Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
X-com
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.05.09. 21:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: X-com » 2013.08.08. 12:03

Azert neztem ki ezt, mert a 300/1500 mar eleg meretes es jelenleg az EQ8 nem fer bele a koltsegvetesbe. Azt hiaba alakitanam at, mert hosszu a tubus es, ha jon egy kis szel akkor elkezd imbolyogni. Jobb minosegu powermate nyujtokkal elmeletileg f/4-el is lehet hasznalhato fotokat csinalni. Ami esetleg kerdeses, hogy a segedtukorbol lehet-e kisebbet rakni bele vagy erdemes-e. Nem igazan ertek ilyen szinten hozza.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.08. 12:14

X-com írta:Sziasztok!

Szeretnem lecserelni a 250/1200-as tubusomat egy 300/1200-es newtonra amit atalakitanek karbonra es fa tubusgyuruket kapna. A problemam az az, hogy egy szijjazot EQ6 pro mennyire birkozik meg vele vajon az atalakitas utan?


1. Csatlakozva Vizi Péterhez, csodálkozva állok a választásoddal szemben. Ezzel nem bolygóra szokás vadászni, hanem mély-égre. Amúgy a fa tubusgyűrűket mi indokolja? Mechanikailag semmi...

2. Megbírkózik-e vele? A fizikában ilyen nincs, sepcifikálni kell azt, hogy mit is várunk el egy mechanikától.
a. Ha rárakod, nem törik el:igaz
b. ha rárakod, nem dől fel:igaz
c. ha rárakod, bírja-e tekerni a motor jobbra-balra:igen, bírja
d. Ha rárakod, és fotózol, miközben a mechanika követi az eget és a rendszer nem fog illegni-billegni
(harmonikus rezgőmozgást végezni) a válaszom: FOG

Egyrészt azért, mert a 300/1500 Newton rendkívül nehéz és a súlypontja nem középen van, tehát a tehetetlenségi nyomatéka nagy. Másrészt bolygózáshoz hatlamas nagyítások kellenek, néha 500x-600x is,
és ott a legkisebb imbolygás SEM megengedett. Ezzel a távcsővel és ezel a mechnikával ez nem megvalósítható.

Konklúzió:

Ha bolygózni akarsz, miért nem vaszel egy 120mm-es APO távcsövet. Az sokkal könnyebb, a súlypontja középen van, sokkal szebb képet ad, mint a Newton (bolygókra) és kisebb mechanika is elég alá.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.08. 12:17

Szia!

Az a 300-as ideális lenne mélyegezésre, ha a mechanika megenged hosszú fotózást. De hogy EQ-6 elég-e rá, azt mondja meg más...
Bolygózásra, ha van pénzed, egy jó nagy, hosszú fókuszú lencsés tubust vegyél.

Szerk: miután ezt elküldtem, vettem észre Kukac hsz-át. Teljesen egyetértek vele.
X-com
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.05.09. 21:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: X-com » 2013.08.08. 13:26

Koszonom a hozzaszolasokat!

Kukac: Gondolom elirtad lent a 300/1500-at, mert azt nem is szandekozom venni. Azert gondolkodtam a 300/1200-ben nemi atalakitassal, hogy ahol lehet sporoljak a tomegen. Eppen ezert lenne szinte minden fabol vagy karbonbol ahol ez megengedheto. Illetve, ha jol emlekszem valamivel rovidebb is a jelenlegi tubusomnal. Ettol meg a tukor nem lesz konnyebb, ezt elismerem :)

A felvetodott apo/lencses kerdesre pedig igy egyben valaszolok: Kulso bolygok vannak a celkeresztben, Jupiterre/Szaturnuszra es a kozelebbi kozetbolygokra vagy a holdra eleg lenne az apo is, Uranuszra/Neptunuszra mar nem. Tudom, hogy a lencses tavcsovekkel jo legkor eseten eleg durva nagyitasok elerhetoek(egy kis 10 centis Miraval mar fotoztam), de a felbonto kepessege nem annyi lesz mint amennyi kellene. A nagyobb fenygyujto kepesseg az ami miatt fontos lenne a csere. A minimalis felbontas kulonbseget mar a legkor megeszi valoszinuleg.

Szivem szerint egy 40 centis goto dobsont vennek, mert 10-20 mp alatt siman 600-800 framet letol a kameram, de fenyesebb bolygo esteben akar 1600-at is. Csak mivel meg nem teszteltem elesben dobsont es altalaban lebeszeltek rola a kovetese miatt, igy inkabb kihagyom.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.08.08. 14:57

A kérdésedre asszem megkaptad a választ, de itt más a bibi. Az Uránusz és a Neptunusz a maguk 3-4"-es méretével csak extrém nyugodt légkör mellett fotózhatók értelmesen. Ilyet a Pannon-medencében igen ritkán lehet kifogni, azoknak a ritka napoknak a felében pont nem látható a két bolygó, meg felhős az ég, stb.
Esetleg egy C11 a maga hosszú fókuszával és sokkal kedvezőbb méretével lényegesen ésszerűbb választás a Te céljaidra. Egy f/4-es Newton kollimálása bolygászáshoz több, mint kihívás, és a segédtükör is lecserélendő, ha már célszerszámot akarsz.
Egyszóval gondold meg.
X-com
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.05.09. 21:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: X-com » 2013.08.08. 15:44

Rendben. Koszonom szepen a segitseget es a tanacsokat. Szeptemberben akartam megvenni a tubust, de akkor lehet tolodni fog a dolog es eloszor nagyobb mechanikar gyujtok.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.08.08. 16:41

X-com írta:Szeretnem lecserelni a 250/1200-as tubusomat egy 300/1200-es newtonra amit atalakitanek karbonra es fa tubusgyuruket kapna. A problemam az az, hogy egy szijjazot EQ6 pro mennyire birkozik meg vele vajon az atalakitas utan? Kerdeztem mar par embert a temaval kapcsolatban, de biztosat senki nem mert/tudott mondani. A tavcso bolygofotozasra lenne, meg a kereso tavcsovet sem raknam fel ra. Van aki szerint elbirja, van aki huzta a szajat es ilyen kiadas eseteben szeretnek biztosra menni.

Szerintem nincs olyan nagy különbség 250-es 300-as optika között bolygófotózás során, pláne itt a Kárpát-medence lavórjában. Maradj a 250-es tükör mellett és fontold meg az alábbiakat:
- kisebb méretű, de jobb minőségű segédtükör beszerelése
- jobb minőségű főtükör beszerelése (ha ez nem min 92% strehl értékű)
- motoros fókuszírozó
- monokróm kamera + szűrőváltó használata
- megtanulni a digitális bolygófeldolgozás csínját-bínját

Szóval önmagában az átmérő nem minden ...
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.09. 00:52

Nézd meg ennek a srácnak a weboldalát. A képeket egy 25cm-es Newtonnan csinálta NEQ6-on.
Biztos kell neked ennél több?

[url]
http://www.myastroshop.com.au/guides/sw252.asp[/url]

u.i .tudom, nem a Hősök terén volt lerakva a cucc, de akkor is.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.08.09. 12:26

nem a Hősök terén volt lerakva a cucc

from suburban Sydney
l. M42
X-com
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.05.09. 21:55

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: X-com » 2013.08.09. 14:00

Sziasztok!

Levente: A premium tukron gondolkodtam, de ellene szolt az, hogy mennyit kellene rakolteni. Egy 30 centis amibol szinten minosegibb tukrot kernek(ahogy irtad min 92%) valoszinuleg jobb valasztas mint egy premium 250-es. Orion optic eleg huzos, de a sima sw sem olcso. Ha eladom a tubust 110-ert felszerelessel egyutt es radobok legalabb 150-et amennyibe egy jobb tukor kerulne akkor mar majdnem ott vagyok mint egy 300/1200-es. Persze ugy is nezhetjuk, hogy ehhez nem kell allvanyt cserelni es igy mindjart olcsobb :) Nem kardoskodom mellette, mert elfogadom a tanacsotokat, de mas szempontokat is figyelembeveszek. A tubusom jol felszerelt, erosebb sin, fokuszmotor, sima ventillatoros hutes es erosebb poklabakkal lett ellatva. A kameram sajnos nem mono, de elegedett vagyok vele. Mivel eleg sokba kerult igy a cserejet egy picit elhalasztanam :) A galleriam itt kicsit kopottas, ezert belinkelem a rendeset. Nem a reklam a celom, csak lassatok mire jutottam eddig.

http://www.tavcso.hu/?o=galeria&f=Ch.Attila

Kukac: Szepek a kepek es valoban beerhetnem ezzel is, de nem az a tipus vagyok. Majd egyszer kinovom :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”