Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
St.angel
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.28. 18:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: St.angel » 2015.06.29. 23:25

Köszönöm nektek, akkor nincs más hátra mint előre... :)
Imike950518
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.30. 11:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Imike950518 » 2015.06.30. 13:21

Sziasztok!
Kezdő vagyok és szeretnék távcsövet vásárolni. Két kiszemeltem van, az egyik a SkyWatcher 90/900-as, a másik pedig a SkyWatcher 130/650-es. Még nem sikerült eldöntenem, hogy melyiket is válasszam és vásárlás előtt mindenképp szeretnék megismerkedni mindkét távcsővel.
Abban szeretnék segítséget kérni, hogy Debrecenben tudna-e valaki lehetőséget biztosítani arra, hogy kipróbálhassam, megismerkedhessek a műszerekkel.
E-mail címem: kimre950518@gmail.com

Üdvözlettel: Imike950518
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.06.30. 13:44

Sziasztok!

90/900-as csőhöz a 6mm-es Planetarymet érdemes 6mm-es Baader Orthora cserélni? Hozhat még annyi plusz részletet az Ortho, hogy megéri a csere?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.30. 15:19

lukxy írta:Sziasztok!

90/900-as csőhöz a 6mm-es Planetarymet érdemes 6mm-es Baader Orthora cserélni? Hozhat még annyi plusz részletet az Ortho, hogy megéri a csere?


Ha jó az a 90/900-as optika és már elég gyakorlott észlelő vagy, megéri. Csak úgy nézelődéshez nem.

Azért ha cserélsz, írd meg a tapasztalataidat a köz érdekében.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.30. 23:32

lukxy írta:... megéri a csere?


Ezt csak Te tudhatod.

Az tény, hogy a Baader Ortho sokkal jobb képalkotású okli, mint a SW Planetary.
De a LM-je valamivel kisebb, és a pupillatávolsága is rövidebb, valamint drágább is (bár nem sokkal).

Hogy ezeket a pro és kontra érveket hogyan rangsorolod, az teljesen szubjektív.
(Én biztosan Ortho-t vennék inkább, de ez csak az én véleményem...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.30. 23:35

Attila írta:
lukxy írta:... megéri a csere?


Ezt csak Te tudhatod.

Az tény, hogy a Baader Ortho sokkal jobb képalkotású okli, mint a SW Planetary.
De a LM-je valamivel kisebb, és a pupillatávolsága is rövidebb, valamint drágább is (bár nem sokkal).

Hogy ezeket a pro és kontra érveket hogyan rangsorolod, az teljesen szubjektív.
(Én biztosan Ortho-t vennék inkább, de ez csak az én véleményem...)


MDA


Én is szívesen lecserélném az összes Planetarymat Orthora. De Japánra.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.30. 23:54

mizar írta:... De Japánra.


A japán üvegek is - általában - igen jó minőségűek (saját tapasztalataim alapján). Talán csak a Vixen marad el kicsit a Takahashi-k és Pentax-ok mögött. De még azok is ronggyá vernek egy átlag kínait (GSO, SW).

Szerintem.
(De biztosan vannak kivételek...)

Egyébként nekem egy 5mm-es Baader Genuine Ortho-m van (ezt már nem forgalmazzák), de gyakorlatilag perfekt. Ezt én nem cserélném el japánra... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
lukxy
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.03.16. 21:09

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lukxy » 2015.07.01. 09:24

Vizi Péter írta:
lukxy írta:Sziasztok!

90/900-as csőhöz a 6mm-es Planetarymet érdemes 6mm-es Baader Orthora cserélni? Hozhat még annyi plusz részletet az Ortho, hogy megéri a csere?


Ha jó az a 90/900-as optika és már elég gyakorlott észlelő vagy, megéri. Csak úgy nézelődéshez nem.

Azért ha cserélsz, írd meg a tapasztalataidat a köz érdekében.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
Azt egyébként hogyan lehet otthoni körülmények között megállapítani, hogy milyen "szuper" Skywatcher optikát sikerült kifognom?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.07.01. 09:36

Attila írta:
mizar írta:... De Japánra.


A japán üvegek is - általában - igen jó minőségűek (saját tapasztalataim alapján). Talán csak a Vixen marad el kicsit a Takahashi-k és Pentax-ok mögött. De még azok is ronggyá vernek egy átlag kínait (GSO, SW).

Szerintem.
(De biztosan vannak kivételek...)

Egyébként nekem egy 5mm-es Baader Genuine Ortho-m van (ezt már nem forgalmazzák), de gyakorlatilag perfekt. Ezt én nem cserélném el japánra... 8-)


MDA


Olvastam valahol egy tesztet, ahol a Baadernek volt a legjobb (szinte tökéletes) a tükröződés- mentesítése.
A Planetaryval szerintem az a probléma, hogy nagy lehet a gyártásbeli szórás. Van akinek bevált, és van aki nem szereti. Nekem a 6mm-es egy eltalált példány, bolygózáshoz kellemes. A 3,2 mm-es már elhalálozik a 150-es csőben és nem tudom az okát. Egy éve éles képet nem tudok kicsikarni belőle. Azért a 200x-os nagyítást még tudnia kellene a távcsövemnek. De kettősözni már nem nagyon lehet Planetaryval, (mélyegezni pláne nem) Iszonyatosan nyeli el a fényt, ami egyébként is rendesen fogy a nagyítás növelésével.
Egy jó minőségű ortho azért nem teszi ezt. A szűk látómező ellenére én az orthora szavazok akár mélyég észleléskor is.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.01. 10:56

Orthok között is van bőven különbség attól hogy Ortho lehet gagyi és lehet a RK oksi is kiváló.
Pl. a új Baader Classic Ortho nagyon gyenge minőségű semmi köze a Baader Genuine Ortho-hoz, szóval a Japánban gyártottak csak a jó minőségűek vagy még a TV 8mm Plössl is hozza Ortho érzést.

http://www.cloudynights.com/documents/p ... pieces.pdf
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”