Napfoltok

Napészlelők fóruma
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.13. 08:28

A tegnapi ??? folt az 11192. Érdekes, mert tegnap a NOAA szerint csak 11190 volt a legújabb és tegnap már ott volt az a folt is, NOAA szerint még nem. Aszt hittem az a folt lesz a 11191, de ma befordult egy új folt(csoport) és az kapta meg a 91-est. Ezt astrohist tegnap már látta, én nem vettem észre. Mitől függ, hogy melyik folt milyen számozást kap, ha pl egyszerre több jelenik meg?
Ma nagyon pocsék idő van, teljesen be van borulva, hideg is van, szél is, nem szeretem az ilyet. :evil:
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.13. 13:33

Azért csak volt egy kis Napom, de a szél nagyon fúj:
Kép
SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Baader Solar Filter, Casio EX-S880 kézből, 2x optikai Zoom. PS-CS5
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.04.13. 14:05

Sziasztok !

Kicsit én is Napoztam. :)(a szél meg a távcsőtubust piszkálta :( )
Az eredménye:
http://tamasasztro.blogspot.com/2011/04/nap-20110413.html
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.04.13. 14:12

Üdv!

A napfolt csoportok számozásával kapcsolatban írok. Sok helyen próbáltam kideríteni, hogy mi alapján kapják a számukat (NOAA, NASA, Wikipedia, stb), de sehol sem találtam meg, vagy elkerülte a figyelmem. A végén arra jutottam, hogy az első 2 szám az évet jelöli, az utolsó 3 pedig azt, hogy hányadik foltcsoport az adott évben. A számok pedig a Nap keleti oldalán felbukkanó új foltok csoportok szerint növekednek. Jól sejtem vagy tévedek?

Előre is köszönöm a választ,

KoviP
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
Gobe
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.02.05. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: Gobe » 2011.04.13. 14:14

Gergely fényképén a déli részen a centrálmeridiántól valamivel jobbra mintha lenne valami apró folt (talán több is). Az valami új, kilalakuló folt lenne vagy csak hiba a képen?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.13. 16:22

Ápr. 13. Pontshow fényképe nagyon szép, és pontosan vissza adja amit én vizuálisan láttam ma délelőtt, és délben is. A korong déli részén, vizuálisan csakugyan látok egy kis bizonytalan pöttyöt, amit a NOAA 11187 sz. folttal vélek azonosnak. Az ÉK-i perem közelében a 11191-es kerek folt nagyon szép, a Wilson jelenség már tegnap is kijött, ma nagyon szépen látszik, olyan, mint ha tölcséres bemélyedés lenne.
Ezzel kapcsolatban a fotós és vizuális észlelők figyelmét szeretném felhívni a peremen be- és kihaladó nagy foltok umbra-helyzetére. Máig sem egyértelműen eldöntött, hogy nem látszik-e néha a sötét mag (umbra) magasabban, mint a világosabb udvar (penumbra). A tisztázás azért nehéz, mert a nagy foltok néha nagyon asszimetrikusak, és olykor azért érzékeljük kiemelkedőnek az umbrát, mert a umbra körül az egyik oldalon a penumbra keskenyebb. Szóval érdemes godnosan megfigyelni.
A NOAA sorszámokról: magam sem tudom, milyen alapon sorszámoznak néha. Szerintem a saját hálózatok időbeli képsorai alapján, és előfordulhat, hogy a "hálózaton kivüli" megfigyelők új napfoltjáról csak később vesznek tudomást, és ilyenkor a sorszámizás megkeveredik. Én eddig 2-3 ilyen esetre bukkantam.
Szép eget! Nekem most egy szép sorozatom jött össze, márc. 31-től máig minden napról van vizuális észlelésem, igaz, néha nagyon rosz körülmények közt, de minden nap elkaptam a Napot.
Nektek is sok szép eget: BQ.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.13. 19:26

KoviP írta: A számok pedig a Nap keleti oldalán felbukkanó új foltok csoportok szerint növekednek.


No igen, ez így logikus is lenne, de nem ilyen egyszerű, mert ahogy azt a mostani példa is mutatja, nem csak befordult egy új csoport, hanem megjelent is egy másik a már látható oldalon.
Továbbviszem a témát. MI van akkor ha teszem azt van egy folt, legyen a száma: ???, szépen elmegy, aztán átfordul. Na és ha legközelebb is bejön, honnan tudjuk, hogy az a ??? folt volt? Vagy ilyenkor gondolom én egy új számot kap. Tegyük fel, hogy megmarad több mint egy Napfordulatra. Lehet tudni, hogy az már volt látható folt?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.13. 19:45

Sajnos az általam olvasott magyarázatokban nem találtam pontos választ a sorszámozás kérdésére. Valamikor, amíg a zürichi jelentéseket kaptam, az volt a szokás, hogy a visszatérő foltok (amelyek már az előző nap-fordulat idején is látszottak), egyenlőségjellel kaptak utalást a korábbi sorszámra. Pl. így 123 = 98, vagyis az aktuális helyzetben 123-al sorszámozott foltcsoport az előző fordulatnál már látszott, és akkor a 98-as számot kapta.
13-án Délben az ÉK-i peremen mintha megint látszott volna egy sötét csík. Nagyobb távcsővel nézve talán látszott ott egy új csoport? Nagyon hullámzott a levegő, nem tudtam biztosan azonosítani. BQ.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.04.13. 20:19

THX!
Akkor megint tovább vinném a témát, mivel Napfoltos topic, így nem off!
Honnan tudjuk, hogy az átfordult folt jelenik meg újra? A másik oldalt ugye nem figyeljük...?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.13. 20:32

Ma má van tulsó oldal kép is. De éltalában a heliografikus koordináták az irányadók. Egy-egy folt(csoport) nem mászik el olyan mértékben, hogy ne lehetne több-kevsebb biztonsággal azonosítani az előző rotáció koordináta adataival.
Persze nem árt arra sem giondolni, hogy a napgömb egyenlítői sávja gyorsabban fordul meg, mint a magas szélesség. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Nap”