Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.17. 15:16

Nem értem. Van fórumetikai bizottság? Vagy egy régi tagnak a kezdők fórumán mindent szabad? Valami itt nagyon félrecsúszik. Idegileg labilis gyakori hozzászólók fórumokat képesek tönkretenni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 15:51

géza írta:Nem értem. Van fórumetikai bizottság? Vagy egy régi tagnak a kezdők fórumán mindent szabad? Valami itt nagyon félrecsúszik. Idegileg labilis gyakori hozzászólók fórumokat képesek tönkretenni.


Géza! Most ezt tényleg komolyan vetted?
A röhögő fejen kívül nem tudom másképpen jelezni, ha poénkodni szeretnék!

Na ezért sz@r interneten keresztül konfliktust rendezni.
Akkor gyere, igyunk meg egy sört!
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2015.06.17. 15:54

mizar írta:
astrohist írta: Hát, ami azt illeti, ez NEM ELSZÁNTSÁG KÉRDÉSE. Hanem nagyon is durván pénz kérdése. Mert én is szívesen vállaltam volna a "kockázatot" hogy "elszántan" megnézzem a teljes napfogyatkozást Törökországban, de az "elszántságért" sem repülőjegyet sem szállodai szobát nem adnak. (Kockázat meg nincs, mert ha ne adj' Isten, borult az ég, hát legalább láttam Törökországot. Az sem semmi.) Ne ilyen példaképet nézz, mert ez nem tudás, szorgalom, stb. kérdése, hanem csak anyagiaké.


Kedves Lajos Bácsi!

Mindig voltak, és lesznek is olyan emberek, akiknek savanyú a szőlő. Én nem erről beszéltem. Hanem arról, hogy egy kitűzött célt valaki vagy el tud érni, vagy nem. És teljesen mindegy, hogy egyetemi diplomáról, sportról vagy bélyeggyűjtésről beszélünk. Ma az emberek kitartása nagyon kevés ahhoz, hogy a céljaikat elérjék, és természetesen először másokat okolnak, nem magukban keresik a hibát. De nem akarok nagyon elkanyarodni a témától, remélem Tarjánban ha találkozunk kibeszélhetjük. Ez az internet csak arra jó, hogy összevesszünk. :D

Kedves WestBam!
A szánalmast szomorúra módosítom! (A helyzetre értem, nem a hozzáállásra)
És, ha már így hozta neked a sors, akkor a legtöbb amit a felszereléseddel tehetsz abban a környezetben, hogy minimálisra próbálod csökkenteni a külső zavaró tényezőket. Jó megoldás lehet egy fekete anyag amivel észleléskor letakarod a fejed, mert a pupilla nagyon hamar megváltozik a külső fényforrások miatt. Az okulár fényvisszaverő rétege legyen a legjobb, a távcső belső árnyékolása koromfekete. Sajnos a gyári megoldások nem a legalkalmasabbak erre a célra. Egy perfekt zenittükör sem ártana, de ha ezeket összeadod, akkor már egy nagyobb tükrös is kijön az árból, ami azért hatékonyabb a fényszennyezett helyeken.

Mindenkinek örömteli észlelést!



Kedves Mindenki!

Azt hiszem, értem, Mizar mit is szeretne mondani: ha nem jók az észlelési körülményeink, próbáljunk rajta javítani, vagy elégedjünk meg azzal, amit látunk. Az én irányítószámom is 1068, a szemközti házak kb. olyan távolságban vannak, mint Westbamnál, ezért az erkélyről inkább csak Napot szoktam észlelni. Ha többet szeretnék látni, leballagok az utca végén található üres telekre, vagy a térre. Mélyegezésre nem jók a körülmények, de a bolygókat, kettősöket kitűnően lehet észlelni. Legutóbb még a Q2 Lovejoy-t is innen figyeltem több héten keresztül. Ha többet szeretnék látni, először a Polarisba megyek. Bár nem tökéletes az ég, de körben láthatom az égboltot, és ha elakadok, mindig van, aki segítsen. Ha még ennél is többre vágyom, irány a „vidék”.
Kedves Westbam, javaslom, ha messzebb nem is, először gyere fel a Polarisba, ha távolabb még nem is merészkedsz. Ott legalább tudnak segíteni is, ha elakadsz. Aztán úgyis rávesz majd a látvány, hogy sötétebb eget keress te is.

Jó békés észlelést :D ;-)
TT
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.17. 17:19

mizar írta:Kedves WestBam!
A szánalmast szomorúra módosítom! (A helyzetre értem, nem a hozzáállásra)
És, ha már így hozta neked a sors, akkor a legtöbb amit a felszereléseddel tehetsz abban a környezetben, hogy minimálisra próbálod csökkenteni a külső zavaró tényezőket. Jó megoldás lehet egy fekete anyag amivel észleléskor letakarod a fejed, mert a pupilla nagyon hamar megváltozik a külső fényforrások miatt. Az okulár fényvisszaverő rétege legyen a legjobb, a távcső belső árnyékolása koromfekete. Sajnos a gyári megoldások nem a legalkalmasabbak erre a célra. Egy perfekt zenittükör sem ártana, de ha ezeket összeadod, akkor már egy nagyobb tükrös is kijön az árból, ami azért hatékonyabb a fényszennyezett helyeken.

Mindenkinek örömteli észlelést!

Szia!

Örülök, hogy kapok tőled is érdemi tippeket. Ha már belelendültél ne fogd magad vissza, egy kis barkácsolástól nem fogok megijedni.
Felmerült kérdéseim:
"Az okulár fényvisszaverő rétege legyen a legjobb" -ezt gondolom csak okulár cserével lehet elérni, utólagosan nem annyira kivitelezhető. Minimum egy darab 6mm-es okulárt tervezek még beszerezni, hogy a távcsövem maximális nagyítását elérjem. Ehhez ha ajánlasz elérhető árban valamit azt megköszönöm. Mondjuk mivel nem vagyok milliomos elég lesz úgy 10e Ft-ig bezárólag valami okulár. Nekem az sem baj ha külföldről jön, itthon a soligor ED ami max belefér ahogy nézem, persze koránt sem biztos, hogy az az elérhető legjobb választás ebben az árkategóriában. Meade 4000 széria még ha van valami akció akkor talán belefér postával együtt is. Ellenben több kicikínai okkulárt is találni amik közt lehet, hogy vannak minőségi olcsóbb darabok is, sajnos nem ismerem a lehetőségeim.
"a távcső belső árnyékolása koromfekete" -ezt sima festéssel érem el? Szedtem már szét a kisebb távcsövet mivel gyárilag koszos volt a frontlencse, azt letakarítottam a fóruban talált információk alapján. Jó lett, legalábbis sokkal tisztább lett mint volt. Esetleg van valami speciális festék amit használni szokás belülre? Vagy valami sötét anyagdarabot kellene bele szabnom és azt ráragasztani a belső palástjára a tubusnak?

Azzal tisztában vagyok, hogy kicsit több ráfordítással mindig egy fokkal jobbat kapok, mint sok egyéb területen ez nyilván itt is igaz. Úgy gondolom ez a 9cm-es távcső nekem sokáig örömet fog okozni és sokáig nem fogom kinőni, addig meg max majd ebből-abból majd veszegetek hozzá minőségibb dolgokat, főleg ha számomra is érzékelhető javulást hoznak.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.17. 20:40

Eddig azt hittem, hogy én vagyok a "legbalhézósabb" fórumozó... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 20:45

Török Tünde írta:
Kedves Mindenki!

Azt hiszem, értem, Mizar mit is szeretne mondani: ha nem jók az észlelési körülményeink, próbáljunk rajta javítani, vagy elégedjünk meg azzal, amit látunk. Az én irányítószámom is 1068, a szemközti házak kb. olyan távolságban vannak, mint Westbamnál, ezért az erkélyről inkább csak Napot szoktam észlelni. Ha többet szeretnék látni, leballagok az utca végén található üres telekre, vagy a térre. Mélyegezésre nem jók a körülmények, de a bolygókat, kettősöket kitűnően lehet észlelni. Legutóbb még a Q2 Lovejoy-t is innen figyeltem több héten keresztül. Ha többet szeretnék látni, először a Polarisba megyek. Bár nem tökéletes az ég, de körben láthatom az égboltot, és ha elakadok, mindig van, aki segítsen. Ha még ennél is többre vágyom, irány a „vidék”.
Kedves Westbam, javaslom, ha messzebb nem is, először gyere fel a Polarisba, ha távolabb még nem is merészkedsz. Ott legalább tudnak segíteni is, ha elakadsz. Aztán úgyis rávesz majd a látvány, hogy sötétebb eget keress te is.

Jó békés észlelést :D ;-)
TT


Kedves Tünde!

Tudtad, hogy egy Tündér vagy?
Köszi a válaszod.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 21:09

WestBam írta:
Vagy valami sötét anyagdarabot kellene bele szabnom és azt ráragasztani a belső palástjára a tubusnak?


Bingó!

Bolygóészlelésnél kardinális a jó légkör, és a megfelelő kontraszt. Ezek nagyobb jelentőséggel bírnak, mint a nagyítás. A legkisebb fényszóródás is kontrasztcsökkenést okoz, ezt kell minimalizálni. De hogyan keressünk megfelelő anyagot? "Nem mind arany, ami fénylik" tartja a mondás. Nem minden fekete, ami annak látszik.
Csináltam gyorsan egy tesztet fekete anyagokból.
teszt1.jpg


Már szórt fényben is látszik, hogy a fotón a valóságban fekete festett anyag szürke lesz. Vakuzva még nagyobb a különbség.
teszt2.jpg


Felhasznált anyagok:
Plüss, színe és hátoldala
Graboplaszt
Fekete festett karton
Különleges plüss
Jól látható, hogy a festett anyag (5) nagyon visszaveri a fényt. A versenyt látszólag a sima plüss (2) nyerte, de direkt vakuzva erős a csillogás. (2) Legstabilabban a legkevesebb fényt az 1. sz. anyag verte vissza, tehát ez lesz a legalkalmasabb.
Ez az anyag nagyon titkos, de neked elárulom. :D Vasalható dekorációs fólia, megszabadítva a védőrétegtől. Sajnos nem öntapadós, de befújva extra erős ragasztóval már kitűnően tapad. Ez nem szöszöl, mint állítólag az öntapis plüss.
Okulár:
Sajnos 10 ezer alatt nem tudok ajánlani jó okulárt bolygózáshoz. Az első használható típus a Planetary. Nekem is van belőle 6mm-es, a leggyakrabban használt okulárom. De az igazi egy ortho lenne. Érdemes elolvasni Gyulai Pál cikkét arról, hogy filléres megoldással hogyan lehet az elrontott belső árnyékolású olcsó kínai okulárokból használhatót készíteni. Sajnos nem találom sehol a cikket.
Kontrasztnövelés céljából érdemes kipróbálni az apodizáló maszkot, ha szeretsz barkácsolni. A fórumon megtalálod.
Összességében van nyereség, de egy gyári akromátnál nem tudom, mennyire megoldható. Abban van gyári árnyékolás, (azt hiszem) ezt azoktól kellene megkérdezni, akik már csináltak ilyet.
Itt egy jó link egy igazán profi bolygófotósról.
http://www.damianpeach.com/index.htm

Ha tudok még segíteni, akkor szólj!

Jó barkácsolást és észlelést!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2015.06.17. 21:22-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 21:14

Attila írta:Eddig azt hittem, hogy én vagyok a "legbalhézósabb" fórumozó... :lol:


MDA


Ne izgulj, nem vettem el az első helyedet! :lol:
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.06.17. 21:59

Ha már a távcső vásárlás is ilyen nehéz, milyen nehéz a tükör csiszolás és a távcső építés, mi már csak tudjuk. :)

Nálam is a fám nem arra hajlik, amerre szeretném, belelóg a Szaturnuszba, ha meg arrébb vinném az állványt, ott meg a paradicsomfám van, azt nem irtom ki azért. :) Majd ha leterem minden, levél lehull, lehet megint észlelni. :)
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.18. 13:24

Kedves Mizar!
Ha már ilyen jó barátok lettünk akkor még egy valamiben segíts kérlek aztán jó időre elleszek az információk feldolgozásával és gyakorlatba való átültetésével.
A kis 60-as teleszkópom okulárjai közül kettő szerintem gombás. Ha kellően közelre fókuszálok a szememmel akkor pöttyöket látok rajta, gondolom ez az lehet.
Hogyan lehet ezeket eltávolítani ha egyáltalán el lehet? Bevonat biztosan nincs a lencséken, szerintem ráadásul ezek műanyag lencsék nem üveg. Ez a pici bresser távcsőnek az okulárjai, nem a celestron. Szerencsére szét lehet bontani őket, szóval a lencséket ki tudom szedni a helyükről, csak két tagból álló típus.
Köszönöm válaszod előre is!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”