Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
TEV
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.21. 19:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: TEV » 2013.08.31. 11:35

nagy lőrinc7
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.19. 14:07

"Nyaklánc" csillagkép?

Hozzászólás Szerző: nagy lőrinc7 » 2013.08.31. 12:01

Üdv!
A minap éppen felhős ég alatt folytattunk "elméleti" csillagnézést egy ismerősömmel, aki említett egy bizonyos "Nyaklánc" nevű csillagképet. Én már 2-3 éve aktívan figyelem az eget, de ilyen nevűről még sosem hallottam. Leírása alapján az Északi Koronát ismertem fel, de ő ragaszkodott a nyaklánchoz.
"Nem ismert csillagkép, lehet azért nem tudod a nevét", monda, pedig én biztos voltam benne, hogy egyről beszélünk.

Nos tehát: ismer itt bárki "Nyaklánc" nevű csillagképet (északi égbolt, természetesen)?? A CrB-t már ellenőriztem, sehol nem találtam ilyen utalást vele kapcsolatban..


Köszönet!
TEV
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.21. 19:30

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: TEV » 2013.08.31. 12:10

Nanu!

Ez szerintem olyan "népies" elnevezés lehet, ami elterjedt a laikusok között. Bár még én sem hallottam soha. Talán valamikor valakinek könnyebb volt megjegyeznie ezt, mint a Corona Borealis-t. :)

TEV
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.08.31. 12:53

Nem lehet hogy inkább a Markarian-lánca nevű galaxis füzérre gondolt?

http://www.mcse.hu/eszlelesi_ajanlat/20 ... arium.html

http://tavcso.hu/?o=galeria&kepid=1001183

Remélem nem sértek vele szerzői jogokat :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára raro28 2013.08.31. 16:03-kor.
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.08.31. 13:39

TEV írta:Nanu Zsolti82!

Ajánlom figyelmedbe az alábbi észlelőszakkört, ami szeptemberben indul a Polarisban.

http://www.mcse.hu/egyesuleti_hirek_201 ... kkor3.html

TEV


Köszönöm az ötletet, fenn áll a veszélye hogy megjelenek...
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.04. 12:41

Üdv!
Van esetleg valakinek tapasztalata tükrös távcső blendézésével kapcsolatban? Bolygózáskor javít vagy ront a kontraszton, felbontáson? Egy vagy esetleg kettő egymással szemben lévő lyuk a jobb? Gondoltam megkérdezem mielőtt szanaszéjjelvágom az első kupakot :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.04. 13:57

Egyértelműen javítja a kép kontrasztját és a nyugodtságát, de jelentősen csökkenti a fényerőt és ezáltal a kép nagyíthatóságát és részletességét. Én pl. a 200-as newtonommal kísérleteztem egy rossz nyugodtságú éjszakán, Jupiter és Mars volt a tesztalany. 75 mm-re blendézve (természetesen aszimmetrikus blende, azaz pont ellát az 50 mm-es segédtükör és a főtükör pereme között) a 200-as szabad nyíláshoz képest szinte megállt a kép, de jelentősen halványabb lett, ezért a kontrasztok haloványabbjai eltűntek a fényhiányban. Ha lecsökkentettem a nagyítást, hogy fényesebb legyen a kép, akkor meg pici lett a bolygó. Tehát ez a meccs (75 kontra 200) döntetlen lett, amit nyertem a réven, elvesztettem a vámon. Ha vágtam egy negyed cikkelyt a 200-as átmérőből (ez kb. 91 mm-es nyílásnak felel meg) akkor elég fényes maradt a kép és a látott kép nyugodtsága is még jó maradt, tehát emellett kötöttem ki.
Összefoglalva: 200-as átmérő alatt nem hiszem, hogy érdemes a blendézéssel foglalkozni, mert kevés lesz a fény.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.09.04. 15:04

Tisztelt fórumtársak, csillagászat iránt érdeklődők!
Általános dolgokról, ill rajzokból álló csillagászati programot szeretnék a figyelmetekbe ajánlani. Azért itt, ebben a topicban, mert a program leginkább a kezdőknek szól. Windows phone ra lehet hamarosan letölteni, a rajzok menüben itteni fórumtársak csodálatos rajzaival. Köszönet érte, Hannák Juditnak,Cseh Viktornak, Földvári István Zoltánnak nem utolsó sorban Bognár Tamásnak is. A tudnivalók szövegei olvasmányosak, itt köszönet Vizi Péternek, aki segítette a munkát. Előljáróban csak ennyit írnék. A programot egy barátommal készítettük közösen. Remélem tetszeni fog minden csillagászat iránt érdeklődőnek!
Egy kis kedvcsináló videó.
http://m.youtube.com/watch?v=8eOvdBJTKA ... eOvdBJTKAw
Hamarosan ingyenesen elérhető lesz mindenkinek!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Zsolti82
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.26. 10:43

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Zsolti82 » 2013.09.04. 15:16

Olvastam valahol hogy két egymással szemben lévő(vagy 3db. 120 fokban elhelyezett) nyílással állítják be pontosan a fókuszt fotózásnál. Talán egy két nyílásos blendézéssel javulna a kontraszt és a nyugodtság, megmaradna elég fényerő a nagyításhoz, és ennek a megoldásnak a hozadékaként pontosabban lehetne fókuszálni is. De ez csak elmélet. Vagy marhaság vagy nem. Kíváncsiságból lehet hogy eljátszok egy ollóval meg egy darab kartonpapírral...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.09.04. 15:29

Én tortásdobozból készítettem egy két blendés próbadarabot 75 mm-es blendékkel. Valóban több a fény, de a legeslegkisebb életlenségnél is még kettőzött marad a kép, nekem nem jött be. Ugyanis a hagyományos fókuszálásnál egy minimális életlenséget a szemünk még ki tud kompenzálni, de a két blendének megfelelő kettőzött képet nem tudjuk egyesíteni fejben. Márpedig egy bolygónál, ahol gyakorlatilag nincsenek éles peremek, pontszerű objektumok, már eleve nehézkesebb az élességállítás.
De azt javaslom, próbáld ki, a lehető legegyszerűbb eszközzel, aztán ha neked beválik, jöhet a profi kivitelezés.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”