Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.24. 21:51

Mpt!

Remek ötletet adtál ezzel a Gimp-pel. Köszönöm! Eddig nem ismertem, régen a Photoshoppal bíbelődtem, de az új gépemen nincs. Ezért azon nyomban ki is próbáltam a tegnap esti felvételeken. Itt az eredmény. Persze ez hamar munka volt, csak a próba kedvéért. Az egyes képek nincsenek egy fényességi szintre hozva, ami szerintem rontja az élményt. Szóval egy jó animációhoz idő kell. Viszont ez a Gimp egyrészt ingyenes, másrészt tudja, ami ehhez kell, harmadrészt szerintem egyszerűbb kezelni mint a Photoshopot.

A képsorozat elején az Európa belép a Jupiter mögé (okkultáció),
20100923.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.09.26. 18:21

Sziasztok!

Sikerült egy teljes Jupiter fordulatot összeállítani. Persze csalás van a dologban, mert 3 éjszaka felvételeit használtam fel. A légköri nyugodtság meglehetősen eltérő volt, ez a felbontáson meg is látszik.
ford.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.09.26. 21:19

Sziasztok!

A 22-ei éjszaka Pete Laci barátom felment az egyetemi csillagvizsgálóba hogy készítsen pár perc "menekülő videót" a Kutatók Éjszakájára arra az esetre, ha pénteken borult lenne. Én sajnos nem tartottam vele az aktuális megfázásos-köhögőrohamos állapotomra hivatkozva, valószínűleg életre szóló élményről maradtam le. :-( Akkor volt az az ominózus nyugodt légkör időnként rezzenő bolygóval, ami egy beton kollégiumon a 8. emelet magasságában már tényleg valami!
Szóval ilyen körülmények között készült el a videó a 300/2130 Newtonnal, 18mm Orthoval és ToUCam webkamerával. Egyben az új óragép tesztje is volt, jól vizsgázott. Laci végezte a feldolgozást is, a végső simításokat (a színek helyre igazítása, némi élesítés, felirat) már én fejeztem be.
Eddigi legjobban sikerült Jupiterünk lett.
jupiter_2010_0922_2044UT_pete.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.28. 02:29

Én is megosztanék veletek kettő Jupiter felvételemet. Az első egy SkyWatcher Pro 150/1800-as MC-vel készült, a második 300/1200-as OO newtonnal. Mindkettőben a közös a Scopium bolygókamera volt. A képek színtónusa még eléggé eltérő, meg kell találnom a "saját szineimet" :).

20100921002931265_registax2.jpg

20100921235555062_ps.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2010.09.28. 09:57-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.28. 09:14

Halló! Vizuális szinekhez a második kép van közelebb (én egy kicsit sötétebbnek látom, de a színek azonosak). Úgy látszik az első részletgazdagabb, de sötétebb és vörösesebb a vizulális képnél!
Üdv: BQ
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.09.28. 13:59

Üdv Mindenkinek!

Tegnap mindössze egy felvételt sikerült rögzítenem a felhők miatt, s bár az 5-ös körüli nyugodtság erősen meglátszik (alsó kép), ennek ellenére sok apró változás látható a felhőzetben egy 22-i felvétellel összehasonlítva.
A KVF környéke nagyon változékony. A NVF is talán mutat leheletnyi eltérést, de ez a kissé eltérő rálátás miatt nem egyértelmű. Továbbra sem túl erősek a színek, de az északi fősáv nagyon mozgalmas. Kettéosztottsága már nem annyira egyértelmű a színek alapján, de még sejthető.
195/1300N+3x+Scopium 400/450 kockából.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.28. 14:49

A Vörös Folt: eléggé biztosan látsik, hogy az ovális alak két csúcsán (keleten és nyugaton) mintha egy-egy sötétebb csomó lenne! Ezt a jelenséget más alkalommal is néha láttam, pl. az 1962-es rajzokon határozottan mutatkozott (20 cm-es, 300x-al), lehet, hogy ez valamilyen rendszeres jelenség az NVF-nél.
Az É-i Fősáv hol kettészakadni látszik, hol megint egységesebb szövetű. Nem tudja eldönteni, kettéváljon-e. Viszont a fényes egyenlítői Zóna nagyon tele van sötétebb-világosabb hullámokkal és átlós sávokkal. Nagyon jó lenne mennél több rajz is, hogy olyan időszakból, amikor kevés a felvétel, a rajzokat értelmezni lehessen.
Jó kis képek! BQ.
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2010.09.28. 20:19

Sziasztok!

Ha már ilyen sok szép kép került fel ide, én is felteszem azt a két képet, amit 21-én és 22-én valamivel éjfél után készítettem. 21-én éjfél körül kamerázam a bolygót, néha rendkívül nyugodt pillanatokat elcsípve. Az okulárban a bolygóhoz igen közel lévő Ganymedes felszínén ezekben a pillanatokban részletek is látszottak. 22-én kevésbé jól indult a nyugodtság, a GRS (NVF) láthatósága alatt eléggé életlen filmeket sikerült csak készítenem. Viszont két órával a CM átmenete után, mire a GRS a peremre került (úgy fél egy körül), sikerült kifognom néhány egész jó percet, még a 21-i nyugodtságnál is jobbat.
Akkor jöjjenek a képek (mindkét kép 300/1600-as Newton, EQ6, TV 5x, Scopiummal készült, feldolgozás: Iris, Photoshop):
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.09.28. 20:29

Éder Iván írta:Akkor jöjjenek a képek (mindkét kép 300/1600-as Newton, EQ6, TV 5x, Scopiummal készült, feldolgozás: Iris, Photoshop):

Iván, klassz felvételek! Gratula. Honnan rögzítetted?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.09.28. 21:06

Sziasztok!

A mostani láthatóságnál tűnt fel leginkább, hogy a Jupiterről készült fotók jelentős hányada fejen áll. Időnként kétségek merültek fel bennem, tényleg a déli sáv tűnt-e el, na meg hogy a Nagy Vörös Folt átvándorolt-e Északra. A korábbi bolygóképeimnél persze nekem se volt egyértelmű hogy merre van az arra, de most kiabál.
Az aktuális szembenálláskori fejenállásnak a távcsőállástól függő vizuális látvány vagy egyéb esztétikai szempontok lehetnek az okai?
(Félreértés ne essék, attól egy szép részletes fotó még semmit se veszt az értékéből és becsülöm a munkát amit bele fektetett a készítője, ezúton is gratulálok a hazai lelkes amatőrök színvonalas munkásságához. Egyszerűen csak szembe tűnt...)
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”