Ezzel ugrott a Hold...

Holdészlelők fóruma
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2010.03.10. 16:57

Sziasztok

Nem ért váratlanul a hír hogy lefújják a holdprogramot. A politikusok szeretnek az űrhajózáson spórolni. Kell a pénz háborúzni. Hosszan elhúzódó háború nagy megrendeléseket jelent hadiipari termékekre, és kellenek a katonák. Sok olyan derék embert felszív az amerikai hadsereg, akik másra nem igazán alkalmasak. Ha nem lenne háború, nem lehet őket hová tenni, és mindjárt rengeteg a képzetlen munkanélküli. Így háborúzni kell nekik...(ezt olvastam valahol, szerintem lehet benne valami). Egy űrprogram viszont elég magasan képzett munkaerőt kíván. Abból nincs annyi...

Talán az egyetlen pozitívuma a dolognak, hogy a magánszektort igyekeznek bevonni az űrhajózásba. Kicsit furcsa volt, hogy 40 éves technika újjáépítéséhez, kicsit fejlettebb elektronikával 10-20 év kell. Ez így tényleg nem fejlődés. Bár szívesenn láttam volna élő adásban, akár több nemzet űrhajósát is a Holdon (kinaiak, amerikaiak, stb.). Attól tartok, hogy ha egyszer a nemzetközi űrállomásnak leáldozik, nem lesz utánna egy darabig másik abból sem. Se Hold, se Mars, se űrállomás?

Új meghajtási módokat (és egyéb technológiákat) fejlesztenek ki majd a felszabadult erőforrásokból. Állítólag. Majd ülnek 30 évet (ismerve a tudományos kutatások menetét) mire lesz végre egy akkora ionhajtómű (5 évente tesztelnek egy kicsit, hogy jöjjön a következő adag pénz :) ), amivel eljuthatnánk a Marsig. Akkor ott állunk mondjuk 2040-ben, és elhangzik. Legyen marsprogram 20 év múlva. De drága. Sokba kerül a harc a hurrikánokkal, egyre drágább az energia, tovább nő a szegénység, változik a klíma, és háborúzni is kell majd. Mind olyan dolgok amik lehet, hogy sokkal nagyobb erőforrásokat emésztenek fel akko, mint amit most el tudunk képzelni. Szóval drága dolog... Legyen nemzetközi összefogás. Nekilátnak majd megvalósítani. Mindenki elvan a saját választóinak/alattvalóinak való bájolgással, néhányan kihátrálnak szokás szerint, és kútbadől megint. 2080-at írunk. Mars sehol. Ahogy a legtöbben közülünk sem lesznek már... Közben mindent feléltünk, lebetonoztunk, megmérgeztünk a földi környezetünkben, így a túlélés a tét, ami leköti a forrásainkat. Az akkori kor embere visszagondol, hogy "talán 50-60 évvel azelőtt kellett volna a világűr meghódítását erőltetni, amikor még bírtuk volna erővel, ha akarjuk. Talán többre vittük volna".

Ez egy lehetséges forgatókönyv... Nagyon remélem, nem így fog alakulni, bár a jelek ezt mutatják.

Végezetül, nem lennék meglepve, ha előbb épülne magánszálloda a Marson, mint hogy "államilag fizetett űrhajós" lépne rá. Tudás, nyersanyag, emberi erőforrás és pénz van elég... AKARAT nincs.

üdv
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.11. 07:01

Könnyen lehet, van abban valami, hogy csak akkor "megyünk" majd a Holdra ismét, ha üzletileg is megéri. Ha arra gondolok, hogy amikor Kolombusz felfedezte Amerikát (most eltekintve attól, hogy nem is tudta mit fedezett fel), oda is csak akkor indult meg a komoly forgalom, amikor már megérte. Területszerzés, arany, fűszerek, dohány stb... Szóval kellene valamit találni a Holdon, ami itt a Földön jó drága.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.03.11. 09:52

Sajnos már a holdexpedíciók hőskorában is eléggé világos volt, hogy egyelőre csak akkor "éri meg", amig az USA-SZU közti presztizs-kérdés volt. Az a benyomásom, hogy ezen a téren a mai Oroszországban is messzibb terveznek, mint az USÁ-ban. Amig az USA szenátusában üzletemberek pretoriánuisai döntenek, addig eléggé csapongó lesz a szakmai támogatás. Az ürprogrammok irányítói pedig igyekeznek a laikus tőkések szájaíze szerint megnyílvánul. Emlékeztek még a "Mars-meteoritek életnyomaira"? Az egész kérdés mára úgy eltűnt a porondról, mint a kámfor! Most a holdbeli víz van a szinpadon, de ha a sikerül valami támogatást kicsikarni, majd ez is eltűnik a napirendről. Fő, hogy a nagyközönség megkapja a napi szenzációját, a szenátus hangadói elhigyjék, hogy fontos a kérdés.
No, azért ne legyünk borulátók, lesz még Mars-expedició! BQ
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.03.11. 11:21

No igen... az is fontos, hogy a nagyközönséget elkápráztassák. Csakhogy a nagyközönség hamar megunja a dolgokat. Az Apollo11-et az egész világ látta, a 14-et már senki sem leszállni. A 13 is csak azért volt szenzáció, mert szerencsétlenkedtek.
Megpróbálom viszont optimistán felfogni a dolgot. Erre az a családi tanmese, hogy Édesapám annak idején 25 éve a rádiózásról tanult. Akkor azt tanították neki, soha nem lesznek hordozható telefonok, mert az majdhogynem fizikai képtelenség. (azt is indokolták, miért) Eltelt 15 év (2000), és már nekem is évek óta volt saját mobilom. És nem csak a mobiltelefont valósították meg ennyi idő alatt, hanem tettek bele számológépet, játékokat, volt több csengőhang... a mostani iphone-okról már nem is beszélve. Mérget vennék rá, hogy ilyesmi Édesapámnak 25 éve még meg se fordult a fejében.

Szóval az én optimista jövőképem:
Gyorsan fejlődnek a fúziós reaktorok, és ezért megéri a Holdra menni. Mivel ipari tőke van a dologban, az USA, az oroszok, az ESA, a kínaiak, a japánok, és még ki tudja ki, 2020-ra a Holdon lesznek. A nyersanyagkutatások a Hold felé irányulnak, és bányák épülnek ottan.
A fúziós reaktorok lévén az olajkornak leáldozott, és az energiaválság megoldódott. A légkör szén-dioxid szintje lassan optimalizálódik, és hidrogén üzemelésű autók járják az utakat.
Mivel a holdi bányászat kapcsán az űrhajózás rohamosan fejlődik, hihetetlen módon fellendül az űrturizmus, és könnyebben, olcsóbban eljuthat az ember a Marsra, és a Jupiter-holdakra is. Megkezdődhet a Mars terraformálása. (2040)
2080-ig már el se tudom képzelni, mi történhet.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.13. 09:34

Jó lenne ha így lenne. :)
90/900 refraktor
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.03.13. 12:25

Kirami írta:Gyorsan fejlődnek a fúziós reaktorok, és ezért megéri a Holdra menni.

A 80-as években az mondták a fizikusok, hogy 20 év múlva lesz működő fúziós reaktor. Nem hazudtak. Ma is pont ugyanezt mondják...
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.03.13. 15:42

maro írta:
Kirami írta:Gyorsan fejlődnek a fúziós reaktorok, és ezért megéri a Holdra menni.

A 80-as években az mondták a fizikusok, hogy 20 év múlva lesz működő fúziós reaktor. Nem hazudtak. Ma is pont ugyanezt mondják...


Már az ötvenes években is ezt mondták (pontosabban: 20 év múlva lesznek működő fúziós reaktorok, 50 év múlva standard tömeggyártású, iparilag hasznosított fúziós erőművek). Most is ezt mondják. Szvsz az ötvenes években is ezt fogják mondani... :(
dgy
Alyr
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:46

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Alyr » 2010.03.14. 13:31

Szóval az én optimista jövőképem:
Gyorsan fejlődnek a fúziós reaktorok, és ezért megéri a Holdra menni. Mivel ipari tőke van a dologban, az USA, az oroszok, az ESA, a kínaiak, a japánok, és még ki tudja ki, 2020-ra a Holdon lesznek. A nyersanyagkutatások a Hold felé irányulnak, és bányák épülnek ottan.
A fúziós reaktorok lévén az olajkornak leáldozott, és az energiaválság megoldódott. A légkör szén-dioxid szintje lassan optimalizálódik, és hidrogén üzemelésű autók járják az utakat.
Mivel a holdi bányászat kapcsán az űrhajózás rohamosan fejlődik, hihetetlen módon fellendül az űrturizmus, és könnyebben, olcsóbban eljuthat az ember a Marsra, és a Jupiter-holdakra is. Megkezdődhet a Mars terraformálása. (2040)
2080-ig már el se tudom képzelni, mi történhet.


szép lenne csak az a baj, hogy míg az olaj a gazdaság alapját képezi nem igen éri meg a nagy-embereknek alternatív üzemanyag után nézni. Globális felmelegedés ide vagy oda sajnos ezeknek az embereknek a pénz többet ér mint a bolygónk egészsége, mivel úgy vannak vele, hogy addigra már ők úgy sem lesznek itt.
Az meg szerintem megint csak visszataszító, hogy a föld után más bolygókat is ki akarunk zsákmányolni....[/quote]
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.03.14. 14:26

Nahát pont ez a lényeg!
Megoldani a technikai problémákat, mert ha sikerülne, olyan energiaforráshoz jutnánk ami nem környezetszennyező (úgy tudom nem az de javítsatok ki ha mégis), és nem mellesleg gyakorlatilag kifogyhatatlan mennyiségű olcsó üzemanyagkészlettel rendelkezünk hozzá. Az olajnak végleg leáldozna!
Szerintem biztos vannak olyanok felsőbb szinteken is akik látják ezt.

Nagyon rá kéne hajtani a fúzióra mert mostanában sok helyről hallom hogy a megújuló energiákban mindenki csak csalódik mert túl kevés. (ez a baj szerintem az emberrel, hogy mindig csak mohón egyre több és több energiát akar kisajtolni környezetéből amit természetesen én is elítélek. Persze hogy ezt nem bírják a nemegy esetben még gyerekcipőben járó alternatív technológiák.)

Ha csak nem történik valami csoda és hirtelen nem lesz nagy környezetvédő még az olajmágnásokból is, akkor az egyetlen utat a bolygó mostani formájához közeli állapotban való megőrzésére szerintem a fúzió minél gyorsabb megvalósítása jelenti.
90/900 refraktor
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Ezzel ugrott a Hold...

Hozzászólás Szerző: maro » 2010.03.14. 16:29

Az alternatív energiaforrásokkal az a baj, hogy nagyon kicsi az energiasűrűségük a többi energia fajtához képest. (Túl nagy terület kell a megfelelő mennyiség befogásához) Ráadásul még időbeli eloszlása is egyenetlen.

Ami az olaj okozta problémát illeti nekem az a történet jut eszembe, mikor az 1800-as évek végén azon aggódtak Párizsban, hogy ha ilyen ütemben nő a lovak száma a városban, akkor pár év múlva a lópiszok elborít mindent. Hogy a történet igaz-e, vagy csak városi legenda, azt megmondani nem tudom, de jól jellemzi, mennyire nem lehet az ilyen dolgokat előre látni.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”