Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.15. 23:59

Telefonomra tettem fel egy SkyMap nevű programot ami ingyenes és gps koordináta, a mágneses irányok és a telefon giroszkópja segítségével megmondja miket láthatok. Szokott lenni egy nagyobb "köd" vagy valami sok-sok csillag egy kupacban, de eddig soha nem mutatta meg magát, főleg mert elvileg a jobb oldali házfal mögött bújik meg éppen és hát az észlelési viszonyok sem a legoptimálisabbak. Sebaj, majdcsak lesz olyan időszak mikor ismét láthatom a jupitert vagy a szaturnuszt, esetleg a holdat. Sajnos a telihold pont elkerült minket, csak a fényét láttuk, a korongját nem az utolsónak :(
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.16. 08:15

WestBam írta: Szokott lenni egy nagyobb "köd" vagy valami sok-sok csillag egy kupacban, de eddig soha nem mutatta meg magát, főleg mert elvileg a jobb oldali házfal mögött bújik meg éppen és hát az észlelési viszonyok sem a legoptimálisabbak. Sebaj, majdcsak lesz olyan időszak mikor ismét láthatom a jupitert vagy a szaturnuszt, esetleg a holdat. Sajnos a telihold pont elkerült minket, csak a fényét láttuk, a korongját nem az utolsónak :(


Már ne haragudj, de ez szánalmas.
Ha a horgászatot választod hobbinak, gondolom, a fürdőkádban áztatod a zsinórt.
Szerinted más a végtelen pusztában lakik?
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 08:26

Szánalmas? Haladó. Már észrevett valamit a planéták után. Az Arcturus révén azt is tudja hány fokon ( deklináció 20 körül ) lesz a "saját" égterülete. Fejlődik a fiu (?). Jó lenne tudnunk, milyen térkép után tájékozódik. Két műszeréről is kéne látnunk képet, de majd feltesz.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.16. 09:34

géza írta:Szánalmas? Haladó. Már észrevett valamit a planéták után. Az Arcturus révén azt is tudja hány fokon ( deklináció 20 körül ) lesz a "saját" égterülete. Fejlődik a fiu (?). Jó lenne tudnunk, milyen térkép után tájékozódik. Két műszeréről is kéne látnunk képet, de majd feltesz.


Igen, szánalmas, ha valaki 34 évesen pár métert nem tud megtenni egy hat centis távcsővel. Persze, ennek lehetnek komoly eü. okai is, de nem hiszem, hogy erről van szó. Az is (szánalmas), ahogyan hitegeted, de legalábbis nem korrekt amiket írsz. (Gyakran értelmezhetetlen is.) Abból az udvarból a büdös életben nem fog többet látni mint most. (Nem fog sokkal többet látni).
Az is szánalmas, hogy telefonra kell feltöltenie csodaprogramot, ahelyett, hogy hagyományos módon fejlesztené a térbeli és síkbeli tájékozódását. Neked tudni kellene, hogy nagy égterületből kell közelíteni a kisebb felé, mint ahogyan a nagymozgásokból alakul ki a finommotorika.
Vannak olyan elszánt amatőrök, akik bejárják a világot egy Vénusz átvonulás, egy Napfogyatkozás miatt, vagy azért, hogy jobb helyről fotózzanak. Vállalják a kockázatot, a bizonytalanságot. Nekem ők a példaképeim. Hozzájuk képest szánalmas az előbbi hozzáállás.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 10:49

Igen, igazad lehet. A bejegyzéseidből itélem. Nem akarom a fiut elrontani, viszont akkor nyúlj egy kicsit a hóna alá. Az én tudományom ennyi. Gondoltam, hogy nagyon kezd azért volt ez a sok körbemagyarázás. Meg eszembe jutott a saját kezdetem a rengeteg hasonló problémával. Kössz, figyelek, tanulok. Hozzuk meg a kedvét, van hajlama. Üdvözlettel Géza.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.16. 11:30

]
géza írta:Igen, igazad lehet. A bejegyzéseidből itélem. Nem akarom a fiut elrontani, viszont akkor nyúlj egy kicsit a hóna alá. Az én tudományom ennyi. Gondoltam, hogy nagyon kezd azért volt ez a sok körbemagyarázás. Meg eszembe jutott a saját kezdetem a rengeteg hasonló problémával. Kössz, figyelek, tanulok. Hozzuk meg a kedvét, van hajlama. Üdvözlettel Géza.


Üdv Géza! Sem meghozni, sem elvenni nem akarom a kedvét. Ez az Ő elhatározása lesz. Inkább röviden elmondom az én történetemet az égbolt ismerkedésével:
Hamarabb volt 15 centis Newtonom, mint égismeretem. Eleinte néztem a Holdat. Aztán beszereztem egy könyvet, ami akkor a bibliám lett ebben a témában.
http://moly.hu/konyvek/donald-h-menzel-csillagaszat

Kiültem akkori házunk udvarára a könyvvel a kezemben és néztem az eget. Először a borító ment szét, (hamar levettem) aztán az évek alatt az egész könyv. Annyit, de annyit lapoztam. Kezdő szinten szerintem mai napig a legjobb térkép van benne. Mutatok is képeket.
csill1.jpg

csill2.jpg


Jó észlelést mindenkinek!
WestBam
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2013.07.11. 20:08

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: WestBam » 2015.06.16. 11:49

mizar írta:Igen, szánalmas, ha valaki 34 évesen pár métert nem tud megtenni egy hat centis távcsővel. Persze, ennek lehetnek komoly eü. okai is, de nem hiszem, hogy erről van szó. Az is (szánalmas), ahogyan hitegeted, de legalábbis nem korrekt amiket írsz. (Gyakran értelmezhetetlen is.) Abból az udvarból a büdös életben nem fog többet látni mint most. (Nem fog sokkal többet látni).
Az is szánalmas, hogy telefonra kell feltöltenie csodaprogramot, ahelyett, hogy hagyományos módon fejlesztené a térbeli és síkbeli tájékozódását. Neked tudni kellene, hogy nagy égterületből kell közelíteni a kisebb felé, mint ahogyan a nagymozgásokból alakul ki a finommotorika.
Vannak olyan elszánt amatőrök, akik bejárják a világot egy Vénusz átvonulás, egy Napfogyatkozás miatt, vagy azért, hogy jobb helyről fotózzanak. Vállalják a kockázatot, a bizonytalanságot. Nekem ők a példaképeim. Hozzájuk képest szánalmas az előbbi hozzáállás.


Szia kedves (?) Sándor.

Látom Vidéki vagy, talán jártál már Budapesten de az is lehet, hogy még nem. Sajnos ahol én lakok ott a mi házunk a legalacsonyabb de általánosságban elmondható, hogy a környékünkön sokkal nagyobb égfelületet nem tudok nézni mert itt a belvárosban szűkek az utcák és magasak a házak. Igaz csak 4-5 emeletesek de a belmagasság majdnem 4m így már talán fel tudod mérni, hogy milyen magasak minimum az épületek, vannak vidéken is panelházak, ezek olyan 6-10 emeletesnek felelnek meg magasságban, talán így el tudod képzelni ha beállsz a tövébe mit is fogsz látni.
Természetesen el tudok mozdulni bár 4 gyerek mellett kicsit nehezebb ez is, illetve ahol van szép nagy terület ott általában reflektorokkal kivilágított terekről van szó, viszonylag zavaró lenne észlelés szempontjából. A 6cm-es csővel akár bicajra is ülhetnék de mivel a 9cm-essel szándékozom mostantól kukkolni így azt már csak autóval csomagtartóban tudom szállítani így nem csak azt kell figyelembe vennem, hogy hol van egy sötétebb nyitottabb terület hanem azt is, hogy míg nézem az eget az autó is biztonságban álljon, mert itt sajnos hamar felnyomják ellenben a vidéki városokkal, falvakkal. Jobb esetben csak az autót, de a 7-8 kerület környékén ahol lakok még könnyen megeshet az is, hogy egy nagyobb rétinéger horda agyoncsap és elviszi a távcsövem, sajnos itt ez ilyen. Anyagi keretem nem engedi meg, hogy külföldre menjek észlelni, a gyerekek miatt még az is problémás, hogy felkerekedjünk és elmenjünk a szülőkhöz vidékre és ott észleljek bár eddig a legszebb eget Eger mellett láttam még a 6cm-es távcsővel.
Amúgy Gézát nem értem miért bántod, azt sem amiről írsz mert én egy hozzászólásában sem olvastam, hogy nekem meg tudná növelni a látható égfelületet, valószínűleg felületesen olvasol vagy értelmezési problémáid vannak.
Azzal nekem egyáltalán nincs problémám, hogy nem fogok a példaképeddé válni, igazából szándékomban sem állt hiszen nem is ismerlek.
Azt végképp nem értem, hogy miért írod, hogy a te példaképeidhez mérten amit én csinálok az szánalmas, vagy mert a telefonomra feltettem egy programot ami megmutatja az eget az is szánalmas,ez tisztán személyeskedés, ennek semmi egyéb oka nem lehet mint az, hogy kisebbségi komplexusod van valamilyen téren, elhiheted nem egy példát tudok felhozni amiben nem csak a példaképeim hanem én magam is sokkal tehetségesebb vagyok mint te valaha is leszel de eszembe nem jutna felhozni, más fórumokon az ilyen nem szokás főleg nem az újakkal akiket mi leginkább megtartani akarunk mint elriasztani a rettenetes stílusunkkal.
Ha jól emlékszem egy alkalommal sem írtam, hogy én profi csillagász szeretnék lenni, szimplán vettem egy távcsövet mert érdekel a dolog és egy minimális alap tudást próbálok összeszedni, mivel a gyártói leírás alapján nem jutottam egyről a kettőre mivel az értelmezhetetlen számomra és az illusztrációk is kis méretűek de legalább kicsi a felbontásuk is a füzetben.
Ha ez zavar akkor nem kell elolvasni amit írok, vagy ha el is olvasod nem kell reagálni csak akkor ha építő jellegű a hozzászólásod, ez egy kezdőknek nyitott topic, talán nem probléma ha a profik számára egyértelmű dolgokra rákérdezek. Ha mégis akkor bocs de talán nem rólad vagy rólam szól a fórum hanem arról, hogy ha van kérdésem akkor feltegyem, talán valakinek van tapasztalata és az szívesen meg is osztja a másikkal.
Nagyon örülök neki, hogy te magadtól jöttél rá mindenre egy könyvvel a kezedben de sajnos nekem ez a napi teendőimbe nem fér bele így inkább kérdezek. Majd ha szándékomban áll jobban beleásni magam a dologba akkor elhiheted gondolkodás nélkül megveszem az összes szembe jövő csillagászattal kapcsolatos könyvet de egyenlőre nem így van, csak szimplán nézelődni szeretnék és tudni azt kezelni ami eszközöm van.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 12:48

Nem kell mentegetőznöd, Mizar bocsánatot fog kérni tőled. Ezentúl Ő is segít Neked, biztos vagyok benne. Csöveid vannak, érdeklődsz, már közénk tartozol vagy akarsz. Vedd "házi" patvarnak. A tapasztalat fontos, sokszor írják. Neked köszönhetem, hogy spekulálok egy jobb telefonon. Az a program amit említesz, felkeltette a figyelmem. Nekem még sajnos egy ősdarabom van. Megéreztetted, elavult.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.06.16. 13:42

Üdv!

Segítettem, linkeltem egy hasznos könyvet. Igaz, nem telefonon kell nézegetni, hanem lapozgatós, (már ha tudod, hogy, hogyan kell lapozni). Neked van temérdek problémád, nem nekem. És nem én tehetek róla, hogy a szomszéd utcáig sem mersz elmenni. Úgy látom, a Holdat sem érdekelte, de egyszer biztosan megsajnál és bevilágít az udvarra.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.16. 13:54

Zavarbajöttem. Nem régi vagyok itt. Van valami amiről nem tudok?
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”