Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2016.10.20. 08:31

Attila írta:
tobe_ írta:A most leszálló Mars szondáról mi a hír ?


Nem tudom; az én figyelmemet teljesen leköti a kínai űrhajó követése.
Azon izgulok, hogy nehogy forgács kerüljön a csigahajtóműbe odafent... :mrgreen:

MDA



Vittek magukkal négy "vágott szemet" amivel észreveszik és eltávolítják a gépezetbe került forgácsot. :P

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.10.20. 19:21

Valami csak nem jött össze, úgy olvastam most is.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.10.23. 00:26

Jobb lenne, ha egy ilyen szonda indításkor csinálnának több példányt és akkor valamelyik csak sikerrel járna, amúgy is érdemes többet csinálni, mert akkor olcsóbb is egyre jutó fejlesztési költség.

Ha majd jön egy töredezett aszteroida, mint ami a Jupiternek ment, akkor is kevés az egy rakéta ...
DánieL
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.01.16. 12:36

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: DánieL » 2016.11.12. 18:42

Sziasztok!

Elnézést, hogy 1 nem igazán csillagászati kérdéssel állok elő, csak azért kérdezlek titeket, mert a kérdésem nem áll túl távol a csillagászattól sem, valamint nem vagyok regisztrálva más olyan fórumon, ahol a tudományokban jártas emberek vannak. Remélem itt az általános kérdések között elfér ez is. :)

Tehát arról van szó, hogy van egy ismerősöm, aki most állandóan ezzel a totál bullshit lapos föld elméletttel jön. :D Persze sok tekintetben rögtön cáfolni lehet az elméletet, pl. a csillagok járásával, hogy a föld különbözö helyein különböző csillagokat lehet látni ugyanabban az időben, stb. De van egy video, mint legfőbb érv, ahol azzal magyarázzák a laposföldet, hogy kísérletként a Balaton egyik oldaláról átlőttek egy lézerrel a túloldalra, (túloldal felé) és azt tapasztalták, hogy a mért távolságon sokkal kevesebbet emelkedett el a víz szintjétől s lézersugár, mint ami a föld görbületéből adódna.

Tehát azt szeretném kérdezni, hogy hol hibáznak, vagy mit nem vesznek figyelembe a kísérletet végzők?

Én nem vagyok annyira jártas a témában hogy ezt megtudjam mondani, De engem is érdekel az ok, azért kérdezek. :) az ismerősömet meg nemhiszem hogy meglehet győzni, de engem is érdekelne a mérési hiba oka. Persze laposföld hívő nem leszek, attól nem kell félni :P

az említett videó, ha valakit érdekel, hogy hogyan végezték a mérést, és van ideje megnézni. :) :

https://www.youtube.com/watch?v=GBhDFO4NMrw
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.11.12. 18:57

Egy, a hullámzó Balatonon ingadozó csónakon (amiben emberek mozognak és billentik a csónakot előre hátra) mérnek szintet? Noooooormális?
Ráadásul a videón (ami természetesem remeg-mozog, mint minden ilyen meg ufóészlelős megdönthetetlen erejű bizonyító videón) gyönyörűen látszik a vízfelszín felett a délibáb.

Ha rám hallgatsz, hagyod a fenébe az egészet. Olyannyira komolytalan.
stj
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.20. 19:40

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: stj » 2016.11.12. 21:12

Kedves Dani,

ha már belemegyünk egy ilyen baromságba, akkor beszéljünk tudományosan, mint aki a kérdést végig gondolja.
A fizikai földalak egy hipotetikus alak, amit a nehézségi erőtér jelöl ki és definitíve is ahhoz rögzítik. A nehézségi erőtér egy adott un. nívófelületéről van szó, amely a világóceán felszínéhez éppen passzol. Olyannyira, hogy az óceán felszíne tökéletesen megegyezik egy nivófelülettel. Azért egyezik meg, mert a folyadék nem tehet mást, a gravitáció kényszere oda igazítja.
A Balaton felszíne is egy nívófelületet követ, de egy kicsit kisebb értéküt, mint a világóceáné. Azért kisebb, mert magasabb topográfiai helyzetben van. A Balaton felszíne tehát olyan, amilyennek a helyi nehézségi erőtér helyről helyre beigazítja. Ez pedig minden belső tömegváltozáshoz igazodva bonyolult alakú és minden pontban ismeretlen. Legalábbis előttetek az, mert a geofizikában evidens módon meghatározzák ezt. Namost, ha a Balaton felszíne akármilyen alakú, akkor nem viszonyítási alap.
Persze még hullámzik is meg miegyebek, de ha érted, egy tükörsima Balaton sem jó ilyen méréshez.

Üdv:
STJ
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.11.13. 18:59

DánieL írta:hogy hol hibáznak, vagy mit nem vesznek figyelembe a kísérletet végzők


Nem veszik figyelembe, hogy a ténykedésük kapcsán már a közveszélyes jelző is könnyen felbukkanhat, valamint ott hibáznak, hogy ezt kísérletnek nevezik.
DánieL
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2011.01.16. 12:36

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: DánieL » 2016.11.13. 20:42

Kurucz János, ez igaz :) és köszönöm a válaszokat, így már, meg ez alapján kicsit utánanézve már tudom amit meg szerettem volna tudni a kérdezéssel :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.11.14. 19:53

Szerintem ott hibáztak, hogy a Galilei és Newton idejében végzett kísérleteket addig finomították a lézerrel, hogy az már egy gilisztasz@rnyi (bocsánat: vízhullámnyi) téves mérést a valóságtól való történés eltérésének hitték, így nyugodtan hihették, hogy az saját, előre elképzelt tév-elméletük alátámasztása.
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2016.11.30. 19:30

Valaki tud segíteni ,hogy mit kaptam lencsevégre? a kép 3 perces jobb alsó sarkot kiemeltem.

Köszi
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”