Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.04.11. 12:35

Nyolccollos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.04.04. 18:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nyolccollos » 2013.04.11. 13:10

Köszönöm!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.04.11. 18:13

mpt írta:http://bit.ly/11XW9F5

--mpt


:D
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Nyolccollos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2013.04.04. 18:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Nyolccollos » 2013.04.11. 21:57

Atis írta:
mpt írta:http://bit.ly/11XW9F5

--mpt


:D


Jaja, nevedjetek csak ...

Tudom, hogy én is tudtam volna utána nézni, de bíztam benne, hogy Ti legjobban tudjatok, hogy melyik boltoknál legérdemessebb körülnézni.

Kukac, köszönöm a makszutov linkedet!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2013.04.12. 00:15

Én csak mpt linkjén nevettem, mert nem láttam még ilyet. Péter, csinálsz nekem is ilyet, mondjuk refraktor vs. reflektor témában? :) A mai napig nem tudok dönteni.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Poci
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.04.08. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Poci » 2013.04.12. 16:00

Sziasztok.
Kis gondba kerültem. Két hete ezzel kelek és fekszek le, hogy milyen távcsövet válasszak. Első nekifutásra egy SW 90/900-at néztem ki. De ennek az árából már egy SW 130/650 is lehetne venni ami ugye nagyobb átmérő jobb távcső bizonyos területekre, mint a mélyég. Ekkor eljutottam már arra a szintre, hogy a fórumok nagy részét elolvastam és sokan voltak úgy vele, hogy egy 130/650-nek a tükrei nem az igaziak. Na mondom akkor nézelődjünk tovább. Leragadtam egy SW 150/750 de ennek az ára már 100 ezer. A pénz meg van rá félre van téve, csak nem tudom, hogy ki fogom-e tudni használni. Ezért is olvastam rengeteget a témába, hátha megvilágosodok de nem sikerült. Bennem van a félsz, hogy nem fogom tudni kihasználni ezzel szemben pedig a másik véglet, hogy ha megtehetem akkor a maximálisan legjobbat válasszam, mert ettől nagyobbra nem igen lehet szükség illetve jól lehetne fejleszteni is.
Ezért is írok, mert nem akarom úgy végezni, hogy fél év múlva a bazárban legyen a távcsövem kihasználatlanság miatt.

Egy kis faluban lakom távban elég messze Miskolctól így fényszennyesettség nem lenne, illetve az erdőre néz a házunk egy nagy szántóval közte, hátulról a teraszról olyan 60 %-ot látok az égboltból. Nincsenek zavaró fényforrások ilyen szempontból szerencsésnek mondhatom magam.
Mindig elbűvöltek a csillagok még kisebb koromban binoklival észleltem párszor például az orion övet. Egy kicsit ismerem is a csillagokat, szakkönyveket is olvasgattam igaz nem az észlelés részével. De mamám csillagászkodik viszont nincs felszerelése, csak eljár mindenhova ha teheti. Viszont jár neki a Meteor újság és az évkönyv is és elnézegetve olvasgatva újra fellángolt bennem, hogy többet ismerjek én is és észleljek.
Hát azóta nem jutottam döntésre.
A sok fórum olvasásnak köszönhetően már tisztában vagyok a legfontosabb dolgokkal, hogy nem olyat látok mint az asztrofotókon stb... Egész odáig "fajult" a dolog, hogy már idegenként nézek a képekre ugyan akkor csodálattal tölt el.

Hátha tudnátok segíteni merre induljak el az úton. Nézegettem használt teleszkópokat is, de az az igazság pont ezért mert félek, hogy mi lesz a jövőre nézve nem akartam belevágni. Mit ajánlotok milyen távcsövet vegyek ?Lehet más típusú is mint amiket írtam csak azért írtam le, hogy én a fórumokon ezekre akadtam amit ajánlanak kezdőknek.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.04.12. 16:24

Szerintem ha tavcsoboltban vasarolsz, nagy meglepetes nem erhet, marmint a tukrok minoseget tekintve.
Nem tudom, ki/hol irta a rossz velemenyeket a 130/650, de vannak joparan, akik ilyen muszerrel eszlelnek.

100e forintbol viszont kijon egy 20 centis Dobson is, az pedig mindket muszert (130/650, 150/750) meghaladja fenygyujtesben (237% es 178%-a a 130-asnak, illetve a 150-esnek).
Konnyen hasznalhato, nagyon stabil. Az egboltot igyis-ugyis meg kell kicsit tanulni, hacsak nem akarsz egybol Goto mechanikat (ami szerintem elsore nem is jo otlet, es nem is ferne bele a keretbe).

--mpt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.04.14. 13:31

A Dobson jó gondolat, de ha visszakanyarodunk az eredeti kérdésedre, hogy
ki fogod-e tudni használni a 150/750-es távcsövet, akkor erre az a válasz, hogy ennek technikai vagy műszaki akadálya nincs. Ha ilyen távcsövet akarsz venni, nyugodtan vegyél. Jó cucc.
Ha használni fogod, akkor jó mindkét választás, ha csak a garázsban porosodik, akkor meg
mindegy mit veszel.

Ne felejtsd el a klasszikus mondást, a jó távcső egyik végén a csillagok, a másik végén a csillagász van.
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2013.04.18. 18:50

Sziasztok!

Ma megérkezett a SW 80/400,nagyon elégedett vagyok vele,mármint a nappali látottakkal.Viszont felmerült 1 kérdés bennem az AZ3-al kapcsolatban.Ebben szeretnék segítséget kérni!
A finom mozgató karok ugye behatároltak,tehát ha jól látom a függőleges max. kihajtással, jelenleg kb. 30 fokot tud a horizontól.Mármint a távcső ennyit lát felfelé.Ha a zenit felé szeretnék vele nézni,akkor csak függőleges tengelyt lezáró anya kilazításával tudom ezt megoldani?Aztán visszaszorít?(Gondolom csőkulccsal)Vagy egyszerűbb ha tubust,párhuzamosítom az egyik lábbal,és ezt a lábat lentebb engedem?(ez lehet,nagyon amatőr gondolat)

Előre is köszönöm a segítséget!

ezrrl
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.04.19. 21:19

Elég kicsit határozottabban fölfelé fordítani a távcsövet.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”