Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2012.06.05. 18:09

András írta:
m4k3r írta:
zozee írta:Azt már miért kellene tovább csökkenteni? Egyébként is milyen fénycsökkentőt használsz?
És minek kell megjönni? :)

A napszűrő fólia. Amit annyira várok!


Akkor nem kell az 50mm-ből 30mm-t csinálni, fölösleges. Csak egyetlen biztonsági óvintézkedést tudsz/kell kivitelezni: a biztonságos rögzítését a fóliának. És az épp elég.



AZT VISZONT PLUSZ RÖGZITENI KELL!!!!
NEKEM EGYSZER LEESETT A GYÁRI ÖNTAPADÓ BAADER FÓLIA!!!!
90/900 SW
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.06.05. 19:44

András írta:


AZT VISZONT PLUSZ RÖGZITENI KELL!!!!
NEKEM EGYSZER LEESETT A GYÁRI ÖNTAPADÓ BAADER FÓLIA!!!!


Tesa szalaggal rögzitettem, de szerencsére elég szorosra sikerült a papír folalat. A próba már megvolt. Már a holnap reggelt tervezem. :D
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2012.06.07. 11:32

Az átvonulást sajnos a sűrű felhők eltakarták a keleti részeken. A készülődés képei ezek. Az elsőnél az a gyanúm, hogy nem húztam ütközésig a projekciós toldatot, ezért talán kisebb lett a kép. Az utolsó felvételnél már alacsonyan volt a Vénusz, szabad szemmel nézve félkörnél nagyobb volt az ív, de csak ennyi jött elő.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.10. 23:19

Megnéztem a csodálatos jelenséget, és hazatérve azt láttam, hogy az ég eléggé tisztának látszik - néhány vonuló felhőcsíktól eltekintve - ahhoz, hogy próbálkozzak felvételt készíteni a néhány órás Vénuszról. Vártam öt órát, ameddig eltávolodik annyira, hogy már biztosan nem fér bele a Nap fénye az okulár elé tett 4 mm-es szűkítésbe. A távcsövet beüzemeltem, könnyű volt pontosítani, hiszen a Vénusz majdnem pontosan a Nap pályasíkjába ért az eltelt idő alatt, és már több mint egy Napátmérővel nyugatra volt a Naptól. Magamra borítottam egy fekete leplet, és néztem a vonuló halvány felhőfoszlányokat. Néha egy-egy másodpercre teljesen biztosan láttam a teljes gyűrűt. Ez alatt sikerült a nagy nyújtással is pontosítani a csövet, és rátenni a fényképezőgépet. Ez után már csak a gép képernyőjét néztem a sötét fülledt melegben. Több mint két órát kellett várni arra a percre, amikor a kicsi géppel sikerült felvételt készíteni. A gyűrű látszott, hol az egyik, hol a a másik ívdarabja felvillant, persze rendkívül halványan. Sajnos a gép autófókusza használhatatlan ilyen kis kontraszt esetén, ezért a nyugalmi helyzetbe állt, és akkor viszont látható a képernyő közepén egy halvány fényfolt. A feldolgozott képen viszont a kontraszt emelésével fényes felületté alakul, ami zavaró lenne, ha nem gyűrűt kellene fényképezni. Természetesen ellenőrző felvételt is készítettem, ahol nyoma sincs semmiféle gyűrűnek, csak a szokásos porszemek és a fényfolt látható az előhívott összegzett képen. Így tehát biztosan a Vénusz gyűrűjét láttam, és fotóztam szinte másodperc pontosan 7 órával a Nap előtti elvonulása után. A képet mutatom, de a gyűrű rendkívül halvány, és van akit zavar a kék szín, tehát feket-fehér változazát is mellé tettem. Készült azóta 1 és 2 napos sarló is, amely már nem ilyen halvány, hanem olyan, mint a korábbiak, csak éppen a tükörképnek felel meg. A gyűrű képén már látni, hogy a Nap felőli oldala egy árnyalatnyival fényesebb a másiknál. Aki esetleg az égen nézegeti, az most nagyon vigyázzon, hogy az óragépe járjon, mert a Nap hamar utóléri az álló cső irányát, habár a Vénusz magassága is napról-napra lassan csökken. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.11. 18:24

A Vénusz átfordult sarlója látható az alábbi két felvételen kettő és öt napos korában. A felvétel 127/1000 refraktor, 2xB+10mm okulár és DMC LS80 géppel készült, amely 10-szeres zoom állásban volt. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.06.12. 11:17

Mi az a folt a sarló közepe fölött? Talán reflexió?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.15. 01:25

Azt a foltot a fényképezőgép teszi bele, ha nem tud rendesen autofokuszálni a kis kontraszt miatt.
A Vénusz sarlója 7 nappal az átvonulás után. A mérete már kisebb, a íve is alig több mint 180 fok.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.17. 03:06

Szép tiszta átlátszó, rezzenéstelen égen a Vénusz 10 napos sarlója 2012.06.16. 10:20 UT időpontban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.18. 16:14

Az egyre vastagodó Vénusz sarló 2012.06.18 08:11 UT állapotát mutatja az 1 perces videó feldolgozása.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.25. 17:15

2012.06.24. 11 UT körül készített Vénusz képeimet mutatom. Szűrő nélküli, sötétvörös, narancs, zöld, ciánkék és sötétkék szűrővel készültek. A sötétkék szűrő egyenetlenségeket mutat a Vénusz felhőzetének peremén, amely a többi felvételen nem látható. Igazából UV szűrővel kellene készíteni felvételt, de ezt a kisgéppel, amely beépített IR szűrőt tartalmaz, nincs értelme megtenni. A sötétkék szűrős kép is már sejteni engedi, hogy a kéknél rövidebb hullámhosszakon érdemes próbálkozni. Már egy viszonylag keskeny sarló is mutathat érdekes foltokat, amely oka a Vénusz szédioxid-kénsavcseppes légkörének következménye.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”