Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.06.20. 15:22

Annak idején Messier idejében, még lehet sötétebb is volt az ég, az M64-et néztem előbb, hogy hogy is tudnám azt megpillantani éjszaka valamikor.
Szimi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.06.30. 22:02

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Szimi » 2015.07.01. 08:27

Sziasztok

Teljesen amatőr kezdőként szeretnék segítséget kérni.
Remélem jó helyen teszem fel a kérdést.

Hozzájutottam egy SkyWatcher 150/750-es távcsőhöz. Nem tervezett beszerzés volt csak így hozta az élet – tehát ez van (olyan amilyen).

Kitakarítgattam és legjobb tudásom szerint beállítgattam. Próbálkoznék vele de érdekes dolgokat produkál – nem pont azt amit egy távcsőtől várnék.
Az első nagyon buta kérdésem amire igazából sehol nem találtam eddig választ:
Van a tubus végén egy nagy takarófedél amin van egy kisebb kupak.
Mikor kell levenni a teljes takarófedelet és mikor csak a rajta lévő kisebb kupakot?

Elnézést a végtelenül buta kérdésért és előre is köszönöm a választ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.07.01. 17:49

Általában mindig a teljes nyilást használd, vagyis vedd le az objektív sapkát.
A közepén levő kisebb nyílás elvben arra szolgálna, hogy ha nagyon fényes objektumot nézel (pl. Hold, Vénusz), akkor csökkentse a túlságosan sok fényt. De nagyon nem ajánlom, mert az átmérő csökkenésével a felbontó képesség is csökken, és nem látsz meg olyan finom részleteket, mint teljes nyílás mellett. Magad is kipróbálhatod, pl. az első negyed után, amikor a Hold már nagyon fényes, nézzed meg teljes nyílással az árnyékhatár finom részleteit, azután tedd fel az objektív sapkát, és csak a kisebb nyílást hagyd szabadon. Látni fogod, hogy a kép valóban halványabb, de a finomabb részek eltűnnek.
Ha a Hold, Vénusz, Jupiter erős fényét csökkenteni akarod, inkább szerezz be egy semleges, szürke szűrőt az okulár elé. BQ.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.07.01. 19:30

Szimi írta:Van a tubus végén egy nagy takarófedél amin van egy kisebb kupak.
Mikor kell levenni a teljes takarófedelet és mikor csak a rajta lévő kisebb kupakot?



Neked melyik a tubus vége? Az eleje?
Mert ha az elején van, akkor úgy kell tenni, ahogyan Lajos bácsi írja.
Ha a végén van, akkor nem tudom, mit keres ott.
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2015.07.09. 22:57

Hali
Van egy Celestron Evolution C6 aminek eltört a korrekciós lencséje :? .A kérdésem az lenne javítható e vagy túl drága vagy esetleg átlehet építeni valahogy hogy működjön?
Ha esetleg tud valaki valami linket vagy valami lehetőséget hogy ne kuka legyen belőle megköszönném.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.10. 08:31

1.Szerintem bármelyik csillagásztati bolt tud neked rendelni, de biztos hogy nagyon drágán. Egy próbát megér megkérdezni.
2.Vagy csiszoltatsz hozzá egy s.tükröt ha ép valaki elvállalja és megépíted nyitottnak, mint a Vixen csövek is.
http://scopeviews.co.uk/VixenVMC95.htm

De hátha tud valaki még valami jobbat is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Stefi 2015.07.10. 08:49-kor.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.07.10. 08:34

agocs írta:Hali
Van egy Celestron Evolution C6 aminek eltört a korrekciós lencséje :? .A kérdésem az lenne javítható e vagy túl drága vagy esetleg átlehet építeni valahogy hogy működjön?
Ha esetleg tud valaki valami linket vagy valami lehetőséget hogy ne kuka legyen belőle megköszönném.

SC esetében a korrekciós lencsét és a főtükröt egyedileg párosítják össze, nem fogsz tudni külön korr. lencsét szerezni. (Vagy ha igen, nem lesz jó leképzése a távcsőnek.)

Legjobb, ha a tubust kukázod, a mechanikát eladod, vagy veszel rá másik tubust kompletten.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
agocs
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2014.11.02. 10:07

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: agocs » 2015.07.10. 15:10

köszi a választ.

Elvileg ha visszaküldöm megcsinálnák ,viszont horror árat mondtak kb egy használt c6 árát mindennel együtt.
Szóval lehet ez egy kicsit túl van bonyolítva?, hogy a paraszt visszaküldje azt kaszáljanak?
Így telefonálgattam és találtam gyári ujjat szerintem egy próbát megérhet de ha valakinek van tapasztalat és azt mondja tuti nem lesz jó akkor nem állok neki.
leslie9
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.05.31. 15:57

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: leslie9 » 2015.07.19. 13:39

Sziasztok!

Hordotaskakkal szeretnek kerdezni. Nem talaltam ezzel kapcsolatban topicot ezert irok ide. Van egy 130/650-es Newtonom EQ2-n. Autom nincs ezert egy olyan hordotakskat kesek ami vallra akaszthato. A tavcso boltokban lehet kapni vaszonbol. Errol van valakinek valami velemenye? A masik, hogy van belelt taska 150/750-re. Kibelelve ez milyen lenne??
Vagy esetleg kulon csinaltassak egyet? Ez esetben van otletetek, hogy kinel lehetne ilyet csinaltatni?

Elore is koszonom a valaszokat!

Udv,
Laci
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.07.20. 16:40

Szia,

a Fórumon gyakran lehetett olvasni, hogy hangszertok-készítő vállalkozóknál lehet rendelni, a pontos méret megadása után, profi, bélelt táskát/tokot távcsőhöz.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”