Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.13. 11:59

Igen, ezt a tcső prizma dolgot gyakran csinálgatják. A házi készítésűnél a fényutat le lehet alaposan rövidíteni. Megcsináltam papírból a házzal, itt közöltem is ( vidám perceket szerezve a nap - papír szerkezettel) működ, használgatom is, a fóliánál tényleg jobbnak tűnik. De, az a vacak papír. Tudat alatt a frász kerülget miatta, pedig nem érzek melegedést. A BTCben kinálgatnak egy Lacerta Hershelt, mit tudtok róla? Érdemes, vagy inkább a Lunt? Mondjon már valaki valamit.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.13. 15:42

géza írta:Megcsináltam papírból a házzal, itt közöltem is


Ha jól emlékszem, az egy Herschel prizmának megfelelő szerkezet. Én viszont a Lajos által is említett polarizációs szerkezetről beszélek, amihez négy sík üvegfelület, illetve prizma kell, viszont elvileg nem kell egyéb fénycsökkentés. Ebben egy-egy pár sík polárszűrőként dolgozik, és egymáshoz képest elforgathatók.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.13. 17:03

János, köszönöm. A Lacertájukról igen részletesen írnak, fotók, rajz, valaki véleménye érdekelne innen aki vett. Találtam a lomjaimban plánparallel üvegeket is, a fémmunkákat nem tudom megcsinálni. Lajos is ( de jó az öreg a háznál !) említette azt, nekem a második kiadás van. A Lacerta sokoldalúsága, ára vonzó. De a különbségeket a gyakorlatban, lenne jó ismernem. Ez a papírmű így még kielégít, odafigyelek erősen, nehogy tüzijáték legyen belőle . A prizma rágógumival fixált, bántja is a műszaki érzékemet.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.14. 10:55

János, ezt a Secchi - Merz összeállítást itt sehogy nem tudom találni. Nincs valami címed, skicced? Lajosnak a fejezetét erről a Távcső Világában, nem tudom elérni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.06.14. 22:19

Nem ismerem a kérdéses 4 prizmával, avagy vastag párhuzamos síküvegből készített négytagú Solarscop-ot, de kis gondolkodás után felvázoltam egy viszonylag egyszerű szerkezetet. A lényege, hogy a prizmák síklapjai 0 és 90 fok között folyamatosan változtathatóan verik vissza a fényt, és mert az erősen polarizált, ezért az erőssége is nagymértékben változik. Három részbál áll. Egyik a kihuzatba illeszkedik, a másik 0 és 90 fok között az első visszaverődés optikai tengelye mentén elforog, és a harmadik része, amely tartja az okulárt, a harmadik prizmáról visszavert sugár körül forgatható el. A szerkezet valamilyen módon gondoskodik arról, hogy a kihuzat és okulár optikai tengelye mindig párhuzamos maradjon. Ez akár kis fogaskerekekkel, akár csuklókkal biztosítható mechanikailag. Ha pontosan dolgozunk, akkor az elfordításkor nem változik a rendszer fényútjának hossza. A vázlatát alább mutatom. Ezt viszont javaslom papír helyett kétoldalas, lehetőleg üvegszálas nyomtatott áramköri lemezből kiszabni, összeforrasztrani. A szereléshez bonthatóan tervezzük a szerkezetet, lehetőleg M2, vagy M3 rézcsavarral és rézanyákkal, amelyeket szintén a nyomtatott rézlemezhez lehet forrasztani. Papírból csak mintát érdemes készíteni. Remélem, hogy ezzel egy keveset tudtam segíteni.
http://www.kislexikon.hu/helioszkop.html
Üdv Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.15. 07:16

Imre, ez érdekes. Tudsz róla készült ismert példány ? A proto mindíg buktatókkal van tele. Nekem pld. erre már talán időm sincs. Szépen közölt ötlet, Tőled megszokott.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.15. 10:28

Kedves géza!
Mint korábban leírtam, a polarizáló fénycsökkentők napokulárok Secchi-Merz tiipusának a alap formáját "A Távcső Világa" III. kiadásában (1975, ill. 1980) a 775-776 oldalon lerajzoltam. A lényege az, hogy az üveglemezőr visszavert fény sarkított. A maximális polarizáció (átlagos összetételű üveglapnál akkor következik, ha a fénysugár az övéglemezre a beesési merőlegeshez 57 fokos (az üveg síkjára 35 fokos) szögbe esik. Ha most erre a sugárnyaláb egy második üveglemezt helyezel, az ugyancsak polarizál, így a kilépő fénysugárral majdnem teljes sarkítás érhető el. Sajnos két üveglemez nem ad tökéletes sarkitést, ezért kell mégegyszer ugyan ezt a rendszert ráépíteni. (Az alap elrendezés rajza a Távcső Világában megtaláklható az említett oldalon). Ebből a típusból két példányról tudok, az egyiket az Uránia műhelyében készítették, 1980 körül, a másodikat egy amatőr készítette, ugyan ebben az időben, nem híszem, hogy ma már fellelhetők lennének.
Nincs rajzoló programom, sem szkennelőm, nem tudom az eredeti képeket küldeni, de ha adsz egy posta címet, az eredeti Merz-rendszer képének fénymásolatát szívesen elküldöm. Üdvözlettel: BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.15. 12:54

Kedves Lajos, értem a lényegét a leírásodból. Egy barátom szólt, a cikked nála megnézhetem, megkímélhetlek a további fáradozástól. Megépíteni nem vállalkoznék, a kíváncsiság hajtott. Megnyugtató, hogy fordulhatok valakihez, Hozzád, köszönöm.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.15. 16:02

Házilag megépiteni nagyon preciziós munkát kíván. A két prizma már tartóját egymáshoz képest, az optikai tengely körül el kell forgatni, ezzel lehet beállítani a sarkitás fokát. Ezlrt szerkesztettem egy egyszerűsített változatot, ami a Távcső Világában le van rajzolva. de ahhoz egy közepes szürke szürő még kell.. Lajos
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.06.15. 16:08

Talán az egyszerűsített változat, amely vastagabb síküvegből készíthető, könnyebben kivitelezhető házilag is. Szerintem érdemes lenne kipróbálni az egyiket. A vázlatokat alább mutatom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”