Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.12.11. 01:14

Üdv Mindenkinek!
Az utóbbi napok (hetek) felhős időjárása után végre sikerült egy rövidebb időszakot elcsípni, amikor elfogadható volt a levegő nyugodtsága. Persze legfeljebb ez is csak közepesnek nevezhető és a napnyugta utáni 1-2 órára korlátozódott. A Déli Egyenlítői Öv (helyének) déli szélén sötét csomók (csíkok) sorozata jelent meg. Sajnos a levegő nyugtalansága a későbbi képeket elmaszatolta, így a NVF-ról lemaradtam.
20101210sz.gif
201012101817.jpg
A videó 17:15-től 19:30-ig készült (KÖZEI) Az állókép időpontja 18:17. Eszközök: 150/1240N, 3xB, Scopium.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára algor 2010.12.11. 17:07-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.11. 09:45

Érdekes képek, jó hogy sikerült hosszabb szünet után megint elkapni. A SEB megint vékonyabb (de megvan), a NEB pedig tömörebb az elmúlt hetek képénél!
Sajnos nekem olyan rossz a levegúm, hogy nem volt érdemes megörökíteni! Remélem szebb időnk is lesz még. BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.15. 17:15

Üdv Mindenkinek!

Minden érdeklődő figyelmébe ajánlom Damian Peach ezévi, Barbadoszon készült képtermését, mely a szerző honlapján található. Elképesztő (!!!) és a legtöbbünk lehetőségeit nézve (a jelenlegi időjárást is tekintetbe véve) elkeserítő is egyben. Ha egyszer csoda történne és eljuthatnék oda, lehet, hogy csak látogatóba jönnék haza.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.12.18. 08:06

Barbadosz nekem is megfelelne.

Közben pedig a visszatérő SEB kezd vörösödni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.18. 08:29

Üdv Ozy!
Ez is csodaszép felvétel!
Mindig azt szoktuk mondani, hogy Jupiter "most" kezd igazán érdekessé válni, de déli fősáv visszatérésére ez tényleg hatványozottan igaz. Nekünk az elkövetkező napokban -az előrejelzés szerint- továbbra sem sok esélyünk van a felhők miatt.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.20. 19:10

Üdv Mindenkinek!
Valami okból ma estére derült maradt az ég. Napnyugta körül a nyugodtság se volt olyan rossz, legalábbis a közepes szintet elérte.
Vére megint itt a Jupiter! Nagyon mozgalmas az északi pólus környéke. A déli fősáv helyén apró örvényekből álló szakadozott sávféle képződmény látszik elég markánsan. Az északi sáv nagyon vörös, széles, déli pereme vékony vonalban szürkés-kékes, és két nagy fehér ovál van az északi peremén. Az egyenlítői zónát továbbra is halvány, kéklő örvénylések uralják.
Nagyon részletes a korong, hátha még jobb nyugodtság is lesz!
A korong előtt az Io és árnyéka.
(195/1300N + 4x + Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.20. 19:42

Végre megint egy Jupiter-kép, én már hetek óta nem láttam jó képet a táűvcsövembe. Nagyon érdekes az ÍÉ-i sősáv, a pereme fent és lent éles sötét csik, mintha a középső barnás része a kettő közlé lenne szorítva. A világos egyenlítői zóna déli fele kicsit sötétebb árnyalatú, mint korábban, de lehet, hogy ez csak kontraszt.
Örülök a látványnak: BQ.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.21. 20:14

Kedves Jupiter Észlelők!

Ide is bedobom a kérdést, mert hátha a bolygóval van baj ;) ...vagy találkoztatok a problémával már...

130/900-as SW távcsövemmel próbálom vizsgálni a Jupitert, de sajnos csak egy nagyon (rettentő) fényes korongnak látom a legvastagabb barnás gázcsíkkal. A távcső jól jusztírozott, szép képet ad mély-égen, éles a Holdon 240X esetén is, sajnos a Jupitert nem látom vele jól. Ellenben a 80/900 lencsés szép képet alkot az óriásról.

Mi lehet a gond, kellene esetleg polárszűrőt alkalmazni, mit tanácsolnátok? Köszönöm előre is!
Inkább segíts minthogy kötözködj.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.21. 20:24

Lehet, hogy valóban túl fényes. Elég akár egy szürke (neutrál) szűrő. Én a 70/500-al a séli fősávot jól látom, de a tropikus sávokat is.
Viszont tény, hogy a 20 cm-es Zeiss Coudeval (Ógyallán) nem láttam annyi részletet az oppozícióban leveő Marson és a Jupiteren, mint az ugyan akkora refraktorral az Urániában. A 25 cm-es tükör viszont az egykorú bolygó rajzok szerint nagyon részletgazdag képet adott.
Vigyázz! A tükrök nagyon érzékenyek a pontos jusztírozásra! Üdv: BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.12.22. 16:45

Tükrös távcsövekkel való áltatalános tapasztalat hiányában ugyan, de kinyilvánítom a véleményemet, miszerint nem hiszem hogy magával a bolygóval van baj. A 15 és 20 centis távcsöveknél tudtommal még nem szokás szűrőt használni a Jupiteren, pedig ugye azok még fényesebbnek mutatják a bolygót.
Szerintem vagy a gömbtükörrel, vagy az aktuális nyugodtsággal (egy kisebb átmérőjű távcső nem annyira érzékeny erre), vagy a tapasztalat hiányával volt a gond.
Utóbbi velem is előfordult mostanaság. Egyszer láttam csak a Jupitert egész ősszel és akkor nekem is kissé csalódást okozott. Ebben még ha a nyugodtság is rossz volt, akkor is biztos volt szerepe annak is, hogy azt megelőző másfél év alatt csak egyszer láttam a bolygót, komoly tapasztalat kialakítására (azaz a Jupiter rendszeres észlelésére) pedig még nem volt alkalmam.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”