Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Sidius

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.05.31. 19:13

Szia!
Az objektív képalkotása első körben nagy nagyítást igénylő megfigyelésnél kritikus, amikor a teljesítőképesség határait feszegetjük a műszerrel. Valójában a d.határolt optika körülbelül képes mindenre, ami elvárható az adott átmérőtől. A bolygók képe 2D körüli nagyításon eltér egy 92-es Strehl-hez képest, de elég tapasztalt észlelő kell, hogy ezt észrevegye. A különbség nem olyan jellegű, ami mondjuk pl. részlettelenebb képet jelent, inkább hangyányit gyengébb a kontraszt. Két helyen jön inkább előtérebe a dolog. Egyik az extrém nagy nagyítástartomány. Itt már nem jönnek elő újabb részletek, de a jobb optika tovább bírja nyugodt légkörnél. A másik az, hogy a nyugtalanabb levegőben a jobb optika kicsit mindig jobban teljesít. Sajnos azonban itt Honunkban a légkör nyugtalansága legtöbbször sokszorosan dominál az optikai hibák felett, vagyis nagyon ritkán lehet kihasználni egy 200-as objektívet, akármilyen jó is legyen az.
A mélyégnél sem elhanyagolható az optikai minőség, csak sokan azt hiszik. Itt azért nem jön mindig elő a dolog, mert általában kis és közepes nagyítástartományt használunk. A jobb optika ott is jobb, akárhogy nézzük is. De! Egy diffrakció-határolt meg egy közel tökéletes között jóval kisebb a különbség, mint egy nem d. határolt és egy d.határolt között.
Egy valóban diffrakcióhatárolt optika azért már mindenre jól használható optika!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.31. 19:24

Én csak elméletileg gondoltam hasonlókat, mint amit írtál, mivel ekkora rendes tükörbe még nem volt szerencsém belekukkantani.

Egy dolgot viszont tud egy ilyen nagyobbacska átmérő, mégpedig fényerősebb, és halványabb égi jelenségeket is meg lehet vele pillantani, ha jól sejtem.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.05.31. 20:00

tobe_ írta:Egy dolgot viszont tud egy ilyen nagyobbacska átmérő, mégpedig fényerősebb, és halványabb égi jelenségeket is meg lehet vele pillantani, ha jól sejtem.


A megpillanthato objektumokat (hatarfenyesseg) csak az atmero szabja meg. Ez nem azonos a fenyerovel, a fenyero az az atmero es a fokusztavolsag aranya, tkp csak fotozasnal van jelentosege.

--mpt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.05.31. 20:02

tobe_ írta:Egy dolgot viszont tud egy ilyen nagyobbacska átmérő, mégpedig fényerősebb, és halványabb égi jelenségeket is meg lehet vele pillantani, ha jól sejtem.


Nem fényerősebb, hanem nagyobb a fénygyűjtő képessége. De ez logikus is. Nagy tükör, nagy élvezet :)
(Péter 2 perccel megelőzött)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.31. 22:05

Kösz a helyesbítést, pont beletrafáltam egy szakkifejezésbe, amit ismerek mellesleg :) Úgy látszik eltévedt az áramköröm a fejemben, egy pillanatra, jajj tervezőm ! :) Amúgy csiszoltok mostanság, az időjárás leginkább csak azt teszi lehetővé ?
mira
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.02.27. 18:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mira » 2013.06.08. 18:38

Sziasztok! Lenne egy kérdésem, vagy inkább segítség kérésem!? Hogyan tudok be lőni egy csillagot az égen,milyen trükkök vannak? sajna kereső okulár nincs rajta sajnos :S

köszönöm üdv:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.08. 19:42

Talán a kulcsszó a keresésnél a viszonyítás.

Térképhez, okulár látómezejéhez, csillagalakzatokhoz, és a keresett közelében levő fényes csillagokhoz, onnan kiindulva.

Lehető legkisebb nagyítást használj, (leghosszabb fókuszú okulár). Úgy nagyobb égterület belefér a látómeződbe.
mira
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.02.27. 18:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mira » 2013.06.08. 20:02

Értem! izé, nem rég beszeresztem egy bab galaxy reflec 700/76-os távcsővet! kezdő vagy távcső támában ezért vannak fura kérdéseim! Tudsz nekem ajánlani erre az eszközre okulárt mert az még hiányzik róla :S
mira
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.02.27. 18:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mira » 2013.06.08. 20:04

AAA ,,,, Bob Galaxy reflector !
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.08. 20:15

Alapból milyen van hozzá ? Nekem is van egy 76/700-as szerintem hasonló minőség lehet, a tükre jó egyébként szép éles képet ad az enyém. Ami egy ekkora méretűtől elvárható, azt tudja. Nekem is 2-3 okulárom van, azok is ilyen noname minőség, de nézelődni jó ez is, nem tudom milyen lehet egy 10 ezer Ft kategóriájú, boltban még sosem vettem ilyesmit.

Ami a foglalatába belemegy átmérőre, olyat lehet venni sokfélét, talán az itt levő távcsőboltosok tudnak neked ajánlani hozzá valót jobban, mint én, ha kicsit vársz, biztos jön valamelyikük és segít.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”