Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.27. 11:30

Igen, tényleg nagy kár lenne kihagyni! Én is teljesen bezsongtam. :twisted:
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KVI » 2010.04.27. 16:35

f1angel írta:Most néztem útvonaltervezővel csekély 307 km, röpke 3,5 óra autóval autópályán. :shock:


Erre az szokott lenni a megoldás, hogy a tábor előtt egy-két héttel valamelyik levelezőlistára (célszerűen a LEONIDAK-ra) írsz, hogy valaki segítsen ki egy fuvarral. Debrecen, Hajduhadház rendszeresen képviselteti magát a táboron.

Biztatásképpen: Serestélyi Jóska tavaly hatalmas hátizsákkal buszozott a táborba. Tordáról. És alig múlt 70 éves... :-)

Kvi
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.28. 15:50

Tényleg biztató! A levelezőlistás tippet köszönöm. ;)
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.04.28. 16:28

üdv, többen is vannak debreceniek, akik itt is aktívak, pl Pape kolléga. én tavaly nem jelentkeztem előre (illetve egy rövid emilt írtam csak), megjelentem, regisztráltam, befizettem, stb. a tavalyiak alapján sátorhely az bőven lesz. mondjuk én tavaly is, idén is autóban fogok aludni (nekem is mindig kb 2 nappal előtte dől el minden amúgy). tükörcsiszolás úgy néz ki lesz, nem érdemes kihagyni (viszont ezesetben kb minden mást kihagysz :)).

de lesz tarján előtt is tábor, pl kiskun tábor egész biztosan lesz (kiskunfélegyháza közelében), illetve szintén a kiskun csoport tart rendszeres találkozókat a csonkatoronynál (kb kecskemét és solt között félúton)
nincs aláírás
Petkus
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:21

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Petkus » 2010.04.28. 23:08

Sziasztok

Én annyira kezdő vagyok, hogy még tényleg nem észleltem semmit, leszámítva a háztetőn lévő próbálkozásaimat a 76mm-es (!) Skywatcher Heritage Dobsonomon kívül. A Jupiter holdjain kívül sokmindenre nem volt elég Budapest fényszennyezett égboltja alatt.

Most egyrészt egy kicsit komolyabb műszeren gondolkodok, másrészt érdekelne, hogy Budapesthez közel hol van olyan észlelőhely, ahol már-már csillagot is látni az éjszakában. Olyan hely érdekelne, ahová amatőrök időnként eljárnak, de azért nincs is nagyon messze (mondjuk az M3-mas mellett valahol), azaz még egy gyors hétköznap esti kiruccanáshoz is elérhető.

Köszi
Péter
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.28. 23:38

Halló "Full kezdő" Annamária!! Ne nagyon próbáld rövidebbre venni a lábat, mert akkor állítgatás közben magadra réntod az egész távcsöbet! Nem lehet mást tenni, mint ,egvárni, mig kicsit lejjebb megy az éguitest. (Vagy egy másik állványt szerezni, amelynek a villája jobban hátra nyúlik.)
Azért kezdetnek nem is rossz a listád. Van térképed? Ha igen, próbáld meg az M44-et (Praesepe), és kora este az Ikrek lábánál az M35-öt De a legkisebb nagyítással, ha azzal megvan, akkor kicserélheted a középsőre. Nem tudom milyen a látóhatárod, de még nagyon kora este elcsípheted a horizont közelében az Orion-ködöt is. Jó vadászatot: BQ
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.04.29. 07:32

Sziasztok!

Tegnap este sikerült egy kis "túrát" tennem. A kiindulási pont az Arcturus volt, majd innen az M3-hoz lépegettem. Utána ismét az Arcturustól kiindulva, végig az Ökörhajcsáron, körben a Corona Borealison M13, majd M92. A térképen jelzett könnyű kettősöknél "megálltam", ezeket nagyobb nagyítással is megnéztem. Az M92-nél mintha már valami struktúra is látszódott volna, a homályos pacán belül. Ez a körút, több mint egy órát vett igénybe, de legalább végig tudtam, hogy mit látok.

Találtam egy jó kis szamárvezetőt is a lépegetésekhez: a keresőtávcső elforgatható szálkeresztjét. Ezt két beazonosított csillagra "ráültetve" szépen belőhető egy irány, amit követve (vagy csak hozzá viszonyítva) könnyebben megtalálható a következő csillag.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.29. 08:28

Üdvözletem "petkus"! Nem tudom merre laksz, milyen a kilátásod az égre? Mindenesetre Azt ajánlanám, hogy elősz9ör próbáld meg megismerni az eget, szabadszemmel, és kifacsarni a "kis Dobsonból" amit lehet. Sok mindent látni ám ezzel is. Azután ha jól kihasználtad, érdemes gondolkodni nagyobb távcsövön. Ha ezzel a műszerrel alaposan megismerkedhetsz a beállítás, megfuigyelés trükkjeivel.
Mostanában a holdfény mellett elsősorban kettőscsillagokat láthatsz. A Castor az Ikrekben (a jobbboldali), és a béta Leonis (a Regulus fölötti fényesebb) eléggé szoros, ha jól látod ezeket, akkor már jó a távcsöved. A kettősökhöz legjobb, ha először kis nagyítással állítod be, azután növeled a nagyitást. Ha azután ködöt, halmazt keresel, mindenképpen ajánlatos először kis nagyitással megkeresni.
Térképnek ajánlanám, hogy egy egyszerű csak fényes csillagokat tartalmazó áttekintő térképet, és Vizi P. Csillagatlasz kistávcsövekhez c. jó kis atlaszával kezdjed. Nagyobb térképpel kezdetben sok a részlet, ha belejössz, már könnyn meg a használata.
Barnabás, örülök a sikeres vadászatnak. Azt hiszem, jó módszert találtál. Jó vadászatiot! BQ
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.04.29. 12:10

Sziasztok!

Tegnap történt egy kisebb baleset, leejtettem az egyik lencsém, pattogott kettőt a betonon, hál' istennek a tokban volt. Sérülést nem láttam benne/ rajta.

Szerintetek sérülhetett, amit én kezdő szemmel nem látok?

Amúgy jó ég volt, megmutattam a páromnak a szaturnuszt, ismét láttam egy szép hullócsillagot, kettősöztem egyet -> ha jól tudom a nevét: dzéta Ursae Maioris (Mizar), a holdat pedig szabad szemmel csodáltam egy darabig.

Jó eget! (úgy látom az lesz! :D )
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.29. 12:18

Ha nem látsz rajta különöset, és a távcsőben adott képe is a megszokott, akkor szerencséd volt ;-) (nekem a barlowom pattogot a múltkor, sajnos, le is pattant az egyik lencsetag széle).

De hozd el Tarjánba majd azért, megszakértjük :) sőt, ha netán mégis sérült, vehetsz a bazárban helyette másikat :)

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”