. Mi az?
Mik a kisebb sötétbarna pöttyök az E felhősávban? Légörvények?
Miből adódik a színkülönbség a felhősávok között? (barna, vörös, sárga szürke) Milyen gázok szerepelnek ezekben a képletekben?
Bármi más ami jellemzően megfigyelhető?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.09.29. 12:34

Érdekes, hogy ha a Voyager felvételeit nézem, hatalmas különbségek vannak a felhősávok sebességében, míg az itteni képeken ebből semmi sem látszik. Nemcsak a felbontásbeli különbség miatt lehet, az itteni képeken is láthatóak részletek pl a pólussapkákon, de a Voyager felvételén azok szinte állni látszanak, itt meg úgy forognak együtt a középső területekkel, mintha egy színes billiárdgoló volna.
http://hirek.csillagaszat.hu/asztroblog ... allas.html
Éder Iván felvétele:
http://www.bradhillmusic.com/astro/8-20 ... ion%20.gif
Ez a felvételsorozat annyira részletes, hogy az ember már várná, hogy a forgással ellentétes irányba mozgó felhősávok, örvények is látszanak. Mégis, mindenütt azonosnak tűnik a forgási sebesség. Miért?
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.09.29. 13:07

sztem a Voyageres animáció több hónap felvételéből, mindig egy meridiánra fixált fotókból áll össze.
sp.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.09.29. 13:47

Ez lehet, de akkor még furcsább, hogy a rövidebb idő - pár óra - alatt készített amatőr animációkon miért látszik a pólussapkák elfordulása (a középső területekhez hasonló sebességgel), míg a Voyager felvételen majdnem állnak.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.29. 14:01

Szerintem nincs ezzel gond, mármint ha a hírportálon levő Voyager-képre gondolunk.
Nekem úgy tűnik, hogy mintha a sarki régiók forgása lenne az alap (ezért azok majdhogynem állnak), de látszik, hogy az egyenlítő felé haladva a képen egyre gyorsabbak az áramlások jobbra, az egyenlitői vidék direkte száguld. Ami zavaró lehet, hogy a zónák határain örvények is vannak, amik nem okvetlen követik a forgást, sőt, a Nagy Vörös Folt láthatóan ellenkező irányban vándorol (de vándorolni amúgy is szokott azonos szélességi fokon).

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”