Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 18:01

WestBam tedd már fel a két csövedről a fotót, hogy megnyugodjon a légkör. Az egedről is milyen jót közöltél.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.16. 19:03

Kedves westBam!
Igazán megértem a problémáidat. Sajnos én itt a budapesti Rózsadomb tövében is eléggé körül vagyok véve az eget takaró épületekkel (nyugat felé a rózsadombi emelkedés, keleten egy 6 emeletes bérház, északon közvetlenül mellettem egy másik nagy épület, délen pedig a városi fény, időnként a kivilágított Várnegyed!) És nem szívesen megyek ki a közeli Lukács-parkba, most már teli van este randalírozókkal. Ha nem lenne pár évtizedes gyakorlatom, eléggé keserves lenne egy kis nézelődés.
Hanem azért ha "szembe jön" veled pl. egy Kulin-Róka: A Távcső Világa, III. kiadás (1975-ös vagy 80-as) javasolnám a beszerzését. Jól használható enciklopédiaként is, ha valami fogalom vagy téma érdekel, a tárgymutatóban meg lehet nézni, melyik oldalakon esik róla szó, és megnézheted.
Hanem volt itt egy megjegyzés (nem Tőled):
"Vannak olyan elszánt amatőrök, akik bejárják a világot egy Vénusz átvonulás, egy Napfogyatkozás miatt, vagy azért, hogy jobb helyről fotózzanak. Vállalják a kockázatot, a bizonytalanságot. Nekem ők a példaképeim. Hozzájuk képest szánalmas az előbbi hozzáállás[/i]."
Hát, ami azt illeti, ez NEM ELSZÁNTSÁG KÉRDÉSE. Hanem nagyon is durván pénz kérdése. Mert én is szívesen vállaltam volna a "kockázatot" hogy "elszántan" megnézzem a teljes napfogyatkozást Törökországban, de az "elszántságért" sem repülőjegyet sem szállodai szobát nem adnak. (Kockázat meg nincs, mert ha ne adj' Isten, borult az ég, hát legalább láttam Törökországot. Az sem semmi.) Ne ilyen példaképet nézz, mert ez nem tudás, szorgalom, stb. kérdése, hanem csak anyagiaké.
No, de fel a fejjel! Az eget nézzed és ne csak a monitort. Amihez sok sikert kíváűn: BQ.
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.16. 20:41

No szobában belőttem északra a tengelyt, elég érdekes pozitúrába került a távcső, valamit finomítani kell rajta mert így több helyen is összeakad(hat) a két tengely.
A műszereim:
A kis 60-as Bresser Stellar/S
Kép
A nagyobb celestron 90eq leginkább az eq állvány:
Kép Kép
Az első értelmesebben sikerült fotóm még a bresserrel:
First

Astrohist, köszönöm a tippet, szétnézek az antikváriumokban ahová szoktam járni hátha valahol ott lapul jó állapotban :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.16. 20:53

Astrohist, köszönöm a tippet, szétnézek az antikváriumokban ahová szoktam járni hátha valahol ott lapul jó állapotban :)

Én naponta megkapom a nagyobb antikváriumok kinálatát. Ha látok egy jó állapotú példányt normális áron, szívesen szólok! BQ. (arbar@t-online.hu)
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.16. 21:03

Természetesen megköszönöm ha jelzed, gondolom nem minden nap kerül a kínálatba egy-egy ilyen speciális témájú könyv. Kép
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 21:25

Jó kis szerkezeteid vannak, az a holdkép ezekkel a körülményeiddel tetszik. Nálam is van "deklináció ablak" hasonló kényszerből. Jól kezded, kérdezz, vagyunk türelmesebbek is...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 11:52

astrohist írta: Hát, ami azt illeti, ez NEM ELSZÁNTSÁG KÉRDÉSE. Hanem nagyon is durván pénz kérdése. Mert én is szívesen vállaltam volna a "kockázatot" hogy "elszántan" megnézzem a teljes napfogyatkozást Törökországban, de az "elszántságért" sem repülőjegyet sem szállodai szobát nem adnak. (Kockázat meg nincs, mert ha ne adj' Isten, borult az ég, hát legalább láttam Törökországot. Az sem semmi.) Ne ilyen példaképet nézz, mert ez nem tudás, szorgalom, stb. kérdése, hanem csak anyagiaké.


Kedves Lajos Bácsi!

Mindig voltak, és lesznek is olyan emberek, akiknek savanyú a szőlő. Én nem erről beszéltem. Hanem arról, hogy egy kitűzött célt valaki vagy el tud érni, vagy nem. És teljesen mindegy, hogy egyetemi diplomáról, sportról vagy bélyeggyűjtésről beszélünk. Ma az emberek kitartása nagyon kevés ahhoz, hogy a céljaikat elérjék, és természetesen először másokat okolnak, nem magukban keresik a hibát. De nem akarok nagyon elkanyarodni a témától, remélem Tarjánban ha találkozunk kibeszélhetjük. Ez az internet csak arra jó, hogy összevesszünk. :D

Kedves WestBam!
A szánalmast szomorúra módosítom! (A helyzetre értem, nem a hozzáállásra)
És, ha már így hozta neked a sors, akkor a legtöbb amit a felszereléseddel tehetsz abban a környezetben, hogy minimálisra próbálod csökkenteni a külső zavaró tényezőket. Jó megoldás lehet egy fekete anyag amivel észleléskor letakarod a fejed, mert a pupilla nagyon hamar megváltozik a külső fényforrások miatt. Az okulár fényvisszaverő rétege legyen a legjobb, a távcső belső árnyékolása koromfekete. Sajnos a gyári megoldások nem a legalkalmasabbak erre a célra. Egy perfekt zenittükör sem ártana, de ha ezeket összeadod, akkor már egy nagyobb tükrös is kijön az árból, ami azért hatékonyabb a fényszennyezett helyeken.

Mindenkinek örömteli észlelést!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.17. 13:09

Akutyafáját Mizar. Engem bizony kihagytál itt. Szánalmas, inkorrekt, hitegető, érthetetlen (zavaros eszü?) Ez két sorban bizony nem kevés. Nem csak Te lehetsz önérzetes. Ezt a savanyúszőlőst szerintem még nem fejezted be. Uff szóltam.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.17. 14:44

géza írta:Akutyafáját Mizar. Engem bizony kihagytál itt. Szánalmas, inkorrekt, hitegető, érthetetlen (zavaros eszü?) Ez két sorban bizony nem kevés. Nem csak Te lehetsz önérzetes. Ezt a savanyúszőlőst szerintem még nem fejezted be. Uff szóltam.


Miért? Zavaros eszű vagy? Ez elég szánalmas! :D
Képzeld, én meg olyan hülye vagyok, hogy semmi perc alatt mindenkivel képes vagyok összeveszni.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.06.17. 15:10

Na elég volt ebből. Csitt!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”